Jak pielęgnować hortensje bukietowe?

Piękny ogród: jak uprawiać i pielęgnować hortensje bukietowe?

Drukuj
Hortensje bukietowe


Hortensje bukietowe (wiechowate) to coraz bardziej popularne w Polsce rośliny ogrodowe. Chętnie sadzone są bezpośrednio w ziemi, ale także uprawiane w donicach na tarasach. Dostępnych jest wiele odmian o różnych kolorach kwiatów, więc tym bardziej każdy znajdzie taką, która odpowiada jego gustom. Atutem, za który pokochali je ogrodnicy, jest bardzo długi okres kwitnienia – od przełomu czerwca i lipca aż do października.


Jakie stanowisko dla hortensji bukietowej?


Hortensja bukietowa lubi słońce. Może rosnąć nawet jako soliter w dużym ogrodzie lub parku, w bezpośrednim nasłonecznieniu. Służy jej także stanowisko półcieniste, zwłaszcza w południowej ekspozycji. Ziemia powinna być lekko kwaśna, wilgotna, przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze. Dobrze rośnie też przy zbiornikach wodnych, gdzie gleba jest nieco bardziej gliniasta, natomiast nie może być bardzo zbita i zimna. Sadząc ją w donicy, można wykorzystać dedykowane podłoże torfowe do hortensji.


Pielęgnacja


Podlewanie


Hortensje bukietowe wymagają dużej ilości wody. Nie bez przyczyny łacińska nazwa tego rodzaju to Hydrangea, czyli „beczka z wodą”. Młodą roślinę należy podlewać regularnie, upalnym latem nawet codziennie wieczorem. Brak wody sygnalizuje oklapnięciem liści. Starsze krzewy hortensji bukietowej są w stanie żyć w średnio wilgotnej glebie. Przy podlewaniu pamiętajmy, by nie oblewać całej rośliny, w tym liści. Stają się one wtedy bardzo podatne na choroby grzyboweSkładniki odżywcze i nawożenie


W zależności od tego, w jak bogatej glebie sadzimy hortensję bukietową, warto dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych. Możemy stosować nawozy organicznie: obornik, kompost lub biohumus. Warto też sięgnąć po nawozy mineralne dedykowane dla tych roślin. Są to specjalne odżywki, skomponowane tak, by zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych – potasu, azotu, fosforu. Nawożenie rozpoczynamy wiosną, a kończymy późnym latem. Regularność zależy od konkretnego preparatu i zaleceń producenta. Są takie, które stosuje się co 2 tygodnie, a są i takie, których używamy co 2 miesiące. Jesienne nawozy powinny być pozbawione azotu (on pobudza do rozwoju, a nam zależy, by przygotować roślinę do zimy).

Co należy wiedzieć o hortensji?


Cięcie hortensji bukietowej


W przypadku hortensji bukietowej cięcie jest dość istotnym zabiegiem. Dzięki niemu każdego roku można cieszyć się okazałym krzewem z pięknymi kwiatami. Obcinanie wykonujemy ostrym narzędziem do cięcia, wiosną, zanim roślina zacznie ożywiać się i wypuszczać liście. U młodych roślin skracać należy pędy o połowę, u starszych pędy obcinamy nawet do 1/3 ich długości. Cięcie jest także zabiegiem formującym krzew. W dogodnych warunkach potrafi on dorastać do 2–3 m wysokości, mamy więc realny wpływ na jego wygląd i wielkość.


Odporność na mróz


Hortensja bukietowa co do zasady jest dość dobrze odporna na mrozy. W końcu nie zyskiwałaby powodzenia wśród ogrodników, gdyby nie była w stanie przetrwać polskich zim. Kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, więc nie ma ryzyka ich przemarznięcia. Jeżeli hodowana jest w donicy, warto przenieść ją w listopadzie do altany czy garażu, by nie musiała znosić siarczystego zimna. Jeżeli uprawiana jest w gruncie, można usypać kopczyk chroniący korzenie.


Odmiany hortensji bukietowej


Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka odmian hortensji bukietowej, różniących się przede wszystkim kwiatami. Jedne z nich będą początkowo białe, by z czasem zmienić się w różowe – Pinky Winky, Pink Diamond, czy gradientowa Vanille Fraise. Inne długo zachowują białe kwiaty – Polar Bear, Silver Dollar, Grandiflora, Anabelle; lub są kremowobiałe/cytrynowe – Limelight. Wszystkie mają bardzo zbliżone wymagania.


Piękne kwitnienie


Hortensja bukietowa nie jest bardzo wymagającą rośliną. Należy raczej do tych potrzebujących podstawowej pielęgnacji. Aby pięknie kwitła co roku, warto pamiętać o wiosennym cięciu, które sprawia, że grona kwiatowe rozwijają się bardzo duże. Istotna jest także ilość słońca i wody, które krzew ma do dyspozycji, a także regularne nawożenie. Zaniedbanie i przesuszenie to najczęstsze przyczyny tego, że hortensja nie kwitnie tak okazale, jak mogłaby


Jak poradzić sobie z chorobami hortensji?


Hortensje chorują rzadko. Mogą zacząć pojawiać się żółkniejące liście, świadczące o chlorozie. Zazwyczaj jest ona wynikiem złego podłoża, o zbyt wysokim pH. Należy wtedy zastosować preparat zakwaszający glebę lub środki z żelazem i przesadzić krzewy do kwaśnej ziemi, lub takową domieszać do podłoża. Złe warunki uprawy mogą także przyprowadzić szarą pleśń lub plamistość liści. Wtedy jak najszybciej należy wykonać oprysk, by zapobiec ich rozprzestrzenianiu się, a wszelkie chore liście usuńmy.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też