Jak prawidłowo podlewać ogród?

Drukuj

Lato to czas, gdy właściciele ogrodów i działek wiele uwagi poświęcają na ich podlewanie. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać, a nieumiejętne nawadnianie może doprowadzić nawet do zniszczenia niektórych roślin. Jak podlewać, by cieszyć się pięknym ogrodem przez całe lato? Oto kilka prostych zasad.


Lista zakupów
 
Aby odpowiednio przygotować się do podlewania ogrodu w okresie letnim, niezbędne będzie zaopatrzenie się w najpopularniejsze akcesoria. Wśród nich kluczowe miejsce zajmują:

- wąż ogrodowy (podlewający, zraszający lub nawilżający),
- złączki umożliwiające nałożenie odpowiednich końcówek na węże ogrodowe (tak aby rozproszyć strumień wody),
- pistolety natryskowe (do ręcznego zraszania ogrodu).
 
W przypadku większych terenów warto pomyśleć o wyposażeniu ogrodu w automatyczny system zraszaczy:

-  zraszacze stałe, które umieszczane są w podłożu (skąd wysuwają się na czas podlewania),
- zraszacze ruchome, które obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu wyróżniają się zdecydowanie większym zakresem ruchu i działania.
 
Uwaga na upały
 
Jeśli podczas trzydziestostopniowego upału bierzesz do ręki wąż ogrodowy i spryskujesz wszystko na około, efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Rośliny podczas upałów nastawione są na oszczędzanie wody i nie przyswajają jej dużo. Dodatkowo, na polanych liściach zostają kropelki wody, które mogą skutkować ich poparzeniem i zniszczeniem. Mokre liście to także idealne środowisko dla rozwoju grzybów.

Idealną porą na podlewanie są poranki i wieczory. Rośliny przyjmują wtedy więcej wody więc twoja praca będzie dużo bardziej efektywna. Pamiętaj, by podlewać je bezpośrednio przy ziemi. Najbardziej narażone na brak wody są rośliny o płytkich korzeniach, np. pomidory czy sałata. Warzywa i owoce to szczególny przykład roślin, które w okresie wegetacji wymagają częstego podlewania. Te najbardziej wrażliwe mogą odczuć brak wody nawet po jednym dniu.
 
Jak podlewać trawnik?
 
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku nawadniania trawy. Choć w normalnych warunkach wystarczy podlewać ją intensywnie około 2 razy w tygodniu, w przypadku upałów należy zwiększyć częstotliwość, by utrzymać wilgotność podłoża. Żeby sprawdzić, czy twój trawnik jest odpowiednio nawodniony, wbij w ziemię pręt o długości około 15 cm. Gdy wejdzie w nią bez większych problemów, oznacza to, że podłoże jest idealnie zwilżone.
 
Metody nawadniania
 
Codzienne podlewanie nie musi równać się długiemu spacerowaniu z wężem ogrodowym w ręce. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomogą ci dbać o twój ogród.

Do podlewania trawnika idealne będą zraszacze, nanoszące równocześnie taką samą ilość wody na każdą jego część. Popularna metoda oscylacyjna pozwala na równomierne i automatyczne nawadnianie obszaru w kształcie prostokątnym.

Do podlewania grządek, czy roślin doniczkowych, dobrym rozwiązaniem będzie system nawadniania polegający na odprowadzaniu rur z głównego źródła wody wprost do podłoża każdej rośliny. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu i zapewni odpowiednie nawodnienie dla każdego typu roślin. Wśród głównych metod zorganizowanego podlewania ogrodu wymienić należy więc metodę kropelkową. Specjalnie zamontowany system daje możliwość odpowiedniego dozowania wody – zależnie od zapotrzebowania. Zaletą tego rozwiązania jest ponadto oszczędność stopnia zużycia wody.
 
Oprócz oblewania liści i nawadniania przy silnym upale istnieje kilka innych rzeczy, których należy się wystrzegać. Nie przesadzaj z częstotliwością podlewania. Zbyt częste i krótkie nawadnianie sprawia, że woda tylko przez chwilę utrzymuje się na powierzchni i szybko wysycha, nie docierając do korzeni. Unikaj też silnego strumienia mogącego doprowadzić do zniszczenia części rośliny.

Umiejętne podlewanie zapewni twojemu ogrodowi trwałość i piękny wygląd, a także pomoże uniknąć grzybów i bakterii niszczących liście i owoce. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy zaczniesz podlewać ogród.
 


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też