
Oświetlenie na budowę – jakie lampy budowlane wybrać?
Wybór odpowiedniego oświetlenia na budowę jest bardzo istotnym procesem. Oświetlenie na budowę musi być odpowiednie, kierunkowe i o dopasowanej intensywności. Wpływa to na efektywność oraz komfort pracy. Warto wiedzieć, że oświetlenie placu budowy musi być też zgodne z zasadami BHP oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Czym oświetlić teren budowy? Wybrać lampy halogenowe czy z diodami LED?
Oświetlenie budowlane to bardzo często przenośne, świecące jasnym światłem mocne lampy robocze. Ważne by mogły być przemieszczane po całym obszarze pracy. Jest to szczególnie istotne, gdy w danym miejscu nie ma jeszcze stałego źródła światła.
Oświetlenie na budowę — dlaczego jest niezbędnym elementem do pracy?
Lampy na budowę sprawdzają się też przy różnego rodzaju pracach remontowych w domu lub warsztacie. Dzięki nim możliwe jest dokładne i bezpieczne wykonanie pracy. Są różne rodzaje lamp na budowę — inne sprawdzą się do szlifowania gładzi a inne do malowania ścian. Jeszcze inne pozwolą na oświetlenie placu budowy w nocy. Poza wspomnianymi już aspektami związanymi z przepisami prawnymi odpowiednie lampy na plac budowy znacznie usprawniają przebieg prac.
Normy prawne regulujące oświetlenie na budowie
Normy prawne są bardzo ważnym czynnikiem decydującym, jakie oświetlanie powierzchni budowy wybrać. Poza zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy należy kierować się wymogami Ministerstwa Infrastruktury zawartymi w rozporządzeniu z dnia 6.02.2003 r. Przepisy te mówią między innymi o oświetleniu miejsca niebezpiecznego czy oświetleniu drogi ewakuacyjnej. Ponadto podają, do wystąpienia jakich zjawisk kategorycznie dojść nie może. Są to olśnienie, efekt stroboskopowy, zmiana barwy światła oraz wydłużenie cieni.
Planowanie rozmieszczenia lamp na budowie, a zasady bezpieczeństwa
Jak zaplanować tymczasowe oświetlenie na budowie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa? Dlaczego jest to tak istotne? Praca w trudnych warunkach spowodowanych złym doborem oświetlenia jest nie tylko uciążliwa, ale wręcz niebezpieczna.
Jak powinno być usytuowane oświetlenie budowy? Poza oświetleniem głównym należy zapewnić oświetlenie awaryjne, które musi zapewniać widzialność przynajmniej przez godzinę na drogach wewnątrz budowy i wyjściach ewakuacyjnych.
Dodatkowo na oświetlanie powierzchni budowy powinny składać się przenośne źródła światła. Jeżeli wymagają podłączenia do prądu ważne jest, by ich okablowanie nie stanowiło zagrożenia dla życia i zdrowia. By tego uniknąć warto wyposażyć budowę w lampy akumulatorowe LED. Rozmieszczając punkty świetlne należy zwrócić uwagę na to, by swobodnie można było odczytać tablice oraz znaki ostrzegawcze.
Jakie oświetlenie na budowę?
Na rynku są różne rodzaje lamp na budowę. Co wybrać i czym oświetlić teren budowy? Te pytania nasuwają się przy dużych inwestycjach, warto jednak pamiętać, że oświetlenia wymagają również prace wykończeniowe wykonywane wewnątrz domów jednorodzinnych. Tutaj pojawia się dylemat, jaki halogen do malowania wybrać, jaka lampa do szlifowania gładzi sprawdzi się najlepiej?
Oświetlenie placu budowy
Wybór odpowiedniego oświetlenia placu budowy zwiększy komfort, efektywność oraz bezpieczeństwo osób wykonujących pracę. Dobierając oświetlenie na budowę, należy szczególnie zwrócić uwagę na parametry świetlne, które nie wpływają negatywnie na komfort widzenia i wydolność wzroku. Parametry, które powinny być odpowiednio dobrane to rozkład luminacji, natężenie oświetlenia, kierunkowość światła, zmienność światła, oddanie barw oraz wygląd barwy światła.
