renowacja starych mebli, drzwi, skrzyń

Jak odnowić drewniane meble? Renowacja starych mebli

Drukuj

Drewniane meble, szczególnie te starszej daty, to częsty element wyposażenia wielu polskich mieszkań. Niestety z biegiem lat mogą one tracić swój blask, ulegając często uszkodzeniom. Istnieją jednak skuteczne sposoby na ich odrestaurowanie. Jak się do tego zabrać?


usuwanie starego lakieru z mebli


Przygotowanie się do renowacji mebli


Zanim podejmiemy się takiego zadania, jak renowacja mebli, powinniśmy się do niego przygotować. Po pierwsze, bardzo istotne są odpowiednie narzędzia. W tym zakresie przydatne będą szlifierka i bloczki ścierne lub gruboziarnisty oraz drobnoziarnisty papier ścierny – do usuwania zniszczonych powłok mebli. Oprócz tego przy malowaniu potrzebny będzie pędzel lub wałek, a przy naolejaniu powierzchni – miękka szmatka. Poza tym niezastąpione w przypadku renowacji mebli są akcesoria zapewniające bezpieczeństwo, takie jak okulary ochronne i maska ochronna oraz odzież robocza. Dzięki temu nie tylko nie pobrudzimy się, ale także nie doznamy uszkodzenia wzroku lub skaleczenia związanego chociażby z usuwaniem lakieru. 


Jak powinien wyglądać przebieg renowacji mebli? Można go podzielić na kilka punktów:


  1. Usunięcie zniszczonej warstwy zewnętrznej.

  2. Pokrycie głębokich uszkodzeń i usunięcie szkodników z mebli.

  3. Pokrycie mebli lakierem, lakierobejcą lub woskiem.

jak odnowić stare meble


Usunięcie zniszczonej warstwy zewnętrznej przed konserwacją mebla


Zanim przystąpimy do konserwacji drewna za pomocą lakieru, lakierobejcy lub wosku, powinniśmy dokładnie usunąć jego zniszczoną powłokę malarską lub lakierniczą. Można użyć do tego szlifierki oscylacyjnej, taśmowej albo papieru ściernego. 

Szlifierki przyspieszają pracę, ale nie można ich zastosować w każdej sytuacji. Doskonałym tego przykładem są meble o skomplikowanych kształtach z ornamentami oraz z rzeźbionymi zdobieniami. Przy stosowaniu w ich przypadku szlifierki mogłoby dojść do uszkodzenia powierzchni. Poza tym nie dotarlibyśmy do wszystkich zakamarków. Jeśli chodzi o papiery ścierne, sprawdzą się one doskonale przy drewnie miękkim, o bardzo niskiej twardości, jak np. wierzba, topola lub osika. 

W takim przypadku im mniejszy granulat papieru, tym lepiej (najlepiej sprawdza się papier ścierny o granulacie około 100). Papier ścierny o mniejszym granulacie stosuje się poza tym przy mniejszych elementach (jak np. gałki), a z większą gramaturą do większych elementów (jak np. blat stołu). Jeśli chodzi np. o meble wykonane z drewna litego (np. sosny lub dębu), pierwsze szlifowanie wykonuje się papierem o granulacie ok. 100, a następnie zwiększa go stopniowo do ok. 200. 

Po usunięciu zniszczonej warstwy zewnętrznej szlifowane elementy mebli należy dokładnie oczyścić (tzw. odpylenie powierzchni za pomocą zmiotki lub szczotki), odtłuścić i osuszyć. Jeśli chodzi o odtłuszczanie, nie potrzebujemy do tego specjalnych akcesoriów. Wystarczy szmatka lub gąbka oraz środek rozpuszczający tłuszcz, jak płyn do mycia naczyń lub szare mydło. 


Usuwanie szkodników i głębokich uszkodzeń mebli drewnianych


Gdy usuniemy zniszczoną warstwę zewnętrzną mebli, a zanim przystąpimy do położenia warstwy ochronnej, powinniśmy sprawdzić ich ogólny stan. 

Stare meble są bardzo często atakowane przez szkodniki takie jak korniki, kołatka domowego lub miazgowca. Jeśli ich nie usuniemy, może dojść do całkowitego zniszczenia naszego umeblowania. Jest to szczególnie ważne, gdy kupujemy stare meble do renowacji na pchlim targu lub w komisach z meblami. 

To właśnie takie meble są bardzo często atakowane przez szkodniki. To, czy w meblach znajdują się szkodniki, możemy wywnioskować po znajdujących się na ich powierzchni otworach. Zwykle wysypuje się z nich mączka drzewna wraz z odchodami larw. Również uszkodzenia mechaniczne są problemem, gdy chcemy odnowić meble. 

