Zraszacze ogrodowe, pistolety i spryskiwacze

Pokaż na stronie

398 produktów w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 312
Rodzaj oscylacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 225
Rodzaj zraszacz stacjonarny
Materiał metal
Powierzchnia zraszania 225
Rodzaj pulsacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 176
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 320
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 366
Rodzaj oscylacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 350
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 320
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 85
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 312
Rodzaj oscylacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 334
Rodzaj oscylacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 350
Rodzaj obrotowy
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 12
Rodzaj rotacyjny
Materiał tworzywo sztuczne
Materiał tworzywo sztuczne
Materiał tworzywo sztuczne
Powierzchnia zraszania 5
Rodzaj pistoletowy
Materiał tworzywo sztuczne
Materiał tworzywo sztuczne
Materiał tworzywo sztuczne
10 20 50 100 Ofert na stronie

Dbanie o piękny wygląd trawnika opiera się w głównej mierze na regularnym koszeniu i podlewaniu. Zraszacze ogrodowe pulsacyjne to jeden z lepszych wyborów dla osób, które nie chcą ręcznie podlewać trawnika na co dzień. Są one programowane do włączania się automatycznie o konkretnych porach, ale mogą również być uruchamiane manualnie. Spryskiwacze ogrodowe to urządzenia, dzięki którym można zapomnieć o staniu z wężem ogrodowym i podlewaniu całej powierzchni trawnika - wystarczy podpiąć je do instalacji wodnej.

Oferowane w asortymencie sklepu węże i zraszacze pomagają w regularnym dbaniu o odpowiednie nawodnienie trawnika. Zraszacze pulsacyjne dostępne w sklepie Bricomarche.pl mogą różnić się kształtem, sposobem montażu w podłożu, a także dostępnością funkcji obracania urządzenia podczas wyrzutów wody. Wszystkie spryskiwacze ogrodowe zostały przygotowane z trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Nie rdzewieją, dlatego przez długi czas zachowują wysoką wydajność i estetyczny wygląd.

Wybieramy zraszacze ogrodowe – dostępne modele i ich możliwości

Niezależnie od wielkości ogrodu i gatunku uprawianych roślin będziesz zmuszony dodatkowo nawadniać swoją hodowlę. Zmieniający się klimat, który coraz częściej powoduje przedłużające się okresy susz oraz krótkotrwałych nawałnic źle wpływa na uprawę wszystkich roślin nie tylko tych o większych wymaganiach. Zarówno rośliny jadalne, jak i ozdobne potrzebują regularnego nawadniania. Możesz im to zapewnić przez ręczne lub automatyczne podlewanie. Obie metody są skuteczne, jednak różnią się stopniem nakładu pracy i czasu.

Nawadnianie ręcznie w przypadku mniejszych ogrodów jest wystarczające, jednak nie zawsze skuteczne. Powodem jest Twój czas. Większość hodowców-amatorów podlewa rośliny, gdy ma chwilę wolnego czasu, a nie wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Podlewanie powinno być wykonane o ściśle określonej porze, najlepiej rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak mocne. O tej porze nie każdy dysponuje odpowiednią ilością czasu.

W przypadku większych ogrodów i hodowli roślin jadalnych świetnie sprawdzają się zraszacze podpięte do automatycznego systemu nawadniania. Wówczas masz pewność, że Twoje rośliny otrzymują określoną ilość wody o odpowiedniej porze. Ty za to oszczędzasz czas i siły.

W tej kategorii znajdziesz proste zraszacze ogrodowe statyczne i ręczne, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Świetnym wyborem są także zraszacze obrotowe o różnym kształcie i polu zraszania. Możesz wybierać spośród zraszaczy pulsacyjnych czy wahadłowych. Każdy z nich nadaje się do podlewania innego obszaru i innego rodzaju roślin. W tej kategorii znajdziesz także kurtyny wodne, kanałowe systemy zraszające, zestawy części zamiennych czy lance do zraszaczy. Zraszacze ogrodowe można łączyć ze sobą w rozbudowane systemy, dzięki czemu jesteś w stanie dopasować system nawadniający do potrzeb hodowanych roślin i powierzchni ogrodu.

