Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z rur i odpływu?

Drukuj

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z rur i odpływu?

Brzydki zapach ze zlewu może znacznie uprzykrzyć korzystanie z kuchni. W wielu przypadkach przyczyny są bardzo prozaiczne i łatwe do usunięcia. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu - domowe sposoby i profesjonalne rozwiązania.

 

Kuchnia i łazienka to miejsca, które kojarzą się z czystością. W pierwszym pomieszczeniu przygotowuje się posiłki, z kolei w drugim dbamy o higienę. Nieprzyjemny zapach ze zlewu, umywalki i kabiny prysznicowej jest niepożądany, a ponadto powinien budzić niepokój. Najczęściej jego przyczyną są bakterie i zarazki. Czym udrożnić rury odpływowe i jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kuchni i łazienki?

 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z odpływu zlewu

Poranne wejście do łazienki kojarzy Ci się z nieprzyjemnym zapachem napływającym z brodzika prysznica? Po weekendowym wypadzie poczułeś nieprzyjemną woń dochodzącą z odpływu zlewu? Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica i innych rur kanalizacyjnych bywa uciążliwy. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć zarówno domowymi sposobami, jak i specjalistycznymi środkami.

 

Zanim znajdziesz sposób na to, jak usunąć przykry zapach z odpływu zacznij od znalezienia przyczyny. Źródłem może być usterka mechaniczna w konstrukcji odpływu albo zarazki gromadzące się w przewodach odprowadzających.

 

Przyczyny brzydkiego zapachu ze zlewu - usterki mechaniczne

Usterki mechaniczne mogą mieć kilka przyczyn. Niektóre są związane z nieprawidłowym montażem odpływu. Mogą to być nieszczelności powstałe przy łączeniu przewodów, a nawet utrata spadku na danym odcinku. W takim przypadku nieprzyjemny zapach ze zlewu będziesz czuł natychmiast po zakończeniu prac lub wraz z podnoszeniem się poziomu ścieków w szambie.

nieprzyjemny zapach ze zlewu

Do przyczyn mechanicznych można zaliczyć też problem z syfonem. Jest to element odpływu montowany pod każdym urządzeniem sanitarnym, w którym stale utrzymuje się woda. Zapobiega ona przedostawaniu się nieprzyjemnie pachnących gazów z kanalizacji. Brzydki zapach ze zlewu wynika najczęściej z tego, że woda w syfonie wysycha. Przyczyną może być jego uszkodzenie, do którego doprowadzi wylanie gorącego oleju do zlewu, a także uszkodzenie mechaniczne.

 

Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica i zlewu - inne przyczyny

Jeśli wykluczysz mechaniczne nieprawidłowości, pozostaje szukać przyczyny w tym, co trafia do ścieków. Najczęściej przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu jest nagromadzenie bakterii. Te rozmnażają się dzięki składnikom odżywczym, jakie dostarczamy im razem z odpadkami. To resztki pożywienia, zalegające na łączeniach rur, kolankach i w szczelinach są przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Odpadki mogą też powodować zatory i zwężenia rur, co nie tylko będzie powodowało brzydki zapach, ale może też spowalniać odprowadzanie ścieków.

 

Brzydki zapach ze zlewu - jak sobie z nim poradzić?

Domowe sposoby udrażniania rur okażą się skuteczne tylko wtedy, gdy zadziałasz odpowiednim środkiem w odpowiednim miejscu. Zatem musisz najpierw się dowiedzieć, skąd pochodzi nieprzyjemny zapach ze zlewu. Czasem syfony do umywalek i brodzika są nieodpowiednio dobrane i zatrzymują się w nich resztki. Dlatego wymiana tego elementu może rozwiązać problem.

 

Jeśli z konstrukcją wszystko jest w porządku, musisz usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, które powodują nieprzyjemny zapach w odpływie zlewu. Domowe sposoby na rozwiązanie tego problemu zalecają zawsze wyczyszczenie odpływu gorącą wodą. Możesz użyć do tego profesjonalnych środków chemicznych, które nie tylko przeczyszczą rury, ale także usuną zalegające w nich drobinki jedzenia.

 

Pamiętaj jednak, że popularne środki stosowane do toalety nie zawsze są odpowiednie do czyszczenia rur w zlewie. Czym udrożnić rury odpływowe? Przede wszystkim wybierz preparaty na bazie naturalnych składników, które nie zawierają środków szkodliwych dla ludzi. Wybieraj też środki do udrażniania rur przyjazne środowisku naturalnemu.

 

Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica - domowe sposoby

Brzydkie zapachy w łazience to także spory problem, a przyczyny ich powstawania są bardzo podobne, jak ma to miejsce w łazience. Diagnozowanie problemu zacznij od czyszczenia syfonu brodzika. Szczególnie przy odpływach liniowych i niskich brodzikach mogą pojawiać się problemy z utrzymywaniem wody w syfonie, a także gromadzeniem w nim bakterii. Jak czyścić odpływ liniowy? Zacznij od zdjęcia kratki odpływu i przepłukania go gorącą wodą. Czyszczenie syfonu brodzika pozwoli Ci też ocenić, czy jego konstrukcja jest prawidłowa, a woda utrzymuje się w rurach.

nieprzyjemny zapach z prysznica

Zapewne nie będziesz zaskoczony tym, że błędy konstrukcyjne rzadko stanowią jedyną przyczynę brzydkiego zapachu. Choć do prysznica żywność raczej się nie dostaje, jednak fetor może pochodzić z rozkładających się kosmetyków i środków chemicznych. Czyszczenie syfonu brodzika może zatem nie przynieść zadowalających rezultatów. Wobec tego musisz sięgnąć po inne domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu i prysznica. Czym udrożnić rury odpływowe?

 

W domach najczęściej stosowany jest preparat z sody i octu. Jak czyścić odpływ liniowy? Przygotuj dwie szklanki sody, szklankę octu i pół litra gorącej wody. Wsyp jedną szklankę sody do odpływu brodzika, a następnie zalej odpływ wrzątkiem. Po kwadransie wsyp drugą szklankę, a całość zalej octem. To mieszanka, która jest najskuteczniejsza w czyszczeniu i udrażnianiu rur. Domowe sposoby mają też tę zaletę, że są całkowicie neutralne dla środowiska.

 

Jak i czym udrożnić rury odpływowe?

Domowe metody udrażniania rur są skuteczne pod warunkiem, że stosujesz je regularnie. Czasem jednak pojawia się konieczność zastosowania bardziej skutecznych środków chemicznych. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki? Sięgnij po preparaty przygotowane właśnie w tym celu. Nie szukaj uniwersalnych środków chemicznych, ponieważ ich skład nie jest dostosowany do wszystkich zanieczyszczeń. Produkt może okazać się skuteczny w łazience, ale nie sprawdzi się w kuchni i na odwrót.

jak oczyścić odpływ prysznica

Stosując profesjonalne preparaty, zwróć uwagę także na ich skład. Wybieraj takie, w których znajduje się najmniej środków przetworzonych, a najwięcej składników naturalnych. Ma to znaczenie szczególnie przy przydomowych oczyszczalniach ścieków. Sporym wyzwaniem jest opanowanie metody na to, jak usunąć przykry zapach z odpływu i nie zaszkodzić florze bakteryjnej w oczyszczalni.

 

Wiesz już, jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki i kuchni. Używając preparatów, nie zapomnij o tym, żeby używać ich z rozsądkiem i w proporcjach wskazanych na opakowaniu przez producenta. Tylko w ten sposób faktycznie wyczyścisz rury odpływowe, a przy tym ich nie uszkodzisz.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też