Metody zabezpieczania bram przesuwnych przed korozją

Drukuj

przesuwna brama wjazdowa

Brama wjazdowa pełni niezwykle istotną rolę w grodzeniu określonego kawałka terenu. To zarówno element zapewniający komfortowe wjeżdżanie jak i wyjeżdżanie na posesję, ale też ozdoba działki, wpływająca na jej odbiór. W tekście tym wskażemy jak zabezpieczyć elementy ogrodzenia przed rdzą tak, aby brama wjazdowa przesuwna lub otwierana zawsze była w najlepszym stanie.

 

Bramy wjazdowe występują w różnych rodzajach i wykonane są z wielu rodzajów materiałów. Niezależnie jednak od tego, jaki model wybierzesz, musisz skutecznie ochronić ogrodzenie przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, grad, śnieg czy mróz.

 

Użytkowanie i rodzaje bram – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do tego jak zabezpieczyć metal przed korozją i która farba antykorozyjna będzie najlepsza, wskażmy jakie bramy ogrodzeniowe możemy znaleźć na rynku. Najpopularniejsze to brama przesuwna i brama dwuskrzydłowa. Brama wjazdowa przesuwna posiada specjalne skrzydło, które przesuwane jest po dedykowanych rolkach i szynach. Brama dwuskrzydłowa złożona jest z dwóch głównych elementów, łączonych na środku.

 

Wymienione bramy ogrodzeniowe mogą być otwierane ręcznie lub przy pomocy specjalnego systemu elektrycznego. Niezależnie jaki rodzaj ogrodzenia wybierzesz, musisz nałożyć na nie zabezpieczenia przed korozją jak farba na rdzę i podobne. Dlaczego?

 

Dlaczego ogrodzenie rdzewieje?

Zarówno zwykły płot, jak i ruchomy element, jakim jest brama wjazdowa jest narażona na korozję. Dlaczego? To skutek oddziaływania na nią kwaśnych deszczów, mocnego słońca, upału i szybkiego przejścia w skrajnie odmienne warunki jak śnieg, grad i mróz. Metal zaczyna reagować z deszczem i kwasem, a następnie pojawia się charakterystyczny nalot, który będzie niszczył każdą część bramy.

 

Z tego względu zabezpieczenie na ogrodzenie przed korozją jest konieczne. Specjalne farby antykorozyjne czy inne środki pozwalają ochronić powierzchnię ogrodzenia przed zachodzącą reakcją, zwiększając jego wytrzymałość.

 

Metody odnawiania ogrodzenia metalowego

Pamiętaj, że farba na rdzę nie może być położona na brudną powierzchnię. Twoja brama przesuwna lub brama dwuskrzydłowa musi być wcześniej dokładnie oczyszczona ze starej farby, nalotu rdzy oraz odtłuszczona. To podstawa! Dopiero po wykonaniu tej czynności możesz nałożyć spray antykorozyjny lub specjalną farbę.

 

Dlaczego to tak istotne? Farba na rdzę posiada specjalne składniki ograniczające możliwość utleniania metalu takie jak m.in. żywice czy utwardzacze. Powłoka, jaką stworzysz po malowaniu uniemożliwia kwasom, temperaturze, promieniom słonecznym i deszczom degradację metalowych części. Pamiętaj, aby malować bramę zgodnie z wytycznymi producenta danej farby.

malowanie farbą metalu w celu ochrony przed korozją

Korozja na bramie wjazdowej z metalu – jaką farbę wybrać, aby jej uniknąć?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zabezpieczeń bram z metalu. Niezależnie od tego, jaki typ chcesz użyć, zwróć uwagę czy tworzy powłokę odporną na działanie różnych czynników degradujących. Dobrze jeżeli w składzie ma np. żywicę. Dwa najpopularniejsze typy to farby alkidowe (z żywic alkidowych) oraz farby epoksydowe (z żywicą epoksydową i utwardzaczami.

 

W zależności od preferencji na Twojej bramie może znaleźć się farba antykorozyjna w płynie lub farba antykorozyjna w sprayu. Emalie do drewna i metalu są zwykle dokładniej położone i są bardziej efektywne w wykorzystaniu. Jeżeli nie lubisz z kolei malować pędzlem, wersja w spray (szybka i prosta przy nakładaniu) będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Sprawdzi się też tam, gdzie nie dojdziesz standardowym pędzlem.

 

Odnowa ogrodzenia z drewna - czyszczenie i impregnacja

impregnacja ogrodzenia z drewna

Warto pamiętać, że ogrodzenie może być zbudowane nie tylko z metalu, ale też z drewna. W takim przypadku koniecznie zakup i użyj wysokiej klasy środki ochrony drewna, zabezpieczające przed wilgocią i gniciem.

 

Aby dobrze nałożyć bejce, dokładnie oczyść powierzchnię ogrodzenia stosując papier ścierny o umiarkowanej ścieralności. Następnie odtłuść dokładnie malowaną powierzchnię. Impregnat nakładaj warstwami, czekając aż pierwsza powłoka odpowiednio szybciej podeschnie. Najlepiej stosuj się do wytycznych producenta.

 

Pamiętaj, że możesz znaleźć farby do drewna, które mają już pigmentację. W ten sposób nie musisz nakładać najpierw koloru, a później lakieru bezbarwnego. Niektóre produkty pozwalają zachować drewnu naturalną barwę, co na pewno będzie bardzo efektownym rozwiązaniem.

 

Na czym polega cynkowanie ogniowe?

Na koniec zajmijmy się procesem cynkowania ogniowego. To specjalne hartowanie metalu, aby ten był odporny na degradację i korozję. Kupując bramę ze stali ocynkowanej masz pewność, że ta szybko nie zardzewieje. Jak się wykonuje taki proces? Część metalową zanurza się w rozgrzanym do około 500 stopni, płynnym cynku. Warstwa ta może chronić ogrodzenie nawet przez 100 lat! Warto jednak pokryć ocynkowane ogrodzenie farbą antykorozyjną, aby jeszcze mocniej zabezpieczyć ją przed ewentualnym zniszczeniem.

 

Czy wiesz, że…?

Ocynkowane blachy stosowane są często w motoryzacji. Producenci aut chcieli zabezpieczyć karoserię przed korozją i zaczęli nakładać na nią warstwę cynku. Dzięki temu pojazdy te nie poddają się soli, deszczom i innym czynnikom generującym korozję.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też