
Jak optycznie zmniejszyć i powiększyć wnętrze za pomocą koloru?
Wybór kolorów ścian to nie tylko dbałość o estetyczne wykończenie wnętrza, ale i nadanie całej aranżacji optycznego efektu, który może całkiem zmienić jej postrzeganie. Odpowiednio dobrane kolory mogą wpłynąć na nasze samopoczucie, a także zwiększać lub zmniejszać pomieszczenie. Zastanawiasz się, jakie wzory tapety powiększają pokój? Czy da się optycznie powiększyć pokój kolorami? W poniższym artykule zdradzamy, jak za użyciem konkretnych wzorów, czy farb dekoracyjnych do wnętrz, nadać całości aranżacji innego wymiaru, kontrastu lub wizualnej harmonii. Poznaj tak zwane triki optyczne w aranżacji wnętrz, które zmylą ludzkie oko!
Kolory ścian a efekty optyczne
Kolorowe farby do ścian mogą mieć duży wpływ na ogólną estetykę i charakter pomieszczenia. Jaśniejsze barwy, takie jak beż i pastele, tworzą wrażenie większej przestrzeni, podczas gdy ciemniejsze kolory, takie jak bordo, granat czy czerń, mogą stworzyć przytulną lub dość przytłaczającą atmosferę. Kolorów można również użyć do zwrócenia uwagi na określone obszary pokoju lub do stworzenia optycznej iluzji przestrzeni. Na przykład pomalowanie ściany na ciemniejszy kolor może sprawić, że będzie ona wydawała się bardziej oddalona, podczas gdy pomalowanie ściany na jaśniejszy kolor sprawi, że będzie ona wydawała się bliższa. Co więcej, szerokie pasy na ścianie wzdłuż lub wszerz sprawią, że nasz sufit będzie niższy albo wyższy. Dodatek nowoczesnych fototapet 3D może urozmaicić wnętrze i sprawić wrażenie, że ściana to np. niekończąca się leśna ścieżka. Wreszcie błyszczące wykończenia mogą stworzyć bardziej dynamiczny wygląd, podczas gdy matowe bardziej subtelny i uspokajający.
Jeżeli czujesz, że w swoim mieszkaniu masz złe proporcje pomieszczenia i chcesz to zmienić, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak kolory ścian mogą wizualnie zmienić wymiary wnętrza.
Kolory ciepłe i zimne
Każdy zapewne słyszał o podziale na kolory ciepłe i zimne. Nawet jeżeli nie, to intuicyjnie jesteśmy w stanie to rozpoznać. Jeżeli umiejętnie dobierzemy odcienie barw, możemy złe proporcje pomieszczenia optycznie udoskonalić. Ciepłe kolory na ścianach, takie jak czerwienie, pomarańcze i żółcie, tworzą ciepłą, zachęcającą atmosferę. Te kolory wywołują uczucie radości i entuzjazmu, dzięki czemu doskonale nadają się do dodania do pokoju odrobiny energii. Mogą również sprawić, że mała przestrzeń wyda się większa i bardziej zachęcająca.
Zimne kolory na ścianach, takie jak błękity, zielenie i fiolety, uspokajają i wyciszają. Sprawią, że pomieszczenie jest bardziej eleganckie, subtelne i z klasą. Mogą one również wywoływać różne emocje. Z jednej strony przywołają spokój, z innej zaś przygnębienie, albo intymność. