
Jak oszlifować drewniane skrzynki? Inspiracje na praktyczne wykorzystanie drewnianych skrzynek
Skrzynki drewniane na owoce coraz częściej otrzymują drugie życie przy dekoracji wnętrz. Wystarczy kilka narzędzi i trochę wolnego czasu, żeby stworzyć z nich coś ciekawego. Sprawdź, jak przygotować skrzynki drewniane do użytku i gdzie je wykorzystać.
Stare drewniane przedmioty coraz częściej znajdują zastosowanie w obszarach, do których pierwotnie nie były przeznaczone. Drewniane skrzynki na warzywa i owoce, które nie nadają się już do przechowywania w nich płodów rolnych, możesz wykorzystać jako dekorację. Szczególnie te zniszczone o nieregularnym wyglądzie i formie świetnie sprawdzą się przy tworzeniu wymyślnych mebli. Podpowiadamy, jak ze starych niepotrzebnych pojemników stworzyć skrzynki drewniane dekoracyjne do domu.
Skrzynki z drewna - jak je wykorzystać w swoim domu?
Coraz częściej w życiu codziennym myślimy o ekologii i wykorzystywaniu dostępnych surowców. W wielu nowoczesnych pomysłach na aranżację znajdziesz dekoracje stworzone z produktów, których pierwotnym zastosowaniem wcale nie było wykańczanie salonu. Ta aktywność, nazywana refreszingiem, polega na przywracaniu świetności zniszczonym produktom. W ten sposób do najnowszych trendów związanych z wykańczaniem wnętrz trafiły między innymi palety transportowe i skrzynki drewniane.
W poradniku zajmiemy się tymi mniej popularnymi produktami, które jednak dają niemal nieograniczone możliwości zastosowania. Chodzi o skrzynki drewniane na owoce i warzywa, które są charakterystyczne dla sadowników. To proste pojemniki bez wieka wykonane z cienkich desek. Najczęściej nie są malowane ani impregnowane, co jeszcze lepiej sprawdzi się przy użytkowaniu dekoracyjnym. Można stosować je w każdej aranżacji, a ich nietypowa struktura przełamie schemat stylów minimalistycznych.
Skrzynki drewniane na kwiaty, owoce i warzywa znajdziesz właśnie u hodowców i sprzedawców na straganach warzywnych. Z reguły drobniejsze uszkodzenia, zabrudzenie i poluzowany element konstrukcyjny eliminują je z użytku. Tymczasem niewielkim nakładem pracy możesz przywrócić im funkcjonalność, choć w całkiem innym obszarze.
Prosta forma skrzynki i jej regularne wymiary sprawią, że możliwości zastosowania produktu są niemal nieograniczone. Pojedyncze odnowione skrzynki nadają się do stworzenia pojemnika na zabawki w pokoju dzieci, na wełnę do dziergania na drutach, lub pojemnik na inne nieforemne przedmioty. Skrzynki drewniane ozdobne zamocowane do wsporników i kotew ściennych staną się funkcjonalnymi półkami wiszącymi. Większe pojemniki wykorzystasz jako stolik kawowy, stolik na lampkę nocną, a nawet podstawę do bardziej wymyślnych dekoracji.
Czy wiesz, że?
Równie atrakcyjnym towarem, który po odnowieniu może znaleźć miejsce w aranżacji mieszkania, są skrzynki wojskowe. W czasie służby stosowane są do transportu broni i amunicji, dlatego mają bardzo solidną konstrukcję. Z łatwością znajdziesz takie produkty w składnicach harcerskich, na aukcjach pasjonatów i na stronie Agencji Mienia Wojskowego. Koszt skrzynki nie przekracza kilkudziesięciu złotych.
Wykorzystanie skrzynek z drewna w kuchni i w ogrodzie
Skrzynki po owocach nie muszą stawać się jedynie dekoracją salonu, sypialni i pokoju dzieci. Skrzynka drewniana zamykana wykończona w odpowiedni sposób, znakomicie sprawdzi się również w pomieszczeniach mokrych, czyli kuchni i łazience. Możesz przechowywać w nich kosmetyki i ręczniki w łazience. Z kolei wiszące skrzynki jako półki na przyprawy dodatkowo udekorowane suszonymi ziołami to wizytówka stylistyki prowansalskiej.