Budowa i materiał wykonania zraszaczy do ogrodu

Większość dostępnych zraszaczy wykonana jest z tworzywa sztucznego. Materiał ten jest w pełni odporny na działanie dużej wilgotności, wody czy promieni UV. Ponadto jest lekki i nie gnije. Dzięki swojej plastyczności producenci są w stanie dowolnie kształtować dysze w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów nawadniania.

Zraszacz do ogrodu niezależnie od rodzaju powinien mieć miejsce do podłączenia węża ogrodowego. Dobrze, gdy ma również drugie wyjście, dzięki któremu możemy połączyć go z innym zraszaczem w celu budowy większego systemu nawadniającego.

W zależności od rodzaju zraszacz do ogrodu może być wyposażony w ostrą igłę do wbijania w glebę lub większą podstawkę, dzięki czemu stabilnie utrzymuje się na powierzchni nawet luźnej gleby. Różnice w ich budowie zachodzą oczywiście w kształcie dyszy. Dostępne są zraszacze pozwalające na nawodnienie powierzchni w kształcie prostokąta lub koła. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu dysz i ruchowi głowicy.

Jak wybrać odpowiedni zraszacz?

Do podlewania pojedynczych roślin zazwyczaj wybiera się konewki ogrodowe. Można wybrać modele zakończone zraszaczem lub go pozbawione, które dają mocniejszy i precyzyjniejszy strumień wody. W mniejszych ogródkach działkowych doskonale sprawdzają się węże ogrodowe zakończone zwykłą dyszą lub ręcznym zraszaczem.

Zraszacze dają strumień mocno rozproszony i łagodny, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że zniszczy on delikatne lub młode rośliny. Jednocześnie w jednym miejscu jesteś w stanie objąć większą powierzchnię gleby. W tej kategorii dostępnych jest wiele zraszaczy o różnym zasięgu i kształcie. Czym właściwie kierować się przy wyborze zraszaczy?

Przede wszystkim weź pod uwagę ukształtowanie swojego ogrodu. Jeśli masz do podlania trawnik porastający fragmentu ogrodu w kształcie prostokąta, najlepszym wyborem są zraszacze, które nawadniają właśnie taki obszar. Zraszacz obrotowy nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ rogi tego terenu nadal pozostaną suche.

Drugim kryterium wyboru powinien być rodzaj gleby. Jeśli na swojej działce masz dobrze zbitą, glebę, zraszacze zakończone igłą do wbijania będą dobrym wyborem. Ich montaż jest prosty i szybki. Wbity w glebę zraszacz nie przewróci się nawet podczas silniejszych podmuchów wiatru. Ten rodzaj zraszaczy jednak nie sprawdzi się na glebach sypkich, mocno przepuszczalnych czy nawet piachu. Wówczas lepiej wybrać zraszacze o szerokiej podstawie, które można po prostu położyć na ziemi.

Przy wyborze zraszacza weź pod uwagę również rośliny, które zamierzasz nimi podlać. Gatunki o wrażliwych liściach i wymagające delikatnego, lecz ciągłego podlewania lepiej nawadniać od dołu za pomocą kanałowych systemów zraszających. Z kolei rośliny wysokie, które wymagają dużej wilgotności powietrza dobrze podlewać od góry. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się zraszacze na podwyższeniu np. wyposażone w statyw.

Zraszacze ręczne – niezbędne w każdym ogrodzie

W każdym ogrodzie czy podczas domowej hodowli roślin przydadzą się zraszacze ręczne. To najprostsze modele zraszaczy zbudowane z plastikowego pojemnika na wodę i ręcznej pompki, za pomocą której rozprasza się na rośliny wodę. W zależności od ilości pielęgnowanych roślin możesz wybrać zraszacze o większej lub mniejszej pojemności.