Poza spełnianiem wymogów zawartych w przepisach ważne by oświetlenie powierzchni budowy było mobilne. Lampa stojąca budowlana, montowana jest na specjalnych statywach, wybiera ją wielu wykonawców. Taka lampa budowlana LED nazywana jest najczęściej reflektorem i daje możliwość swobodnego przemieszczania źródła światła, regulowania jego wysokości oraz kąta nachylenia. Reflektory przeznaczone do prac budowlanych cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ bardzo często wykorzystywane są także jako oświetlenie zewnętrzne.
Lampy do prac wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń
Lampy są niezbędne przy wykonywaniu takich prac jak szlifowanie gładzi czy malowanie ścian. Idealnie dobrane oświetlenie ułatwia te procesy i na bieżąco uwypukla ewentualne mankamenty. Jaki halogen do malowania, a jaki halogen do szlifowania sprawdzi się najlepiej?
Czy wiesz, że…?
Niezależnie od tego, czy potrzebna jest lampa do gładzi, czy główne oświetlenie niezbędne do wykonywania pozostałych prac, jego jasność musi być większa niż tradycyjnego oświetlenia domowego. Dlatego najczęściej oświetlenie robocze wyposażone jest w żarówki halogenowe, ksenonowe oraz ledy. Lampa budowlana LED jest dodatkowo szczególnie energooszczędna, więc może być zasilana akumulatorowo.
Oświetlenie warsztatu
Różnego rodzaju warsztaty cechują się tym, że pracuje się w nich również po zmroku. Tak więc nie tylko lampy na plac budowy poprawiają efektywność pracy, jest to równie istotne w przypadku pracy warsztatowej.
Mechanicy bardzo często pracują w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie dociera główne światło, a lampa budowlana LED jest za duża. Tutaj pomocne mogą być latarki led, zarówno ręczne, czołowe, jak i taki z uchwytami do mocowania np. magnesem.
Jakie lampy do szlifowania gładzi?
Szlifowanie gładzi jest bardzo istotnym momentem w pracach wykończeniowych. W tym procesie niezwykle ważne jest oświetlenie. Jaka lampa do szlifowania gładzi jest najlepsza? Jaki halogen do szlifowania sprawdzi się najlepiej? Obecnie na rynku są specjalne lampy smugowe do szlifowania gładzi. To listwy świetlne, które można montować na specjalnych statywach. Bardzo często wyposażone są w ledy, więc skupiają światło mocniej niż lampy halogenowe.
Jeśli w pomieszczeniu, które ma być szlifowane są halogeny sufitowe, również warto je zapalić. Lampa do gładzi musi przede wszystkim dawać równomierne światło.
Oświetlenie budowlane do pracy w nocy
Oświetlenie budowlane do pracy w nocy musi być wystarczająco silne, by zapewnić efektywną i bezpieczną pracę, ale jednocześnie nie oślepić. Najczęściej wybiera się duże reflektory LED. Również ze względu na ich ekonomiczność.
Jaki halogen Led na budowę?
Czym oświetlać teren budowy i na jaki halogen LED się zdecydować? Halogeny Led różnią się od innych tym, że składają się z diod LED i nie wymagają żarówki. Halogeny tradycyjne wymagają użycia żarówek, które trzeba wymieniać. Żywotność lamp ledowych jest dużo większa i bardziej ekonomiczna.
Wybierając halogen LED należy zwrócić uwagę na napięcie, moc oraz strumień i barwę światła. Najczęściej polecane są co najmniej 50 W.
Jaka barwa światła na budowę?
W lampach budowlanych najbardziej pożądana jest barwa światła neutralna 4000 K, która nie zakłamuje kolorów. Ale pożądany jest zakres między 3300 K a 5300 K, takie oświetlenie na budowie w sposób rzeczywisty oddaje wygląd i kolor przedmiotów znajdujących się w zasięgu wzroku.
Przenośne halogeny i naświetlacze na budowę – czy warto?
Czym oświetlać teren budowy? Czy przenośne halogeny się sprawdzą? Jak najbardziej! Lampa stojąca budowlana może być także przenośna. Są one bardzo komfortowe w użyciu i można je ustawić w dowolnym miejscu. By położenie naświetlacza nie było uzależnione od źródła prądu można zdecydować się na lampy akumulatorowe LED. To świetny sposób na tymczasowe oświetlenie na budowę.
Może zainteresuje Cię też