Jeśli chodzi o szkodniki w meblach, istnieje kilka sposobów na ich usunięcie. Po pierwsze, możemy zastosować w tym celu gorące powietrze. Metoda hot-air, o której mowa, polega na ogrzewaniu drewnianych mebli do temperatury 60 stopni Celsjusza przez 30 minut. Do ogrzewania można użyć w takim przypadku opalarki ustawionej na najniższą temperaturę.

 Inna metoda usunięcia szkodników z mebli opiera się o promieniowanie elektromagnetyczne (czyli mikrofale). Wystarczy, że wyposażymy się w odpowiedni sprzęt – generator mikrofal. Tu również pół godziny powinno wystarczyć do likwidacji szkodników. Do usunięcia szkodników można wykorzystać także metody chemiczne. Tu zwykle sprawdzają się środki owadobójcze nakładane pędzlem. 

Nie zawsze trafimy jednak w ten sposób do głęboko żerujących szkodników. Wówczas warto dokonać iniekcji preparatu za pomocą strzykawki z igłą (w widoczne otwory). Po użyciu środków chemicznych, zanim przystąpimy do kolejnych prac, powinniśmy zawinąć drewno folią i odczekać kilka dni, a pomieszczenie, w którym znajduje się mebel, trzeba dobrze przewietrzyć. Po likwidacji szkodników warto dokonać impregnacji drewna za pomocą impregnatu technicznego.


Aby uzupełnić ubytki w meblach powstałe przez szkodniki czy też przez uszkodzenia mechaniczne, powinniśmy wykorzystać masę szpachlową do drewna o odpowiednim odcieniu. Na początku stosujemy jej cienką warstwę, a następnie szlifujemy powierzchnię i odpylamy ją, zanim rozpoczniemy nakładanie powłoki ochronnej takiej jak lakier, lakierobejca lub wosk.


usuwanie szkodników ze starych mebli


Renowacja z wykorzystaniem lakieru lub lakierobejcy – co zastosować?


Po tym, jak pozbędziemy się już szkodników, pokryjemy uszkodzenia i przygotujemy odpowiednio drewno, możemy je odnowić za pomocą lakieru lub lakierobejcy. Lakiery to jeden z podstawowych środków przydatnych przy renowacji starych mebli. Zaletą lakierów jest to, że tworzą one twardą powłokę, która doskonale chroni drewniany mebel. Korzystając z nich można ponadto stworzyć powierzchnię z połyskiem, matową lub półmatową. 

Jak powinno wyglądać lakierowanie? Na drewniane meble nanosimy dwie lub trzy warstwy lakieru. Pierwsza z nich stanowi podkład. Przed nałożeniem każdej z lakierowanych warstw powinniśmy zachować odstęp czasowy określony przez producenta.

Lakierobejcę możemy z kolei zastosować w sytuacji, w której chcemy nadać starym meblom unikalny kolor oraz uwypuklić wygląd drewnianych słojów. Ponadto powinniśmy z niej korzystać wtedy, gdy takie meble będą narażone na działanie czynników atmosferycznych (np. gdy umieszczamy je czasem na balkonie, tarasie lub w ogrodzie).

 Lakierobejcę nakłada się pędzelkiem. Należy pamiętać o tym, żeby robić to równomiernie i w jednym kierunku, stosując cienką warstwę. Malowanie lakierobejcą przerywamy dopiero wtedy, gdy pokryjemy całą powierzchnię. W innym przypadku na meblach będą widoczne punktowe różnice w barwie.

Woski przy renowacji starych mebli

Gdy nie chcemy zbytnio ingerować w powłokę starych mebli, przywracając im odpowiedni blask i pogłębiając ich barwę, możemy zamiast lakieru lub lakierobejcy zastosować woski. Uodparniają one meble na wilgoć i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Woskowanie trzeba jednak okresowo powtarzać. Tego typu czynności nie powinny być ponadto wykonywane na nierównym podłożu.

Jeśli chodzi o woski, możemy spotkać ich kilka rodzajów. Wosk bezbarwny powinniśmy nałożyć na meble, gdy nie chcemy zmieniać ich naturalnego koloru; wosk kolorowy – gdy chcemy ożywić ich kolor, a barwiący – w przypadku chęci zmiany ich wyglądu (taki wosk ma więcej pigmentu). W nakładaniu wosku na meble najlepiej sprawdza się pakuła bawełniana lub drobna wełna stalowa typu 000, ponieważ nie przetłuszczają się one tak szybko i nie pozostawiają po sobie nitek. Woskowanie, dla jego utrwalenia, trzeba powtórzyć co najmniej dwa razy, pamiętając o kilkugodzinnych odstępach.

lakierowanie i woskowanie mebli z drewna


Korzystając z wyżej wymienionych metod renowacji, możemy odnowić nie tylko stare szafki, komody czy też stoliki. Odzyskać blask w ten sposób mogą także inne elementy domowego wyposażenia, które mają drewniane elementy, a więc np. lustra lub podręczne skrzynie i pudła.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też