Przy wyborze zraszacza ręcznego weź pod uwagę materiał wykonania i jego jakość. Najlepsze zraszacze wykonane są z trwałego plastiku odpornego na działanie warunków atmosferycznych i światła. Dobrym rozwiązaniem są modele o nieprzeźroczystych ściankach, dzięki czemu nie dopuścisz do zakwitu pozostawionej wewnątrz wody. Podczas wyboru weź pod uwagę również rączkę. Powinna być wygodna i nie wymagać dużej siły do zwolnienia strumienia. Niektóre modele dostępne w tej kategorii mają specjalnie wyprofilowaną rączkę, dzięki czemu łatwiej jest obsługiwać zraszacz nawet mokrymi dłońmi.

Ten rodzaj zraszaczy przydaje się szczególnie przy uprawie roślin egzotycznych, które wymagają dużej wilgotności powietrza. Zraszacze ręczne znajdą zastosowanie w szklarniach, niewielkich palmiarniach czy zimowych ogrodach.

Posłużą Ci także do oprysków. Za ich pomocą możesz rozprowadzić po liściach rośliny odżywki czy środki grzybobójcze lub szkodnikobójcze. Pomaga w tym ich niewielki rozmiar i duża precyzja w kierowaniu strumienia wody.

Pistolety zraszające idealne do mniejszych ogrodów

Jednymi z najbardziej uniwersalnych rodzajów zraszaczy są pistolety zraszające. Możesz zamontować je do każdego węża ogrodowego. Sprawdzą się zarówno w większych ogrodach, na posesjach, jak i niewielkich ogródkach działkowych.

W tej kategorii produktów znajdziesz pistolety zraszające o różnej budowie i funkcjonalności. Dostępne są modele proste, których budowa najbardziej przypomina zwykły pistolet. Wyposażone są w rączkę do zwalniania strumienia i wąską końcówkę. Doskonale nadają się do kontroli strumienia wody wypływającego z węża. Warto pamiętać, że go nie rozpraszają. Możesz jednak ustawić siłę strumienia za pomocą pokręteł, znajdujących się na dyszy.

Innym rodzajem są pistolety wielofunkcyjne. Te modele swoją budową przypominają słuchawkę prysznica. Na ich końcu można zauważyć drobne sitko, które rozprasza strumień wypływający z węża. Podobnie jak w modelach prostych masz możliwość kontroli siły strumienia, dzięki czemu dostosujesz go zarówno do roślin, jak i powierzchni, którą podlewasz. Im silniejszy jest strumień wody, tym obejmujesz nim większy obszar.

Pistolety zraszające wykonane są z plastiku lub metalu. Choć modele metalowe z pewnością są wytrzymalsze i będą służyć Ci przez dłuższy czas, to jednak mają znacznie większą wagę, która wpływa na szybsze zmęczenie ręki i nadgarstka.

Do czego wykorzystać zraszacze pistoletowe?

Kiedy najlepiej sprawdzą się zraszacze pistoletowe? Ten model będzie doskonały do nawadniania niewielkich powierzchni porośniętych trawą lub pojedynczych rabat kwiatowych i klombów. Będą świetnym wyborem do nawadniania mniejszych ogródków działkowych czy kilku grządek za domem.

Zraszacze pistoletowe raczej nie sprawdzą się w dużych ogrodach uprawnych i sadach, czy większych posesjach porośniętych trawnikiem jako główny system nawadniający. Będą pełniły funkcję dodatkowej metody nawadniania np. do podlewania pojedynczych roślin wymagających większej wilgotności gleby.

Jak działają spryskiwacze obrotowe?

Kolejnym rodzajem spryskiwaczy są spryskiwacze obrotowe. Nawadniają one obszar w kształcie koła. W tej kategorii produktów znajdują się zraszacze o różnej budowie i zasięgu, dzięki czemu możesz dobrze dobrać model do określonej rabaty czy danego obszaru na swojej posesji.

