Jak współpracować z architektem wnętrz, aby zyskać, a nie stracić?

Drukuj

wizualizacja projektu wnętrza

Projektowanie wnętrz nie jest zadaniem prostym. Warto zatem zdecydować się na współpracę z profesjonalistami. Architekt wnętrz pomoże Ci stworzyć przestrzeń mieszkalną w pełni dopasowaną do potrzeb mieszkańców. Sprawdź, jak powinna przebiegać współpraca z architektem wnętrz.


Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Jeśli chcesz, aby Twój dom lub mieszkanie było przestrzenią funkcjonalną, dopasowaną do potrzeb domowników, a jednocześnie cieszyła oko swoim wyglądem – skorzystaj z usług architekta wnętrz. Właściwie co robi architekt?


Projektowanie wnętrz polega na dopasowaniu przestrzeni mieszkalnej do stylu życia domowników i ich codziennych potrzeb. Polega także na wyborze wszystkich materiałów wykańczających, mebli oraz stylu wnętrza, aby był zgodny z preferencjami i gustem mieszkańców. Architekt zatem musi znać się nie tylko na technicznych aspektach budowy domów, mieszkania, konkretnych materiałach wykończeniowych, ale także musi mieć dużą wyobraźnię przestrzenną i wyczucie estetyki.


Co warto wiedzieć, wybierając projektanta?

Na rynku możesz odnaleźć wiele biur projektowych. Jak wybrać spośród nich to, któremu zaufasz i pozwolisz zaprojektować swoją domową przestrzeń? Przede wszystkim przed wyborem architekta zapoznaj się z jego przykładowymi realizacjami. Ponadto sprawdź opinie na jego temat pochodzące z różnych źródeł. Jeśli dane biuro było nagradzane w różnych konkursach, musisz przygotować się na znacznie wyższą cenę za projektowanie wnętrza.


Ważne!
Pamiętaj, aby nie podpisywać umów przed pierwszym spotkaniem z architektem. To ono będzie decydujące dla Waszej dalszej współpracy.


Jakie elementy składają się na pracę projektanta?

Czym zajmuje się architekt? Wbrew pozorom jego zadaniem nie jest jedynie decydowanie o meblach i materiałach wykończeniowych wnętrza. Wybiera także farby dekoracyjne, ozdoby, lampy i wszystkie inne elementy wyposażenia. Pierwszym etapem jego prac jest jednak dopasowanie wnętrza do potrzeb domowników. Salon, łazienka czy kuchnia mają być przede wszystkim praktyczne. Do jego zadań należy także rozkład ścianek działowych, punktów świetlnych, gniazd elektrycznych czy punktów hydraulicznych. Architekt pomoże Ci wydzielić strefy dzienne i nocne w domu.


Warto wiedzieć…
Jeśli zaangażujesz do projektowania wnętrza architekta jeszcze na etapie budowy domu czy mieszkania, masz większą szansę na uzyskanie w pełni satysfakcjonującego projektu bez ponoszenia dodatkowych kosztów przeróbek czy materiałów budowlanych.


Jak przygotować się do rozmowy z projektantem wnętrz?

pani architekt w czasie pracy

Wybrałeś już biuro projektowe i ustaliłeś datę pierwszego spotkania. Co teraz? Jak przygotować się do rozmowy, aby była owocna dla obu stron i pomogła w szybszym podjęciu decyzji o podpisaniu umowy?


Przede wszystkim zgromadź jak najwięcej informacji o budynku, który chcesz zaprojektować. Ważna jest jego lokalizacja etap budowy czy właściwości terenu. Ponadto ustal budżet, który chcesz przeznaczyć na aranżowanie wnętrza i jego wykończenie. Przemyśl także wstępną koncepcję lub preferencje, które chcesz, aby były uwzględnione w Twoim projekcie.


Proces projektowy – pierwsze spotkanie z projektantem

Pierwsze spotkanie z architektem odbywa się przed podpisaniem umowy. Samo spotkanie także nie zobowiązuje Cię do jej podpisania. Ma ono przede wszystkim na celu zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania danej pracowni i określeniu zasad współpracy. Ponadto powinieneś z architektem ustalić zakres prac i wstępną cenę projektu. Dobrze, aby spotkanie zakończyło się ustaleniem harmonogramu kolejnych etapów realizacji projektu. Kiedy jesteś zdecydowany na współpracę, możesz dopiąć wszystkie formalności związane z podpisaniem umowy.


Jak wygląda przygotowanie projektu?

Przygotowanie projektu aranżacji wnętrza składa się z następujących etapów, które mogą być przeprowadzane na spotkaniach lub przez internet.


Ustalenia dokładnych wytycznych projektowych

Pierwszym etapem jest ustalenie wytycznych projektu, czyli pomieszczeń, które mają być zaprojektowane, ich przeznaczenia i podział na ewentualne strefy. W tym czasie projektant będzie pytał Cię o Twoje preferencje, sposób spędzania czasu, a także domowników, którzy będą z danych pomieszczeń korzystać.


