porady_z_pasja

Jak połączyć panele z płytkami - Kompleksowy poradnik łączenia paneli z płytkami

Drukuj
Jak połączyć płytki z panelami?

W mieszkaniu wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów wykończeniowych. Wynika to nie tylko z wybranej aranżacji wnętrza, ale także przeznaczenia danego pomieszczenia. Na korytarzu czy w kuchni często wykorzystuje się gres, z kolei w pokojach panele podłogowe. Jak wykonać estetyczne połączenie płytek z panelami? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.


Połączenie płytek z panelami na progu


Jednym z najczęstszych miejsc, w których łączą się dwa różne materiały wykończeniowe, jest próg. Na korytarzu do wykańczania podłogi wykorzystuje się wysokiej jakości gresy. Wynika to z ich dużej wytrzymałości na ścieranie. Korytarz jako ciąg komunikacyjny w mieszkaniu jest miejscem o zwiększonym natężeniu ruchu. Ponadto gres o wiele łatwiej utrzymać w czystości, co jest ważne w przypadku naniesionego z dworu brudu.

W pokojach z kolei zależy nam głównie na ciepłym wykończeniu podłogi. Takie właśnie są panele podłogowe, które wprowadzają do pomieszczenia przyjemną, ciepłą atmosferę. Są także miłe w dotyku.

Połączenie paneli z płytkami na progu pomieszczenia powinno nie tylko ukrywać przerwę dylatacyjną, ale także ewentualne różnice poziomów podłogi. Nie zawsze uda się tak wykończyć podłogę, aby poziom w obu pomieszczeniach był równy. Wynika to z różnej wysokości posadzki i materiałów wykończeniowych. Na szczęście tych kilka milimetrów różnicy spokojnie zakryje listwa łącząca płytki z panelami.

Na progu najlepiej sprawdzi się lekko zaokrąglona listwa progowa. Wykonana jest najczęściej z tworzywa sztucznego lub aluminium. Występuje w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu możesz ją dopasować do odcienia paneli. Przykładem jest listwa łączeniowa ALU srebrna, którą dopasujesz do jasnych paneli i gresu.


Łączenie płytek z panelami w salonie


Jak połączyć płytki z panelami


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dwa różne materiały wykończeniowe wykorzystać w jednym pomieszczeniu np. salonie. Tam połączenie paneli z płytkami będzie ważnym elementem dekoracyjnym podłogi. Oba materiały najlepiej wykończyć płaską listwą, teownikiem. Przyda Ci się np. listwa łączeniowa z podwójnym rowkiem ALU złota. Do podłogi przymocujesz ją za pomocą śrub. W tym wypadku nie możesz dopuścić do różnic w poziomie podłogi, dlatego warto wcześniej zwrócić szczególną uwagę na wysokość posadzki i materiałów wykończeniowych.

Takie łączenie kafli z panelami można najczęściej spotkać w kuchniach otwartych na salon. Koniecznie dopasuj kolor i wzór poszczególnych materiałów, aby stworzyć spójną i estetyczną podłogę. Możesz wybrać dwa kontrastujące kolory lub zbliżone do siebie wzorem i odcieniem. Pamiętaj, aby zachować umiar i harmonię. Nie wybieraj wzorzystych paneli do mocno dekoracyjnych płytek w kuchni.

 

Połączenie paneli z płytkami bez listwy

łączenie płytek z panelami bez listwy


Listwa łącząca płytki z panelami nie jest jedynym sposobem na wykończenie dwóch stykających się materiałów wykończeniowych podłogi. Jest z pewnością najłatwiejszym. Jednak jeśli zależy Ci na jak najbardziej dyskretnym przejściu lub chcesz połączyć oba materiały nie na prostej linii, lecz np. na krawędziach heksagonalnych płytek – wówczas wykorzystaj korek lub akryl. Połączenie paneli z płytkami bez listwy jest równie łatwe do wykonania, co z listwą.


Korek lub masa korkowa nadaje się do wykańczania podłóg pływających lub reagujących na zmianę temperatury, czyli np. do łączenia płytek z panelami. Elastyczna masa korkowa jest łatwa w aplikacji i bardziej wytrzymała od zwykłego korka. Wystarczy wpuścić ją za pomocą pistoletu w szczelinę pomiędzy dwa materiały.


Masy akrylowe najczęściej wykorzystuje się do łączenia płytek heksagonalnych z panelami czy parkietem. Materiał ten jednak jest mało elastyczny i przy wykorzystaniu go do podłogi pływającej, z czasem może zacząć się kruszyć. Nakłada się go za pomocą pistoletu pneumatycznego. Po wyschnięciu jego powierzchnię można szlifować i wyrównać do poziomu podłogi.

W ofercie sklepu Bricomarché znajdziesz piany i masy do uszczelniania, a także listwy progowe, schodowe i inne. Produkty te pozwolą Ci ładnie wykończyć przerwę pomiędzy dwoma różnymi materiałami na podłodze.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też