Jaka podłoga do kuchni z salonem?

Drukuj

nowoczesna kuchnia z salonem

Salon z kuchnią jest częstym rozwiązaniem w nowym budownictwie. Dzięki temu nawet małe mieszkania zyskują wspólną przestrzeń, w której wszyscy domownicy mogą wygodnie spędzać czas. Otwarta kuchnia optycznie powiększa także metraż całego mieszkania. Jak jednak wykończyć oba pomieszczenia, aby aranżacja była spójna, elegancka i użytkowa? Szczególną uwagę zwróć na podłogę, która w obu pomieszczeniach powinna cechować się nieco innymi właściwościami. Sprawdź, jak powinna być wykończona podłoga do kuchni z salonem.

 

Salon z kuchnią – jak to pogodzić?

Kuchnia z salonem ma wiele zalet, jednak nieco utrudnia aranżację. W jednej przestrzeni połączone są całkiem odmienne pod względem przeznaczenia i panujących w nich warunków pomieszczenia. Salon jest miejscem, w którym szukasz relaksu i odpoczynku. Aranżacja tego pomieszczenia właśnie temu powinna sprzyjać. Chętnie wybierane są do niego drewniane dodatki, a na podłodze kładzione są panele.

 

Kuchnia z kolei jest miejscem, w którym przygotowujesz posiłki. Z tego powodu często utrzymuje się w niej wysoka wilgotność powietrza, a o zabrudzenia z sosu czy zupy jest bardzo łatwo. Ponadto w kuchni operujesz często ciężkimi i ostrymi przyborami kuchennymi, których upadek na podłogę może spowodować uszkodzenie wierzchniego materiału wykańczającego.

 

Odpowiedź na pytanie, jaka podłoga do kuchni z salonem jest najlepsza, stanowi często problem nawet dla profesjonalnych dekoratorów wnętrz. W wyborze właściwego materiału musisz uwzględnić panujące warunki w pomieszczeniu, wytrzymałość na możliwe uszkodzenia mechaniczne, ale także estetykę, która często podyktowana jest aranżacją obu stref.

 

Podłoga w kuchni musi być łatwa do utrzymania w czystości, odporna na uszkodzenia mechaniczne, zaplamienia i przede wszystkim wilgoć. Z kolei w salonie nie potrzebujesz tak wytrzymałego materiału wykańczającego. Przez pomieszczenie to nie przechodzi nawet główny ciąg komunikacyjny, więc możesz wybrać materiał o niższej klasie ścieralności. To, co jest najważniejsze w salonie to estetyka i komfort sprzyjające odpoczynkowi. Materiał wykańczający podłogę powinien być ciepły w dotyku i przyjemny. Wizualnie powinien za to podkreślać wybrany styl aranżacyjny pomieszczenia.

 

Podłoga do kuchni z salonem może być wykonana z jednego materiału wykańczającego lub z dwóch różnych. Oba rozwiązania przyniosą Ci świetne efekty wizualne, o ile dobrze dobierzesz zarówno materiały, jak i sposób ich łączenia. Kuchnia z salonem może być zaaranżowana jako jedno spójne pomieszczenie lub przestrzeń z dwoma wydzielonymi strefami.

 

Warto wiedzieć…

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym wykończona jednym materiałem wykańczającym pozwoli Ci optycznie powiększyć przestrzeń. Rozwiązanie to szczególnie jest polecane do małej kuchni z wyspą i salonem.

 

Nie wiesz, jak może wyglądać Twoja kuchnia z salonem? Inspiracje znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Jaka podłoga do kuchni z salonem sprawdzi się najlepiej?

połączenie kuchni z salonem

W kuchni najczęściej kładzie się płytki gresowe, które są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W ofercie wielu sklepów budowlanych znajdziesz płytki podłogowe gresowe doskonale imitujące drewniane panele, które są tak pożądane w części salonowej. Zimna i nieprzyjemna w dotyku powierzchnia gresu jednak często zniechęca do wykorzystywania go w salonie.

 

Pamiętaj!

Jeśli urządzasz swój salon w tradycyjnym stylu, powierzchnię gresowych płytek pozwolą Ci ocieplić dywany. Świetnie izolują od zimnej powierzchni gresu i zwiększają komfort chodzenia na boso. Innym sposobem na ocieplenie gresu jest ogrzewanie podłogowe. Płytki gresowe świetnie przewodzą ciepło. W ten sposób ogrzejesz gres w części salonowej i jednocześnie powietrze w całym pomieszczeniu.

 

Gresy najczęściej wykorzystywane są w kuchni, z kolei w salonie panele podłogowe. Czy panele podłogowe mogą sprawdzić się w kuchni, aby zachować spójne wykończenie podłogi?

 

Zwykłe panele podłogowe nawet te o wyższej klasie odporności na ścieranie mogą nie sprawdzić się w warunkach panujących w kuchni. Pod wpływem wilgoci, rozlanych płynów, mogą pęcznieć, a już jednokrotne upuszczenie cięższego noża czy talerza może uszkodzić ich powierzchnię.

 

Warto jednak wiedzieć, że oferta paneli podłogowych jest bardzo szeroka. Obecnie dużą popularność zaczęły zdobywać panele winylowe z mineralnym rdzeniem, które są w pełni wodoodporne i znacznie wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne od zwykłych paneli. Ich powierzchnia jest przyjemna w dotyku, dlatego stanowią bardzo dobry wybór do wykańczania podłogi. Kuchnia z salonem mała czy duża zyska dzięki nim estetyczne i funkcjonalne wykończenie.