Aranżacje i inspiracje

W następnym etapie będziesz proszony o wypełnienie ankiety dotyczącej Twoich preferencji estetycznych. Architekci zapewnią Ci dostęp do dużej bazy inspiracji z przykładowymi realizacjami, meblami i dodatkami dekoracyjnymi, kolorami ścian i tekstyliami, spośród których będziesz musiał wybrać te, które podobają Ci się najbardziej.


Inwentaryzacja

Na podstawie ankiety architekt tworzy inwentaryzację. Dokonuje pomiaru pomieszczeń, które ma zaprojektować i dopasowuje wybrane przez Ciebie rozwiązania i meble. Sprawdza, czy dany projekt będzie można zrealizować w konkretnym budynku i pomieszczeniach.


Wizualizacje

Następnie przychodzi czas na pierwsze wizualizacje. Projekt zagospodarowania wnętrza i wybrane przez Ciebie wyposażenie jest przedstawiane w formie wizualizacji 2D lub 3D. Najlepiej ukaże Ci projekt zaproponowany przez architekta. Na wizualizacjach można wnosić jeszcze poprawki, jednak większość biur projektowych dopuszcza wykonanie maksymalnie trzech wizualizacji.


Listy wyposażenia / specyfikacji – kosztorys

Jednocześnie z wizualizacją otrzymasz wstępny kosztorys potrzebnych materiałów i wyposażenia do realizacji projektu. Dzięki temu będziesz wiedział, ile będzie Cię kosztować dany projekt.


Tworzenie dokumentacji technicznej

Ostatnim etapem realizacji projektu wnętrza jest przygotowanie przez architekta dokumentacji technicznej. W formie planów i rysunków technicznych nakładane są informacje dotyczące lokalizacji źródeł prądu, ścianek działowych czy użytych materiałów dla ekip remontowo-budowlanych. Ponadto wykonywane są precyzyjne projekty mebli na zamówienie np. do kuchni czy łazienki.


Czym różni się projekt kompleksowy od koncepcyjnego?

elementy projektu wnętrza

Z usług architekta wnętrz możesz skorzystać także w chwili, gdy nie jesteś pewny czy stworzona przez Ciebie aranżacja jest dobra i czy sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Wówczas możesz poprosić jedynie o konsultację.


Projekty indywidualne aranżacji z kolei wykonywane są w dwóch zakresach: koncepcyjnym i kompleksowym. W ramach projektu koncepcyjnego architekt przedstawia 2–3 propozycje aranżacji wnętrza w rzutach poziomych, dokonuje wizualizacji projektu i przygotowuje dokumentację dla wykonawców. W usłudze kompleksowej dodatkowo tworzy szczegółowy spis użytych materiałów i elementów wyposażenia, a także kosztorys inwestycji.


Co to jest realizacja pod klucz?

Decydując się na realizację pod klucz, masz pewność, że dom lub mieszkanie, które odbierzesz, będzie gotowe do zamieszkania. Wymaga to najczęściej współpracy pomiędzy ekipą wykonawców, którzy odpowiedzialni są za bryłę budynku, okna dachowe oraz zakładanie wszystkich instalacji, a architektem. Do tego drugiego należy wybór drzwi wewnętrznych, kolorystyki wnętrza czy nawet zakup akcesoriów do przechowywania.


Czym się różni nadzór autorski od inwestorskiego?

Dokumentacja techniczna przygotowana przez architekta trafia do ekipy budowlano-remontowej. Na jej podstawie inwestor sprawuje nadzór, czyli pilnuje, aby prace zakładały możliwość realizacji projektu aranżacji wnętrza. Możesz także poprosić o nadzór autorski. Wówczas architekt wnętrza osobiście uczestniczy w rozmowach z wykonawcami, aby dopilnować realizację założonego projektu. Dotyczy to szczególnie rozkładu ścianek działowych i kontaktów, instalacji hydraulicznych czy użycia konkretnych materiałów wykończeniowych.


Czy opłaca się współpraca z projektantem wnętrz?

Przygotowanie projektu wnętrza wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ogromnej wiedzy z zakresu budownictwa, ale także dużego zmysłu estetycznego. Współpraca z architektem wnętrz jest formą inwestycji w przestrzeń mieszkalną w pełni dopasowaną do Twoich potrzeb i gustu. Wnętrza zaprojektowane przez architektów znacznie podbijają cenę nieruchomości, co może być także atrakcyjnym argumentem dla osób, które w przyszłości planują zmianę miejsca zamieszkania.


Podjąłeś współpracę z architektem? A może próbujesz sam urządzić swoje mieszkanie i dom? Wszelkie niezbędne do realizacji projektu produkty w tym materiały wykończeniowe, dekory i wyposażenie wnętrza znajdziesz w sklepie Bricomarché.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też