Jak wyremontować zniszczoną podmurówkę ogrodzenia?

Drukuj

mężczyzna burzący murek z cegieł za pomocą wiertarki

Podmurówka ogrodzenia odpowiada za stabilność konstrukcji nośnej płotu. Z biegiem lat będzie ulegać stopniowej degradacji i niszczeć. Przedstawiamy kilka sposobów na naprawę podmurówki pod ogrodzenie i zapobieganie jej dalszemu niszczeniu.


Podmurówka betonowa narażona jest na działanie różnych czynników atmosferycznych. Z czasem ulega zniszczeniu i prezentuje się bardzo nieestetycznie. Dobry sposób na naprawę tego elementu pozwoli uniknąć kosztownej i uciążliwej wymiany całego ogrodzenia. Jaki jest najlepszy sposób naprawy podmurówki i jak się zabrać do pracy?


Dlaczego betonowa podmurówka niszczeje, pęka i odpada?

Ogrodzenia montowane wokół domów i budynków przemysłowych często mocowane są do słupków ogrodzeniowych nośnych wbitych do gruntu. Żeby jednak utrzymać stabilność i stały rozstaw między słupkami, trzeba wzmocnić je za pomocą betonowej podmurówki pod ogrodzenie. Z reguły jest wykonywana w formie odlewów betonowych zbrojonych, osadzonych nawet kilkadziesiąt centymetrów w głąb gruntu. Z biegiem lat ten element ogrodzenia zaczyna tracić estetykę i istnieje ryzyko utraty stabilności konstrukcji.


Dlaczego podmurówka betonowa niszczeje? Tu przyczyną jest działanie różnych czynników atmosferycznych. Przede wszystkim beton chłonie wilgoć z gruntu i otoczenia. Woda utrzymująca się stale wewnątrz materiału sprawia, że wypłukuje się z niego spoiwo, a także dochodzi do biodegradacji. Dlaczego beton się kruszy? Wilgotny fundament pod ogrodzenie pęka pod wpływem wody zamarzającej wewnątrz konstrukcji, która zwiększa swoją objętość. Często też dochodzą do tego błędy konstrukcyjne, czyli za płytkie posadowienie lub niewłaściwa mieszanka betonowa.


Jak wyremontować zniszczony murek betonowy?

nakładanie cementu pomiędzy cegły

Popękany beton jest dodatkowo podatny na chłonięcie wilgoci. W związku z tym jego niszczenie będzie postępowało. Renowacja podmurówek betonowych musi być przeprowadzona możliwie najszybciej po spostrzeżeniu uszkodzenia.


W większości przypadków możesz samodzielnie naprawić podmurówkę pod ogrodzenie. Konieczna będzie jednak zaprawa murarska do wypełnienia ubytków, a także elektronarzędzia do usunięcia luźnych elementów muru. Niezależnie od wybranej metody naprawy, z pewnością będziesz musiał odkryć całą konstrukcję. Potrzebne będą zatem narzędzia do robót ziemnych.


Jak sobie poradzić z niewielkimi zniszczeniami na murku?

małe pęknięcie w betonie

Jakie są sposoby na naprawę podmurówki? Zacznijmy od zabezpieczenia elementu, na którym widoczne są tylko niewielkie pęknięcia. W tym wypadku będzie Ci potrzebny odpowiedni cement do wykonania masy betonowej. Nie zaleca się stosowania elastycznych mas naprawczych, ponieważ w takich warunkach są nietrwałe.


Przed przygotowaniem zaprawy należy usunąć wszystkie luźne elementy podmurówki. Możesz też dodatkowo ją wyczyścić na mokro, pozbywając się drobinek piasku. Po wyschnięciu nałóż masę możliwie najgłębiej wewnątrz szczelin. Będzie Ci potrzebna szpachla murarska, którą następnie wygładzisz zewnętrzną część podmurówki.


Nadlewanie podmurówki - o czym warto pamiętać?

Mocno popękana podmurówka pod ogrodzenie z licznymi uszkodzeniami wymaga zastosowania nieco innych technik naprawy. Jak naprawić ogrodzenie? Zaleca się tu nadlewanie podmurówki, czyli zatopienie jej w masie betonowej. W tym celu musisz odkopać całą betonową konstrukcję, wykonać szczelinę na szerokość 20 - 30 cm z każdej strony, a następnie ułożyć deskowania.


Ten sposób pozwala na zalanie uszkodzonego elementu z każdej strony warstwą mrozoodpornej mieszanki betonowej. Najczęściej stosuje się beton klasy C16/20. Ściany deskowania powinny znaleźć się w odległości 3 - 5 centymetrów o murku z każdej strony. Po wylaniu betonu należy odczekać kilka tygodni na całkowite związanie materiału. Następnie można zabezpieczyć go dodatkową warstwą impregnacji i zasypać.


Prefabrykaty do naprawy zniszczonej podmurówki

Czasem podmurówka jest w tak kiepskim stanie, że nie ma możliwości przeprowadzenia żadnych prac naprawczych. Wówczas będziesz musiał nastawić się na wymianę tego elementu na nowy. Jeśli dotyczy to jednego lub kilku przęseł, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie prefabrykatu wykorzystywanego do budowy ogrodzenia panelowego. Podmurówka tego typu może zastąpić uszkodzony fragment elementu wylewanego.


Taka naprawa wymaga jednak sporych nakładów sił i dużo pracy. Przede wszystkim musisz wyciąć siatkę zatopioną w podmurówce, do czego przyda Ci się duża szlifierka kątowa. Następnie należy wyjąć cały fragment podmurówki na szerokości pomiędzy słupkami i całej głębokości. Tu niezbędny będzie młot wyburzeniowy, którym rozbijesz i usuniesz beton. Do wycięcia zbrojenia ponownie będzie Ci potrzebna szlifierka.


Kiedy już wydobędziesz cały gruz, możesz osadzić cały element wewnątrz otworu. Miejsca łączenia z dotychczasowym elementem trzeba zabezpieczyć masą cementową. Tak przygotowane ogrodzenie panelowe z podmurówką możesz natychmiast zasypać, pozostawiając otwarte jedynie miejsca ułożenia zaprawy.


Remont podmurówki przy ogrodzeniu - impregnacja

Jak już wspominaliśmy, woda jest największym zagrożeniem dla podmurówki. Dlatego przy każdej wymianie i naprawie takiego elementu warto zastosować impregnacje. Na rynku znajdziesz odpowiednie środki, które można stosować na zewnątrz. Jeśli nie trafisz na odpowiedni produkt, wystarczą preparaty do kostek bukowych i tarasów.


Impregnat warto nałożyć nie tylko na naprawiany element. To dobre rozwiązanie także przy układaniu nowego ogrodzenia palisadowego z podmurówką. Wystarczy do tego odpowiedni wałek malarski i pędzel. Preparat schnie nie dłużej niż 24 godziny, a po tym czasie warto nałożyć drugą warstwę. Impregnację wystających nad powierzchnię gruntu części ogrodzenia warto wykonywać co kilka sezonów.


Nie chcesz odnawiać betonowej konstrukcji i zastanawiasz się, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Podmurówki w formie prefabrykatów i konstrukcji zbrojonych wylewanych można zastąpić gabionami, a w lekkich ogrodzeniach ogrodowych wcale ich nie montować. Jednak wówczas bardzo wysokie jest ryzyko przechylenia się słupków i utraty stabilności ogrodzenia.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też