wiesiek_polka

Jak samodzielnie powiesić półkę na ścianie?

Drukuj
montaż półki

Samodzielne powieszenie półki na ścianie jest łatwe i możliwe do wykonania na kilka sposobów. Jeżeli potrzebujesz solidnego miejsca na książki lub kolekcję pucharów i masz w domu wiertarkę, to pokażemy Ci, jak w kilka minut wykonać to zadanie. A jeżeli nie chcesz wiercić dziur w ścianie, to także mamy dla Ciebie świetne rozwiązania!


Wybór półki i sposobu jej montażu


Półki można powiesić w różny sposób. Wszystko zależy od przeznaczenia, tego, co chcemy na niej trzymać, wymaganego udźwigu i projektu samego pokoju. Najbardziej stabilne mocowanie to wsporniki lub trzpienie do półek. Na takich konstrukcjach można położyć od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Półki lekkie i przeznaczone do przechowywania niezbyt ciężkich rzeczy mogą zostać do ściany po prostu przyklejone.

wsporniki i pólki


Montaż półki na wspornikach


Montaż półki na wspornikach to bardzo popularny sposób, zwłaszcza gdy chcemy, by miała ona dość duży udźwig. Krótsze mocujemy na dwóch wspornikach, dłuższe czasem wymagają trzech lub więcej. W zależności od materiału można przyjąć, że półki z płyty wiórowej powinny mieć podpory rozstawione co 40–60 cm, z drewna lub MDF co 50–70 cm, a ze sklejki nawet do 90 cm. Jeżeli wsporniki będą rozstawione zbyt daleko od siebie, półka będzie się wyginać. Podpory są widocznymi elementami całej konstrukcji, więc warto dopasować je do stylu pomieszczenia, jego kolorystyki. Wiele modeli wykonanych jest w dość dekoracyjny sposób, np. wsporniki metalowe mogą mieć pięknie wyprofilowany kształt lub kute dekoracje. Atuty tego rozwiązania? Półkę i wsporniki można wybierać osobno lub nawet wykorzystać drewniany element pochodzący z innego mebla i dać mu drugie życie.


Montaż półki z niewidocznymi elementami mocującymi


Jeżeli chcemy uniknąć zawieszania półki na wspornikach, możemy wybrać modele, które mają niewidoczne elementy mocujące. Chętnie są one stosowane w nowoczesnych pomieszczeniach, którym przyświeca idea minimalizmu i prostej estetyki. Cała instalacja opiera się o zamocowanie elementu montażowego z bolcami do ściany, a następnie nasunięcie na niego półki. Dostępne są różne modele – takie, w których mamy jedną poziomą listwę z bolcami lub takie, w których każdy uchwyt przykręcamy indywidualnie. Proces ten jest niezwykle łatwy do wykonania, nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Pólki w salonie


Wyznaczenie miejsca zawieszenia półki


Aby wyznaczyć miejsce zawieszenia półki, konieczne są przede wszystkim dwie rzeczy – ołówek i poziomica. Czasem może przydać się miarka, jeżeli chcemy, by zawisła ona na konkretnej wysokości lub w odpowiedniej odległości od innego mebla. Wybierając lokalizację, weźmy pod uwagę to, co będzie na półce przechowywane i kto będzie po to sięgać. Jeżeli chcemy coś uczynić niedostępnym dla mniejszych dzieci, ale mimo wszystko, by było to w zasięgu wzroku, wysokość np. 180 cm jest wystarczająca. Z przyłożoną poziomicą zaznaczamy ołówkiem miejsce mocowania wsporników lub elementu montażowego/uchwytów oraz wiercenia otworów.


Jakie kołki do półki?


Jeżeli kupujemy półkę z zestawem montażowym, to pasujące kołki na pewno się w nim znajdują. Wiele jednak zależy też od materiału konstrukcyjnego ściany. Jeżeli nie mamy pewności z czego jest ona zbudowana, można sięgnąć po rozwiązanie uniwersalne, czyli kołki rozporowe, które osadzą się i w cegle, i w pustaku, a nawet w płycie gipsowo-kartonowej. Im cięższa jest półka oraz im większy jest ciężar, który planujemy na niej umieścić, tym dłuższe i grubsze powinny być kołki.


Przemyśl wszystko


Zawieszenie półki jest stosunkowo prostą czynnością, podczas której nie powinny pojawić się żadne większe trudności. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe oznaczenie miejsca wykonania wiercenia w ścianie. Warto dwa razy sprawdzić, czy odległość między zaznaczonymi punktami jest taka sama, jak rozstaw otworów w półce lub na wspornikach, oraz czy zachowany jest poziom. Podczas wiercenia można użyć odkurzacza, którego rura podstawiona poniżej, będzie od razu zbierać pył.

.

Montaż półki bez wiercenia


Niewielkie lekkie półki dekoracyjne można zamocować na ścianie bez wiercenia. Wystarczy taśma montażowa lub specjalny klej montażowy. Większość z nich przylega do płytek, szkła, farby, paneli, tapet czy tworzyw sztucznych. W ten sposób zainstalowana półka nie utrzyma książek czy ceramicznych dekoracji, ale będzie idealna do ułożenia na niej pluszowych przytulanek w pokoju dziecięcym lub ramek ze zdjęciami w salonie. Przed zakupem taśmy należy zwrócić uwagę na jej nośność, by udźwignęła półkę i to, co planujemy na niej umiescić. Rozwiązanie to jest bardzo wygodnie, nie tylko dlatego, że nie wymaga wiercenia, ale także przez łatwość zastosowania.

Samodzielne powieszenie półek w domu daje dużo satysfakcji, a skoro pokazaliśmy Ci, że wcale to trudne nie jest, chwytaj za narzędzia i przemień swoje ściany w praktyczne miejsca do przechowywania.

.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też