Jak wyczyścić okap kuchenny i filtry?

Drukuj

Jak wyczyścić okap kuchenny i filtry?

Jednym ze sprzętów kuchennych, które najszybciej się brudzą, jest okap. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci i wszelkich zapachów, które powstają podczas gotowania. Montuje się go tuż nad płytą, co sprawia, że osadza się na nim nie tylko para wodna, ale też i tłuszcz. Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Podpowiadamy najciekawsze patenty.

 

Dlaczego należy czyścić okap i jak często to robić?

Czyszczenie okapu to obowiązkowy element podczas porządków. Tak jak już wspomnieliśmy, to jeden z tych sprzętów kuchennych, które brudzą się najszybciej. Podczas gotowania często osiada na nim para wodna, natomiast przy smażeniu może na niego pryskać tłuszcz. Zabrudzenia te są problematyczne same w sobie, a do tego sprawiają, że na sprzęcie chętniej osiada się kurz. To właśnie z tego względu bez dwóch zdań trzeba go czyścić i to najlepiej regularnie.

 

Jak umyć okap i jak często należy to robić? Wszystko zależy od tego, z jaką częstotliwością gotujesz. Jeśli przygotowujesz domowe posiłki codziennie, okap może wymagać czyszczenia nawet raz w tygodniu. Jeśli jednak gotujesz znacznie rzadziej, wystarczy robić to raz na dwa-trzy tygodnie. Zasada jest taka, że im częściej myje się sprzęt, tym mniej zabiera to wysiłku.

 

Pamiętaj!

Tłuste zabrudzenia w połączeniu z kurzem po zaschnięciu potrafią być uciążliwe. Lepiej więc usuwać je na bieżąco. Jeśli zabierzesz się za czyszczenie okapu zaraz po tym, jak się ochlapie, wystarczy, że przetrzesz go wilgotną ścierką z mikrofibry i po kłopocie. Czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej jeśli zabrudzenia zdążą już zaschnąć? Tutaj lepiej może sprawdzić się delikatna gąbka.

 

Jak wyczyścić okap – sposoby

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Nie jest to proste zadanie, ale jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko znać kilka patentów, dzięki którym czyszczenie okapu zajmuje mniej niż pół godziny (niekiedy nawet nie 15 minut).

wymiana filtru w okapie

Pierwszym sposobem na to jak umyć okap, na którym widać spore zabrudzenia, jest zastosowanie specjalnego detergentu. Najlepiej zdecydować się na zakup sprayu dedykowanego do czyszczenia kuchni i piekarników. Tego typu detergenty świetnie rozpuszczają tłuszcz. Wystarczy spryskać nimi zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut, a następnie całość przetrzeć.

 

Kolejnym sposobem na to to jak umyć okap, tym razem bez zastosowania silnych detergentów, jest użycie sody oczyszczonej. To proszek, który świetnie usuwa wszelkie zabrudzenia – sprawdzi się też przy czyszczeniu innych sprzętów. Wystarczy rozpuścić ją w gorącej wodzie, a następie powstałą mieszaniną przetrzeć wszystkie gładkie powierzchnie. W takim roztworze z powodzeniem możesz też namoczyć zatłuszczone, metalowe filtry. Po kilku minutach zabrudzenia zaczną znikać same.

czyszczenie okapu

Pamiętaj!

Czyścić w ten sposób można jedynie filtry metalowe. Jeśli w Twoim okapie znajdują się też filtry węglowe, raz na jakiś czas możesz je odkurzyć. Są one jednorazowe i wymagają regularnej wymiany (w zależności od stopnia eksploatacji, wymieniaj je raz na 3-6 miesięcy).

 

Czyszczenie okapu - kilka dodatkowych porad

Okapy i pochłaniacze wymagają regularnego czyszczenia. Sposobów na to jak umyć okap jest mnóstwo. Zarówno tych wykorzystujących silne środki, jak i ich ekologiczne zamienniki. Często wystarczy zastosowanie samego płynu do naczyń.

 

Do usunięcia większych, tłustych zabrudzeń, może sprawdzić się np. rozpuszczalnik do farb. Wystarczy przetrzeć nim zabrudzenia, a następnie całość przemyć jeszcze ciepłą wodą. Metoda ta nadaje się jednak tylko do czyszczenia tych powierzchni, które nie są pomalowane. Jeśli chodzi o ekologiczne patenty na to jak wyczyścić okap, tak samo jak soda sprawdza się ocet.

 

Poniżej kilka dodatkowych porad jak wyczyścić okap:

 

  • Gąbki i szmatki używane do czyszczenia okapu, a także innych sprzętów kuchennych nie powinny być zbyt szorstkie. Zwłaszcza jeśli jest on wykończony na wysoki połysk. W przeciwnym razie mogą utworzyć na ich powierzchni mikrorysy.
  • Niewielkie tłuste plamy na powierzchni okapu można rozpuścić za pomocą wacika nasączonego w oleju albo oliwie z oliwek. Resztki brudu i tłuszczu usuniesz za pomocą ręcznika kuchennego albo zwykłej ściereczki.
  • Jeśli zależy Ci na tym, żeby okap wykończony na wysoki połysk po czyszczeniu lśnił jak nowy, oliwę z oliwek możesz zastosować też jako nabłyszczasz. Wystarczy, że po wyschnięciu sprzętu wetrzesz kilka jej kilka kropli ściereczką. Możesz też użyć do tego dedykowanego nabłyszczacza do stali nierdzewnej.
  • Do mycia metalowych filtrów, które są silnie zabrudzone, sprawdzi się zwykła szczoteczka do zębów.
  • Niektóre filtry metalowe nadają się do mycia w zmywarce. Wystarczy wtedy umieścić je w szufladzie i włączyć program, przy którym temperatura mycia nie wynosi więcej niż 50-60°C.
  • Korzystając przy czyszczeniu okapu z silnych detergentów, pamiętaj o tym, żeby dobrze wietrzyć pomieszczenie, a na dłonie najlepiej załóż rękawiczki ochronne.

 

Jaki okap kuchenny wybrać urządzając kuchnię od zera albo przy jej remoncie? Najważniejsze wskazówki na ten temat przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też