Jak przygotować antenę satelitarną przed zimą?

Drukuj

mężczyzna sprawdzający antenę satelitarną

Wiele osób, zakładając antenę satelitarną, nie ma pojęcia, że wymaga ona okresowego przeglądu. Szczególnie przed zimą warto ją odpowiednio przygotować, aby mieć pewność, że relaksujące popołudnie, spędzane na oglądaniu telewizji nie zostanie przerwane przez nieprzewidziane okoliczności!

 

Miejsce do instalacji anteny - podstawa dobrego sygnału i bezpieczeństwa

Decydując się na montaż anteny, musisz przede wszystkim dobrze wybrać miejsce jej instalacji i skupić się na samym procesie zakładania. Nie jest on trudny, ale będziesz potrzebować minimalnej wiedzy z zakresu elektrotechniki, a także podstawowych narzędzi i akcesoriów RTV. Jeśli mieszkasz w bloku lub budynku wielorodzinnym, zazwyczaj konieczne jest zdobycie zgody administratora. Warto więc to zrobić, zanim zamontujesz antenę, aby zaoszczędzić sobie późniejszych nieprzyjemności. Powierzchnia mocowania powinna być stabilna. Zwykle wybieraną dotychczas opcją jest  montaż anteny satelitarnej na elewacji ocieplanej styropianem, ale coraz częściej można także zauważyć urządzenia zamontowane na balkonie przy barierce lub stojące na ziemi. W przypadku domów jednorodzinnych z kolei, anteny często montuje się na dachu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz i jakie będą zalecenia producenta. Pamiętaj jednak, że miejsce montażu powinno być takie, abyś miał do urządzenia swobodny dostęp.

 

Ustawienie anteny satelitarnej

Kiedy wybierzesz już miejsce, przyjdzie czas na ustawienie anteny satelitarnej. Pamiętaj, że to właśnie kąt ustawienia urządzenia, wpływa na jakość odbioru sygnału. Kierunek ustawienia ustala się zgodnie z kątem azymutu 180 stopni, liczonym od kierunku południowego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możesz do jego określenia  np. kompasu. To jednak nie koniec, ponieważ to pierwotne ustawienie trzeba jeszcze doprecyzować. Jak ustawić antenę satelitarną dokładnie? Wszystko zależy od posiadanego sprzętu. Nowoczesne dekodery mają już wbudowaną funkcję pomiaru sygnału odbieranego od satelity. Wystarczy więc, że jedna osoba będzie delikatnie przesuwać antenę, a druga zaobserwuje informacje na dekoderze. Jeśli nie masz nowoczesnego urządzenia, przyda Ci się specjalistyczny miernik sygnału.

 

Deszcz i śnieg a antena satelitarna

antena satelitarna obsypana śniegiem

Zarówno opady deszczu, jak i śniegu mogą sprawić, że antena satelitarna przestanie odbierać sygnał, a co za tym idzie, Ty zostaniesz bez dostępu do ulubionych programów telewizyjnych. Co zrobić, aby tego uniknąć?

 

Dlaczego antena satelitarna nie odbiera podczas deszczu

Z pewnością spotkałeś się z sytuacją, w której podczas pochmurnego, deszczowego dnia nie mogłeś w spokoju obejrzeć ulubionego programu, ponieważ sygnał ciągle zanikał. Dlaczego antena satelitarna nie odbiera podczas deszczu? Wynika to z faktu, że wielu dostawców telewizji używa słabszych transponderów i anteny nie radzą sobie z ich odbiorem przy zakłóceniach, takich jak silny wiatr czy deszcz. Niestety nie ma żadnego magicznego sposobu, który pozwoliłby na uniknięcie takiej sytuacji. Jedyne co możesz zrobić, to doskonale ustawić antenę, aby odbierała wszystkie sygnały. Dzięki temu szansa, że będzie działać w deszczu, się zwiększy.

 

Śnieg na antenie satelitarnej – jak się go pozbyć?

Czasami zdarzy się, że sygnał zanika ze względu na fakt, że na czaszy zalega zbyt dużo śniegu. Jest to więc pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić, gdy pojawiają się jakieś problemy z odbiorem programów telewizyjnych. Jak pozbyć się śniegu z anteny TV? Możesz to zrobić za pomocą mopa lub szczotki. Pamiętaj, aby wszystkie ruchy wykonywać delikatnie, by nie uszkodzić urządzenia. Jeśli na antenie pojawił się lód, możesz spróbować ogrzać ją, np. za pomocą koca termicznego lub ogrzewania halogenowego.

 

Jak chronić antenę satelitarną przed deszczem i śniegiem?

Chcesz zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami? Sposobów na ochronę anteny jest kilka. Po pierwsze zainstaluj ją w miejscu osłoniętym daszkiem czy okapem na balkonie. Pamiętaj także, że ciężar mokrego śniegu może doprowadzić do uszkodzenia konwertera lub zmiany położenia anteny, co w efekcie będzie skutkowało niemożliwością oglądania telewizji. Dobrze jest też mieć przy sobie powłoki i osłony do kabli, gdyby okazało się, że przerwany został jakiś przewód. Warto jednak zabezpieczyć się, zanim dojdzie do nieprzyjemnych konsekwencji. Jak to zrobić?

 

Co to jest konwerter?

Zastanawiasz się, co to jest konwerter? Jest to urządzenie, które pozwala na odbiór sygnału satelitarnego odbitego od czaszy anteny satelitarnej. Zakres częstotliwości konwerterów to: 10,7–12,75 GHz. Bez tej części nie ma zatem możliwości, aby antena satelitarna działała. Jak więc zabezpieczyć go przed śniegiem i deszczem?

 

Osłona na konwerter

trzy konwertery zamocowane przy antenie satelitarnej

Jeśli chcesz ochronić tę część anteny, z pewnością przyda Ci się osłona na konwerter LNB, która działa podobnie do parasolki. Co więcej, chroni nie tylko przed śniegiem, ale też przed gradem, deszczem i promieniowaniem UV.

 

Czasza anteny satelitarnej

Czasza anteny satelitarnej to część, dzięki której możliwe jest odbieranie i nadawanie sygnału satelitarnego. Bazuje ona na fizycznej właściwości, mówiącej o tym, że kąt padania jest równy kątowi odbicia. Dodatkowo ma ona kształt znany z soczewki, który umożliwia skupienie sygnału w jednym punkcie. Tym punktem jest właśnie konwerter. Czaszę także należy zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Od czasu do czasu dobrze jest zakonserwować ją środkami hydrofobowymi, które sprawiają, że śnieg spływa szybciej. To szczególnie ważne w przypadku mroźnych zim, kiedy mokry śnieg szybko zamienia się w lód.

 

Jak wzmocnić mocowanie anteny satelitarnej?

Na koniec wspomnimy jeszcze o tym, jak wzmocnić mocowanie anteny satelitarnej, aby mieć pewność, że nie poruszy się ona przy pierwszej ulewie czy wichurze. Użyj w tym celu wsporników i uchwytów antenowych, które pozwolą Ci „usztywnić” antenę. Najpopularniejszą opcją jest prosty i niezawodny stalowy uchwyt antenowy. Weź także pod uwagę użycie solidnego masztu do anteny satelitarnej, który zagwarantuje wysokie i stabilne miejsce do instalacji urządzenia.

 

Teraz wiesz już wszystko o antenach satelitarnych. Z pewnością poradzisz sobie zarówno z montażem, jak i z ustawieniem!



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też