pomidory_dominik

Magia własnych upraw czyli jakie podłoże i nawóz pod pomidory?

Drukuj
jakie podłoże i nawóz pod pomidory?

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach, na działkach, a nawet balkonach. Ich hodowla nie jest trudna, o ile zapewni im się odpowiednią glebę i stanowisko. Koniecznie należy je również nawozić specjalnymi preparatami. Jaki nawóz pod pomidory sprawdzi się najlepiej?

Hodowla pomidorów – jaka gleba i stanowisko?


Pomidory są roślinami jednorocznymi. Aby uniknąć wielu chorób systemu korzeniowego, najlepiej sadzić je z rozsady. Sianie pomidorów przeprowadź na przełomie marca i kwietnia, z kolei do gruntu należy je wysadzić w miesiącach, w których nie będą już narażone na przymrozki, czyli na przełomie maja i czerwca.

podlewanie pomidorów


W uprawie tych warzyw ważny jest również dobór odpowiedniej gleby i stanowisko. Każda roślina ma inne wymagania co do gleby. Aby dobrze dobrać jej rodzaj, przeczytaj nasz artykuł Podłoże ogrodowe – jak dobieraćW przypadku pomidorów najlepiej sprawdzi się żyzne podłoże o lekko zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie.


Pomidory można sadzić w ogrodzie, w tunelu lub szklarni. Na balkonie wykorzystaj odmianę pomidorów koktajlowych. Niewielki krzaczek spokojnie możesz hodować w doniczce.


Czym podlewać pomidory? Do tego najlepiej sprawdzi się deszczówka. W uprawach balkonowych warto wykorzystać do tego przefiltrowaną wodę lub po prostu wodę z kranu.


 Najważniejszym pytaniem podczas hodowli pomidorów nie jest jednak, czym podlewać pomidory a czym nawozić pomidory. Pod względem nawożenia rośliny te są bardzo wymagające. Należy je regularnie nawozić już od początku kwitnienia do końca owocowania, czyli do połowy sierpnia.

odpowiednia ziemia i nawóz pod pomidory


Czym nawozić pomidory?


Jaki nawóz pod pomidory będzie najlepszy? Najlepiej sięgać po nawozy naturalne i ekologiczne. Sprawdzą się więc nawozy roślinne, zwierzęce i zawierające bakterie glebowe.

Nawożenie pomidorów należy przeprowadzać raz w tygodniu. Do tego dobrze sprawdzi się obornik granulowany 8 kg Ogród Start. Jego granulowana postać ułatwia dawkowanie nawozu. W przypadku warzyw będziesz potrzebował ok. 10–15 kg na 100 m2 ziemi.

Bardzo dobrym wyborem jest także kompost ogrodniczy – workowany 50 l. Powstał z przekompostowanego podłoża po uprawie pieczarek. Jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Wzbogaca glebę o najważniejsze składniki odżywcze, a także zwiększa pojemność wodną i powietrzną.

Nawożenie pomidorów warto wzbogacić także o biohumus uniwersalny płyn 1l Biopon. Jest bogaty w próchnicę pokarmową. Doskonale nadaje się do upraw balkonowych. Dostępny jest w postaci płynu.

Nawożenie pomidorów jest ważnym etapem w hodowli tych roślin. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu będziesz cieszył się obfitymi plonami i pysznym smakiem owoców. Czym nawozić pomidory? W tym najlepiej sprawdzą się produkty naturalne, obornik, kompost, a także biohumus.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też