porady_z_pasja

Montaż drzwi harmonijkowych – jak to zrobić?

Drukuj
Montaż drzwi harmonijkowych – jak to zrobić?

Duża oferta drzwi harmonijkowych sprawiła, że przestały być tylko tanią alternatywą dla skrzydeł drzwiowych. Coraz częściej docenia się ich funkcjonalność i walory estetyczne. Ich montaż jest bardzo prosty i spokojnie poradzisz sobie bez pomocy specjalisty. Jeśli więc potrzebujesz szybko zamknąć wnękę lub małe pomieszczenie, drzwi harmonijkowe są dobrym wyborem. Sprawdź, jak zamontować drzwi harmonijkowe!


Gdzie sprawdzą się drzwi harmonijkowe?

Gdzie sprawdzą się drzwi harmonijkowe?


Drzwi harmonijkowe składają się z pojedynczych lameli, które połączone ze sobą poruszają się w szynie. W zestawie z drzwiami znajdziesz wszelkie elementy montażowe i listwy maskujące. Ponadto drzwi harmonijkowe można także wyposażyć w zamek lub zamykać je na magnes.

Dużą zaletą tego modelu drzwi jest to, że nie potrzebują dodatkowego miejsca w pomieszczeniu na ich otwarcie. Sprawdzają się więc we wszystkich tych wnętrzach, gdzie masz mało miejsca lub gdzie ustawienie mebli uniemożliwia montaż zwykłych drzwi. Warto jednak pamiętać, że drzwi harmonijkowe nie zapewniają tak dobrej izolacji termicznej i akustycznej jak zwykłe skrzydło. W ofercie sklepu Bricomarché znajdziesz jednak estetyczne drzwi harmonijkowe Crystalline glass z przeszkleniami, które doskonale sprawdzą się do pokojów.

Doskonale nadają się także do oddzielania stref w pomieszczeniu lub zamykania wszelkich wnęk, w których stworzyłeś garderobę lub spiżarnię w kuchni. W tym wypadku najlepiej wybierać drzwi o pełnych lamelach np. drzwi harmonijkowe st4 wenge. Ich kolor dopasuj do pozostałego wyposażenia wnętrza.


Montaż drzwi harmonijkowych na metalowych ościeżnicach


Montaż drzwi harmonijkowych nie wymaga wcale ościeżnicy. Spokojnie zastąpią je dołączone do zestawu listwy. Możesz je jednak zamontować także na starej ościeżnicy metalowej, jeśli taką masz już zamontowaną. Będziesz jednak potrzebować wówczas mocniejszej wiertarki i śrub do metalu.

W przypadku montażu drzwi harmonijkowych bezpośrednio we wnęce dobierz wkręty do ściany w zależności od tego, czy jest wykonana z pustaków, czy betonu. 


Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?


Od czego zacząć montaż drzwi harmonijkowych? Przede wszystkim upewnij się, czy ich wymiar pasuje do otworu, w którym chcesz je zamontować. Jeśli drzwi są zbyt szerokie lub zbyt wąskie, bez problemu wypniesz pojedyncze lamele lub dopniesz nowe. Jeśli jednak są za długie, możliwe jest skracanie drzwi łamanych. Do tego będziesz potrzebować pilarki lub szlifierki kątowej. Możesz również oddać skrzydła do profesjonalisty, który skróci drzwi na specjalistycznym sprzęcie.

Następnie dopasuj prowadnicę do wnęki. W razie potrzeby możesz ją dociąć zwykłą piłką do metalu lub drewna. Przykręć prowadnicę do górnej części wnęki lub ościeżnicy, ale tylko na jednej śrubie, aby łatwo można było ją przekręcić. Następnie wsuń w prowadnicę rolki z lamelami, ale wcześniej nasmaruj je dołączonym do zestawu preparatem poślizgowym. Następnie przykręć prowadnicę drugą śrubą, aby ją unieruchomić.

Na boku wnęki zamontuj specjalne klipsy, do których wepniesz jedną stronę drzwi. Dzięki temu drzwi utrzymują pion. Po drugiej stronie zamontuj klamkę i ewentualnie listwę maskującą z zamkiem, do której będą wchodzić drzwi. 

 Teraz już wiesz, jak zamontować drzwi harmonijkowe. Wykorzystaj ich kompaktową konstrukcję i duże możliwości aranżacji we wnętrzach. Dzięki nim możesz zyskać estetyczną szafę we wnęce lub praktycznie zamknąć małe pomieszczenie.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też