Ostrzenie narzędzi do ogrodu - poradnik

Drukuj

zestaw narzędzi ręcznych do ogrodu na drewnianym stole

Ostrzenie narzędzi ogrodowych to jedna z czynności konserwacyjnych. Ma na celu wydłużenie ich żywotności i utrzymanie optymalnej sprawności w czasie pracy. Powinna być wykonywana co sezon i muszą towarzyszyć jej inne prace konserwacyjne.


Praca w ogrodzie i wokół domu będzie sprawiała przyjemność, jeśli będziesz korzystał przy tym ze sprawnych narzędzi. Dzięki temu nawet najcięższe zadania będą przebiegały szybko i nie staną się uciążliwe. Sezonowe ostrzenie narzędzi ogrodowych to jedna z prac, którą warto przeprowadzić po zakończeniu sezonu ogrodniczego. Nie zawsze musisz korzystać z usług specjalisty i większość prac możesz wykonać samodzielnie. Jak naostrzyć narzędzia ogrodnicze?


Dlaczego warto dbać o narzędzia ogrodowe?

Dbanie o narzędzia to standardowy nawyk większości domowych majsterkowiczów. Narzędzia kosztują, a prowadzenie prac serwisowych i czyszczenie po zakończeniu robót wydłuża żywotność sprzętu. Niestety nie zawsze z równą uwagą podchodzimy do narzędzi ogrodowych. To błąd.


Dlaczego tak ważne jest pilnowanie stanu, w jakim przechowujemy narzędzia? Powodów jest kilka, a do najważniejszych należą:


  • wydłużenie żywotności narzędzia - sprzęt wyczyszczony przed umieszczeniem w altanie narzędziowej nie ulega korozji pod wpływem kontaktu z mokrymi częściami roślin i ziemi. Czyszcząc go, ostrząc i serwisując, łatwiej wykryjesz uszkodzenia sprzętu i będziesz w stanie go naprawić;
  • dbałość o zdrowie roślin - szczególnie ostrzenie nożyc do przycinania drzew i krzewów może wpłynąć na zdrowie roślin. Narzędzia będą wykonywały proste równe cięcia o niewielkiej powierzchni, co zapobiegnie pojawianiu się chorób;
  • sprawność w sytuacjach awaryjnych - dla części ogrodników sezon zaczyna się już w zimie od cięcia trzciny. Pozostawione bez serwisowania akcesoria tnące staną się bezużyteczne w tak ważnej sytuacji. Poza tym chyba każdemu lepiej zaczyna się pracę, kiedy można wziąć sprawne narzędzia, a nie poświęcać czas na ich czyszczenie i ostrzenie.


Jak widzisz, narzędzia do cięcia gałęzi i innych prac ogrodniczych warto zaostrzyć jeszcze przed zimą. Najlepszym momentem na takie prace jest listopad po zakończeniu korekcyjnego formowania roślin.


Ostrzenie i konserwacja narzędzi do cięcia

Wszystkie narzędzia do cięcia w ogrodzie ostrzy się w podobny sposób. Praca polega na wygładzeniu powierzchni tnących i zniwelowaniu zadziorów. Ma też na celu stworzenie możliwie najmniejszej szerokości krawędzi tnącej. Możesz użyć do tego kamienia do ostrzenia narzędzi wykonanego z piaskowca, korundu lub węglików spiekanych. Sprawdzą się także papiery ścierne i pilniki do metalu. Przy pracach wymagających mniejszej precyzji możesz sięgnąć po szlifierkę kątową z tarczą lamelową z papierem ściernym.


Pamiętaj, że nożyce ogrodowe, sekatory, piły i inne narzędzia trzeba dokładnie oczyścić przed ostrzeniem. Trzeba usunąć z nich części roślin, piasek, kurz i inne zanieczyszczenia. Warto je też umyć, a nawet zdezynfekować. Jak dezynfekować narzędzia ogrodnicze? Tu wystarczy odrobina spirytusu na gąbce, którą dokładnie przeczyścisz całą powierzchnię.


Jak naostrzyć sekator ogrodowy?

Standardowy sekator z przecinającymi się powierzchniami tnącymi ostrzy się tylko z jednej strony. Z kolei sekator kowadełkowy z jednym elementem ruchomym musisz zaostrzyć po obu stronach. Jak naostrzyć sekator? Narzędzie szlifierskie przyłóż pod kątem do ostrza i wykonuj jednostajne płynne ruchy tylko w jednym kierunku. Jeśli narzędzie można rozkręcić, rozdziel ostrza od siebie przed rozpoczęciem pracy. To pozwoli dotrzeć ostrzałką do samego trzonka.

mężczyzna ostrzący mały sekator ogrodowy

Jak naostrzyć nożyce akumulatorowe do trawy?