Te same akcesoria równie dobrze można wykorzystać jako skrzynki drewniane ogrodowe. Ich nieregularna struktura, surowe drewno i rustykalny charakter będą szczególnie dobrze prezentowały się w takim miejscu. Skrzynki mogą służyć do przechowywania donic z roślinami, a po odpowiednim przygotowaniu ziemię można wsypać bezpośrednio do skrzyni. Ciekawie prezentują się także jako dekoracja ogrodowa dodatkowo ozdobiona lampionami, świecami i figurkami ozdobnymi.
Pamiętaj!
Skrzynki umieszczone w łazience, kuchni toalecie, a także na tarasie, balkonie i w ogrodzie muszą być zaimpregnowane. W przeciwnym razie drewno szybko nabierze wilgoci i zacznie próchnieć. Możesz zrobić to przy okazji nakładania lakieru lub nasączyć po wyszlifowaniu specjalnym preparatem.
Meble z drewnianych skrzynek? Żaden problem!
Dotychczas prezentowaliśmy pomysły na wykorzystanie pojedynczych skrzynek. Tymczasem są to z reguły bardzo stabilne konstrukcje, wewnątrz wzmocnione drewnianymi profilami. Grzechem majsterkowicza byłoby nie wykorzystać tak stabilnych pojemników do stworzenia bardziej skomplikowanej konstrukcji. Skrzynki możesz łączyć ze sobą za pomocą standardowych wkrętów do drewna i wkrętarek akumulatorowych.
Mając dostęp do większej ilości skrzynek, możesz popuścić wodze wyobraźni i pozwolić sobie na stworzenie ciekawych mebli. Spróbuj wykonać z nich niewielką komodą na drobne dekoracje, szafkę na buty do przedpokoju, a nawet stojak na książki. Pięknie prezentują się konstrukcje w postaci stojaka i skrzynki na wino, które możesz umieścić w kuchni lub spiżarni. Dużo możliwości dają też regularne wymiary skrzynek, które możesz łączyć w pionie, poziomie i naprzemiennie.
Szlifowanie skrzynek z drewna - krok po kroku
Po garści inspiracji, pora przejść do realizacji pomysłów. Pojemniki zdobyte na targu i u sadowników będą nosiły ślady użytkowania. Ponadto z reguły do ich produkcji wykorzystuje się surowe nieoszlifowane deski naszpikowane drzazgami. Ich struktura nie stanowi problemu przy standardowym użytkowaniu, czyli przy zbieraniu i przechowywaniu owoców. Jednak w przypadku dekoracji domowej wystające drzazgi będą nieestetyczne i niebezpieczne.
Drewniane skrzynki na piwo, wino, dekoracje i kwiaty, zanim staną się takimi, musisz wyszlifować. Ma to na celu przede wszystkim wygładzenie ich struktury i odkrycie warstwy surowego drewna. Szlifowanie drewna jest pracą żmudną i niewdzięczną, jednak potraktuj te czynności bardzo starannie. Pamiętaj, że wygładzona powierzchnia będzie też podłożem do nakładania impregnatów, lakieru i innych środków.
Do pracy będą Ci potrzebne odpowiednie materiały ścierne. Sięgnij po papiery o różnych gradacjach i dostosowane formą do narzędzi, jakie będziesz stosował. Szlifowanie drewna szlifierką kątową i oscylacyjną będzie wymagało specjalnych krążków. Wiele prac będziesz musiał jednak wykonać ręcznie, dlatego sięgnij też po uniwersalne arkusze. Większe powierzchnie z zewnątrz i od wewnątrz wygładzisz za pomocą szlifierki kątowej. Z kolei narożniki, krawędzie i wąskie ścianki desek musisz zeszlifować ręcznie.