Spryskiwacze obrotowe mogą mieć różną ilość dysz. Zazwyczaj wyposażone są w dwie lub trzy dysze, na których znajdują się otwory. Przez nie wypuszczany jest cienkie strumienie wody. Gęstość tworzonej kurtyny wodnej zależy od liczby dysz i otworów. Zraszacze obrotowe zazwyczaj wyposażone są także w pokrętła regulujące siłę strumienia i szybkość obrotów urządzenia.

Poszczególne modele różnią się także sposobem montażu. Najpopularniejsze są spryskiwacze umieszczone na iglicy, którą wbija się w glebę. Na większości działek i posesji wokół domu znajduje się gleba odpowiednia do utrzymania wbitego w nią spryskiwacza. W tej kategorii znajdziesz jednak także spryskiwacze na płaskiej podstawie, które wystarczy położyć na ziemi.

W automatycznych systemach nawadniających najlepiej sprawdzają się spryskiwacze wynurzalne. Montowane są na stałe w danym miejscu, a podłączenie do węża przebiega pod ziemią. Gdy są nieczynne, nie wystają ponad powierzchnię ziemi. Jedynie w chwili, gdy system je uruchamia, spryskiwacze podnoszą się i spryskują dany obszar wodą.

Przy wyborze spryskiwaczy obrotowych warto wziąć pod uwagę ich zasięg. Każdy model przeznaczony jest na obszar o danej powierzchni. Ponadto niektóre modele są w stanie nawadniać obszar w kształcie pełnego koła inne jedynie jego wycinek. Najlepsze modele można swobodnie regulować w tym zakresie i dostosowywać do swoich potrzeb.

Zastosowanie spryskiwaczy obrotowych

Spryskiwacze pozwalające nawodnić obszar w kształcie koła doskonale nadają się do podlewania pojedynczych rabat i klombów o tym właśnie kształcie. Dzięki temu masz pewność, że woda dotrze do każdej rośliny w obrębie ich zasięgu.

Zraszacze obrotowe jednak wykorzystywane są także do nawadniania większej powierzchni trawników w kształcie prostokątów. Wówczas niezbędne jest zastosowanie kilku urządzeń, dobre ich rozmieszczenie i dopasowanie ich zasięgu. Spryskiwacze obrotowe często wybierane są ze względów estetycznych. Tworzą ciekawe wodne grzybki, które jednocześnie ozdabiają teren zielony.

Niedoceniane zraszacze pulsacyjne

Zraszacze pulsacyjne są często niedoceniane przez posiadaczy ogrodów lub źle wykorzystywane. Tym, co najbardziej różni je od innych rodzajów, jest siła z jaką wyrzucany jest strumień wody. Zraszacze pulsacyjne wymagają nieco większej ilości wody, ponieważ nie tworzą delikatnej kurtyny wokół, a wypuszczają mocny strumień na naprawdę dużą odległość.

W tej kategorii produktów znajdziesz wysokiej jakości zraszacze pulsacyjne, które mają zasięg nawet ponad 500 m2. Możesz w nich regulować odległość wyrzutu wody, jak i kąt obrotu zraszacza. Urządzenie to może podlewać powierzchnię w kształcie koła lub wycinka koła.

Montaż tego rodzaju zraszaczy wygląda dokładnie tak samo jak pozostałych. Zazwyczaj wyposażone są w igłę lub bardziej rozbudowany system do wbijania w ziemię, który zapewnia im dużą stabilność. Inny rodzaj montażu na ziemi powodowałby przesuwanie się zraszacza pod wpływem wyrzutu wody.

W tej kategorii znajdziesz także zraszacz pulsacyjny na statywie, który doskonale nadaje się do podlewania wysokich roślin.

Gdzie wykorzystasz zraszacze pulsacyjne?

