Jak dobrać podłoże ogrodowe?

Drukuj

Tyle się słyszy ostatnio o wszelkiej maści uprawach domowych, że ciężko nadążyć za obecnymi trendami. Tu ktoś pokazuje zdjęcia swojego balkonu w nowej odsłonie wraz z miniaturowymi iglakami w donicach, tam z kolei ktoś już sieje pomidory na własną rozsadę, a jeszcze gdzieś indziej wrzosy i marcinki wysadzone do skrzynek "stoją" w oczekiwaniu na resztę jesiennych ozdób. U sąsiada natomiast surfinie wręcz "wyłażą" z doniczek, a młode borówki pysznią się w ogrodzie. I jak tu samemu się nie skusić?


Podłoże – dobry start dla roślin

Decydując się na sadzenie roślin, warto znać ich wymagania siedliskowe i glebowe.

Prócz stanowiska, podłoże ma znaczny wpływ na rozwój roślin. Decyduje ono o wzroście roślin, kwitnieniu i owocowaniu. Odpowiednio dobrane podłoże powinno być bogate w składniki odżywcze, mieć dobrą przepuszczalność wodną i powietrzną oraz być stabilnym oparciem dla korzeni roślin. Oczywiście w zależności od gatunku rośliny musi mieć odpowiedni odczyn. Jaką ziemię w takim razie wybrać?

Na szczęście producenci podłoży ogrodniczych wyszli naprzeciw naszym oczekiwaniom i dzięki nim mamy dostępną gotową ziemię, z konkretnym przeznaczeniem i gramaturą. A czym się charakteryzują gotowe podłoża?


Krótkie ABC o rodzajach podłoży


Ziemia ogrodnicza uniwersalna – inaczej nazywana uniwersalnym podłożem warzywno-kwiatowym. To specjalna mieszanka torfów, nierzadko wraz z dolomitem, przekompostowaną korą, kompostem oraz dodatkiem nawozów wieloskładnikowych. Produkty te stanowią gotowe do użytku podłoże o uniwersalnym zastosowaniu przy uprawie roślin ozdobnych. Tak specjalnie dobrana mieszanka gwarantuje bardzo dobrą przepuszczalność, jak również dużą zdolność utrzymania wewnątrz składników i wody przez dłuższy czas. Takie podłoże wzbogacone jest już w mieszankę makro i mikroelementów. To gwarancja bardzo dobrego kwitnienia i zdrowej, intensywnej barwy roślin. Najczęściej wybierana jest do uprawy warzyw, kwiatów i ziół w domach, w ogrodzie, na balkonie i tarasie.

Ziemia do iglaków to specjalnie przygotowana ziemia, z odpowiednio skomponowanej mieszanki torfów, nierzadko ziemi kompostowej, oraz mielonej kory sosnowej, również kompostowanej. Wzbogacona jest w niezbędne mikro- i makroelementy, dzięki czemu podłoże to ma bardzo dobrą przepuszczalność. Dzięki odpowiednio kwaśnemu odczynowi oraz specjalnej mieszance nawozów wieloskładnikowych mamy gwarancję bardzo dobrego wybarwienia igieł i zdrowego wzrostu. Takie gotowe podłoża są bardzo bogate w próchnicę, dlatego też świetnie będą się nadawały pod świerki, tuje, cyprysy czy jałowce.

Podłoża do siewek i warzyw to gotowe produkty, które przygotowane są specjalnie do wysiewu i pikowania roślin ozdobnych i warzywnych. Jest to lekka, delikatna i drobna mieszanka torfów, która ma bardzo dobrą przepuszczalność wodną i powietrzną, nie obciąża młodych i delikatnych korzeni siewek, ponadto dość długo zatrzymuje składniki odżywcze i wodę. Podłoża te przeważnie wzbogacone są mieszanką nawozów wieloskładnikowych, które pomagają w dobrym ukorzenianiu się małych i młodych roślin, powodują również niski poziom zasolenia. Podłoża te zastosowanie znalazły przy produkcji rozsady wszystkich gatunków roślin ozdobnych i warzyw.

Podłoże do borówek to ziemia, na którą czekała większość z nas. To gotowe podłoże, które polecane jest przy uprawie kwaśnolubnych roślin sadowniczych, szczególnie borówki amerykańskiej. Podłoże to możemy również wykorzystywać przy sadzeniu borówki niskiej, żurawiny czy borówki brusznicy. Zastosować je też można do uprawy roślin ozdobnych także kwaśnolubnych, jak np. rododendronów i azalii. Podłoże do borówek to specjalnie dobrana mieszanina torfów oraz mielonej kory sosnowej, która charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością i porowatością, jak również jest bardzo bogata w materię organiczną.

Podłoża do roślin kwaśnolubnych są bardzo zbliżone do specjalistycznego podłoża dla borówek. Jest to tak jakby uniwersalna ziemia, ale do wszystkich roślin kwśnolubnych. Może być stosowana w przypadku kwaśnolubnych roślin sadowniczych, ozdobnych liściastych i iglastych.


Podłoże do storczyków to specjalnie wyselekcjonowana mieszanka naturalnych torfów, nierzadko keramzytu, kokosu i kredy. Jak wiemy, korzenie storczyków potrzebują dobrego napowietrzenia i takie właśnie podłoże idealnie im to zapewnia. Dodatek specjalnie wyselekcjonowanych nawozów wieloskładnikowych rewelacyjnie odżywia rośliny przez długi czas. Podłoże do storczyków to ziemia doskonale zbilansowana.


Podłoże do róż to specjalnie skomponowana mieszanka torfów i nawozów zawierających makro- i mikroelementy. Stworzona została z myślą o kwitnących różach, a proporcje składników pokarmowych, które zawiera, sprzyjają kwitnieniu i trwałości kwiatów. Jednocześnie rośliny mają zdrowy wzrost i rozwój przez cały okres wegetacyjny.

Podłoże do trawników to produkt z przeznaczeniem do wysiewu trawy, który stworzony został z odpowiednio dobranych torfów, kompostowej ziemi, nierzadko piasków drenażowych oraz wzbogacony nawozem mineralnym. Podłoże to poprawia strukturę gleby, co ułatwia warunki wzrostu i regeneracji naszych trawników. Dzięki swojemu składowi doskonale zatrzymuje wilgoć, a wieloskładnikowy nawóz rewelacyjnie odżywia rośliny. Podłoże do trawników może być wykorzystywane do zakładania nowych trawników i do regeneracji już tych istniejących.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też