Po wyszlifowaniu powierzchni możesz zabrać się za modyfikacje konstrukcji, jeśli oczywiście takie przewidujesz. Za pomocą wyrzynarki do drewna i brzeszczotu z drobnymi zębami precyzyjnie przytniesz deski. Elementy możesz skręcić ze sobą wkrętami, ponieważ przybijanie gwoździ mogłoby je uszkodzić. Jeśli masz zamiar nadać skrzynce bardziej dekoracyjnego charakteru, za pomocą frezarki nanieś na powierzchni desek płytkie wzory.
Drewniane skrzynki na zewnątrz – jak je zabezpieczyć?
Drewno jest naturalnym materiałem, który dosyć szybko ulega biodegradacji. Pozostawione na zewnątrz drewno będzie próchniało, zacznie pojawiać się na nim pleśń, a cienki deski będą się wypaczały i skręcały. Pod wpływem wilgoci te procesy jeszcze przyspieszają. Już po pierwszym sezonie spędzonym na zewnątrz, skrzynka zacznie tracić swój kształt i wytrzymałość. Jeśli zależy ci na żywotności dekoracji umieszczonej na zewnątrz, musisz zabezpieczyć drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Najprostszym sposobem na wydłużenie żywotności drewna jest jego impregnacja. Specjalne preparaty są aplikowane na drewno, chłoną się w jego strukturę i tam wiążą. Impregnaty do drewna wykonuje się z różnych środków chemicznych. Odradzamy stosowania zużytego oleju, co jeszcze zdarza się przy wykańczaniu konstrukcji kolejowych i przemysłowych. Do domu wybierz specjalne preparaty, które podczas malowania i użytkowania nie będą emitowały szkodliwych oparów, a także nieprzyjemnego zapachu.
Środki impregnujące oferowane są w formie ciemnej bejcy i lakierobejcy, a także impregnatów przezroczystych oraz kolorowych. Odpowiedni wariant wybierz w zależności od pomysłu aranżacyjnego. Preparat musisz nałożyć bezpośrednio na powierzchnię wyszlifowanego drewna. Sprawdź, czy materiał jest suchy i za pomocą pędzla równomierną warstwą rozprowadź go po zewnętrznej i wewnętrznej stronie skrzynki. Przy pracy stosuj się dokładnie do instrukcji producenta przedstawionej na opakowaniu. Znajdziesz tam zalecaną ilość warstw, a także czas schnięcia.
Jaka farbą do drewnianych skrzynek?
Impregnacja jest podstawowym sposobem zabezpieczenia drewna i nadania mu konkretnego wyglądu. Jednak w przypadku tworzenia dekoracji do wewnątrz mieszkania za reguły pomysł aranżacyjny obejmuje też malowanie powierzchni. Ostatnio bardzo modne stało się uzyskiwanie efektu vintage na meblach, a zatem celowe ich postarzanie. W naszym poradniku dotyczącym odnawiania starych mebli dosyć szczegółowo opisywaliśmy wszystkie etapy pracy.
W ofercie sklepów Bricomarché znajdziesz wiele typów farb do drewna. Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor preparatu, weź pod uwagę jego skład i zastosowanie. Nieco inne farby sprawdzą się do malowania skrzynek umieszczanych na zewnątrz, a inne do pojemników stosowanych w salonie. Na zewnątrz najlepsza będzie trwała farba ftalowa, która sprawdza się także do malowania metalu. Z kolei do dekoracji skrzynek stosowanych w salonie, sypialni, a także kuchni i łazience, wykorzystaj farby akrylowe.
Dekoracja skrzynek i budowanie z nich funkcjonalnych mebli to sposób na stworzenie własnymi rękami oryginalnego wyposażenia wnętrza. Możesz dowolnie montować ze sobą pojemniki, a także nadawać im wybranej kolorystyki. Pamiętaj jednak, że skrzynki umieszczone na zewnątrz i w pomieszczeniach mokrych co kilka sezonów będą wymagały renowacji.
Może zainteresuje Cię też