Pulsacyjny model zraszaczy nie nadaje się do podlewania delikatnych roślin lub grządek z sadzonkami. Mocny strumień mógłby jedynie uszkodzić rośliny. Najczęściej znajduje zastosowanie na dużych terenach zielonych. Doskonale sprawdza się do podlewania pól golfowych i boisk. Jednak także w prywatnych ogrodach doskonale spełni swoją funkcję.

Warto pamiętać o dość dużych możliwości regulacji strumienia wody zarówno pod kątem jego siły, jak i zasięgu. W ten sposób możesz dobrze dopasować jego parametry do wymagającej podlania powierzchni trawnika.

Zraszacze pulsacyjne są doskonałym wyborem także dla tych osób, które korzystają z wody z oczek wodnych czy deszczówki do podlewania swoich roślin. Ze wszystkich modeli zraszaczy, to właśnie pulsacyjne są najbardziej odporne na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. A tych w otwartych zbiornikach wodnych z pewnością nie zabraknie.

Jak wyglądają zraszacze oscylacyjne?

Zraszacze oscylacyjne, inaczej nazywane wahadłowymi, doskonale nawadniają powierzchnię w kształcie prostokąta. Dzięki swojej budowie strumień wody dociera do samych krawędzi pola.

Zraszacze oscylacyjne wyposażone są w podstawę w kształcie prostokąta, która zapewnia im stabilność. Ich montaż jest niezwykle prosty, wystarczy położyć je w docelowym miejscu i podłączyć do węża. Na podstawie umieszczona jest podłużna dysza z otworami, przez które wypuszczane są strumienie wody. Po podłączeniu do węża zraszacz porusza dyszą w sposób wahadłowy, tym samym podlewając przestrzeń po obu stronach.

Dostępne w tej kategorii zraszacze oscylacyjne wykonane są z mosiądzu, który jest w pełni odporny na korozję i elementy plastikowe. Możesz dowolnie regulować powierzchnię zraszania i siłę strumienia. Za ich pomocą zazwyczaj podlejesz obszar o powierzchni ok. 180 m2.

Zraszacze wahadłowe – gdzie je stosować?

Zraszacze wahadłowe doskonale nadają się do podlewania trawnika w niewielkich ogródkach działkowych czy na posesji wokół domu. Możesz je wykorzystać także do podlewania niższych roślin. Ze względu na dość duże rozmiary ciężko jest je umieścić pomiędzy grządkami. Powierzchnia, którą obejmują, również nie jest duża. Zraszacze wahadłowe możesz połączyć w większy system nawadniający, jednak na większych posesjach lepiej sprawdzi się zraszacz pulsacyjny.

System zraszający kanałowy – doskonały do nawadniania grządek

Jeśli swój ogródek działkowy wypełniłeś głównie sadzonkami warzyw jadalnych, a powierzchnie przeznaczone na trawnik zajmują mało miejsca, lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie system zraszający kanałowy. Trawnik możesz podlać w razie potrzeby za pomocą zwykłego węża ogrodowego z pistoletem zraszającym. Jednak Twoje grządki wymagają dokładniejszej pielęgnacji.

System zraszający kanałowy jest zbudowany ze specjalnie przygotowanego węża, na powierzchni którego wykonano zazwyczaj trzy rzędy otworów. Wąż należy podłączyć do źródła wody lub zastosować go jako przedłużenie węża ogrodowego. Następnie należy umieścić go pomiędzy grządkami. Odkręcając zawór, woda przepływająca przez wąż będzie równomiernie wyciekała przez otwory i podlewała Twoje rośliny.

System ten możesz w okresie największych upałów zostawić pomiędzy grządkami i w razie potrzeby jedynie odkręcić zawór, aby dokładnie podlać swoje uprawy. W tej kategorii znajdziesz systemy kanałowe, które podlewają rośliny od góry. Dostępne są jednak systemy kanałowe kropelkowe, które przy niewielkim ciśnieniu wody jedynie delikatnie wydzielają wodę, podlewając rośliny jednostajnie od dołu. Taki system dobrze sprawdza się przy gatunkach roślin, które nie preferują silnego strumienia wody od góry.Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.