Jednym z funkcjonalnych narzędzi do obcinania gałęzi i trawy są nożyce elektryczne. Tutaj cięcia dokonują poruszająca się zęby w kształcie trójkątnym. Do ręcznego szlifowania będzie Ci potrzebny pilnik do ostrzenia nożyc do żywopłotu. Musisz wyszlifować każdą z dwóch krawędzi tnących na każdym z zębów, postępując podobnie, jak przy sekatorze.


Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu?

Nożyce do cięcia drzew i żywopłotów mają tylko jedną ostrą powierzchnię na każdej z ruchomych części. Tu ostrzenie przebiega podobnie jak w przypadku wcześniejszych narzędzi. Pamiętaj, że kierunek szlifowania powinien być ten sam na obu ostrzach (od końcówki do łączenia lub odwrotnie).


Jak naostrzyć siekierę?

Siekiera jest narzędziem o prostej konstrukcji i mocnej budowie. Do jej ostrzenia zastosuj urządzenia mechaniczne. Najlepsze będą szlifierki taśmowe lub nawet szlifierka kątowa ręczna z krążkiem papieru ściernego. Siekierę zaostrz równomiernie po obu stronach, kierując powierzchnię szlifierską od trzonka w stronę ostrza i z góry w dół.


Ostrzenie noża

Nóż ostrzy się za pomocą ręcznego kamienia lub szlifierki taśmowej z papierem o drobnej gradacji. Podobnie do siekiery, ruchy powinno się wykonywać od trzonka do szpica po obu stronach.


Ostrzenie szpadla

Jak się ostrzy szpadel? W przypadku szpadli, motyk i innych narzędzi ogrodniczych największym problemem jest powyginana końcówka. Możesz spróbować ją wyklepać młotkiem i wyrównać. Następnie za pomocą szlifierki ręcznej lub stołowej zeszlifuj końcówkę.

mężczyzna ostrzący szpadel do ogrodu

Ostrzenie piły tarczowej

Do przywracania sprawności takich sprzętów służy specjalna szlifierka do ostrzenia narzędzi. Nie zaleca się ostrzenia tarczy ręcznie, ponieważ gorsze wyważenie może uszkodzić mechanizm obrotowy narzędzia. Szlifierka jest kosztowna, dlatego zastanów się nad zawiezieniem tarczy do serwisu.


Jak naostrzyć maszynkę do strzyżenia?

Nożyce i pilarki łańcuchowe elektryczne wymagają specjalnego traktowania. Ostrzy się w nich jedynie zęby łańcucha. Tu także nie zaleca się prac ręcznych, ponieważ jest to kosztowne i czasochłonne. Jak się ostrzy nożyce elektryczne do żywopłotu? Najlepiej będzie zdjąć łańcuch i zanieść go do serwisu.


Ochrona narzędzi ogrodowych przed rdzą - co warto wiedzieć?

Największym wrogiem wszystkich elementów metalowych, jest wilgoć prowadząca do korozji. Narzędzia drobne do prac ogrodowych w większości przypadków są przechowywane w nieogrzewanych altanach, gdzie nie sposób powstrzymać dostępu wilgoci. Dlatego sekatory ogrodowe, nożyce do cięcia gałęzi na wysokości i inne akcesoria ogrodnicze trzeba zabezpieczyć.


Najpopularniejszym sposobem jest smarowanie powierzchni metalowych. Możesz zrobić to przy okazji ostrzenia nożyc do żywopłotu i innych narzędzi. Tłuszcz tworzy powłokę, która jest niedostępna dla wilgoci. Dzięki temu nie dochodzi do zmian w strukturze stali.


Czym smarować narzędzia ogrodnicze? Dawniej do smarowania stosowano oliwę lub tłuszcz zwierzęcy. Obecnie kosy ogrodnicze i narzędzia z ruchomymi elementami można nasmarować olejem lub specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach narzędziowych. Zadbaj też o nasmarowanie ruchomych elementów w mechanicznych maszynach, takich jak kosiarki elektryczne.


Gdzie trzymać narzędzia do cięcia w ogrodzie?

budka z drewna na narzędzia w ogrodzie

Miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych powinno być w miarę suche, zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i zwierzętami. Jeśli jest taka możliwość, wydziel kawałek garażu lub piwnicy. W ogrzewanym pomieszczeniu wilgoć przestaje być aż tak groźna. Zadbaj też, żeby pomieszczenie było wentylowane lub choćby przewiewne.


Narzędzia warto zabezpieczyć też przed najmłodszymi domownikami i zwierzętami. Szczególnie dotyczy to sekatorów, pił czy narzędzi do ręcznego ostrzenia kosy. Niebezpieczne mogą być też narzędzia mechaniczne. W związku z tym zadbaj o to, żeby były zamknięte.


Szczególnego przechowywania wymagają maszyny ogrodnicze. Urządzenia spalinowe trzeba opróżnić z paliwa. Z kolei kosiarki elektryczne akumulatorowe muszą być przechowywane w ciepłych miejscach. Zapobiegnie to przedwczesnemu zużyciu akumulatora.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też