 

Do jednorodnego wykończenia podłogi możesz użyć także żywicy epoksydowej. Niegdyś materiałem tym wykańczano wielkie hale produkcyjne, jednak wraz z rosnącą popularnością aranżacji loftowych coraz częściej można ją spotkać na podłodze w pomieszczeniach mieszkalnych. Żywica świetnie sprawdzi się zarówno w części kuchennej, jak i salonowej.

 

Podłoga do kuchni z salonem może być wykonana z dwóch różnych materiałów. Możesz wybrać gres do kuchni i zwykłe panele podłogowe do salonu. Ważne jest jednak estetyczne łączenie płytek z panelami, dzięki czemu aranżacja całego pomieszczenia będzie estetyczna. Salon z kuchnią będzie wówczas stanowił pomieszczenie z dwoma odrębnymi strefami.

 

Sposoby na połączenie płytek z panelami

połączenie paneli z marmurem na podłodze

Najłatwiejsze i najbardziej powszechne jest łączenie płytek z panelami w drzwiach. Tego rodzaju połączenia można spotkać niemal w każdym mieszkaniu. Za pomocą odpowiedniej listwy progowej zakrywa się przerwę dylatacyjną i łączenie pomiędzy płytkami w przedpokoju a panelami w pokojach. Listwy progowe mogą także zniwelować drobne różnice poziomów podłogi w obu pomieszczeniach. Jednak jak połączyć płytki z panelami w salonie z kuchnią? Łączenie płytek z panelami na podłodze jest znacznie trudniejsze ze względu na to, że jest o wiele bardziej widoczne. Są na to jednak sposoby.

 

Łączenie płytek z panelami listwą

Zastanawiałeś się, jaka podłoga do białej kuchni będzie najlepsza i padło na ciemny gres? Chcesz go połączyć z jasnymi panelami w salonie? Możesz zrobić to za pomocą listwy. Wybierz jednak tzw. teowniki, czyli listwy w kształcie litery T.

 

W wielu sklepach budowlanych znajdziesz tego rodzaju listwy o różnym wykończeniu. Możesz wybrać błyszczące w kolorze srebrnym lub złotym bądź postawić na imitację drewna i dopasować je do koloru paneli. W ten sposób same listwy staną się mniej widoczne, a łączenie dwóch materiałów na podłodze łagodniejsze.

 

Pamiętaj!

Podczas łączenia dwóch różnych materiałów za pomocą listwy konieczne jest zachowanie tego samego poziomu podłogi. Wybieraj zatem płytki gresowe i panele o tej samej grubości lub zniweluj różnicę pomiędzy nimi podczas wykonywania wylewki podłogowej.

 

Łączenie płytek z panelami bez listwy

Listwa nie jest jedynym sposobem na łączenie dwóch materiałów wykańczających podłogę. Bardzo często wykorzystuje się do tego korek, zarówno w postaci stałej, jak i płynnej. Łączenie płytek z panelami korkiem jest zalecane do podłóg pływających i materiałów, które zmieniają swoją objętość pod wpływem temperatury np. z ogrzewania podłogowego. Korek jest spoiwem elastycznym i świetnie dopasowującym się do krawędzi płytek i paneli.

 

Do łączenia płytek z panelami wykorzystuje się także akryl, jednak on może z czasem się kruszyć, dlatego nie nadaje się na podłogi pływające.

 

Mała kuchnia z wyspą i salonem – mamy na nią sposób!

Jaka podłoga do kuchni z salonem o małych rozmiarach będzie najlepsza? Chcąc nieco powiększyć optycznie przestrzeń, warto wybrać jeden materiał wykończeniowy, którym pokryje się zarówno podłogę w kuchni, jak i w salonie.

 

Marzy Ci się aneks kuchenny w stylu skandynawskim? Jaka podłoga do białych mebli w kuchni będzie najlepsza? Biały kolor jest uniwersalny i świetnie wygląda zestawiony z innymi barwami. W przypadku małej kuchni koniecznie weź pod uwagę dominującą kolorystykę w salonie. Jeśli do jego aranżacji wykorzystałeś drewno i materiały w kolorze szarym – szara podłoga z gresu imitująca drewno będzie doskonałym wyborem. W ten sposób stworzysz spójny wystrój obu stref.

 

A jak może wyglądać salon z kuchnią w stylu industrialnym? Czym może być wykończony salon i kuchnia? Drewno i grafit ożywione dodatkami w czarnych kolorach będą doskonale prezentować się w aranżacjach loftowych. Na podłodze w obu strefach połóż żywicę epoksydową lub duże gresowe kafle. Materiały te doskonale podkreślą surową aranżację.

 

Podłoga do kuchni z salonem powinna zachować dużą estetykę i być odporna na trudne warunki panujące w kuchni. Możesz wykończyć ją jednym materiałem, dzięki czemu optycznie powiększysz przestrzeń. Najlepiej nadaje się do tego żywica epoksydowa, gres imitujący drewno lub panele winylowe. Równie dobrze prezentują się dwa różne materiały wykończeniowe, które możesz połączyć za pomocą korka, akrylu lub listwy. Wszystkie niezbędne materiały wykończeniowe do podłogi znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też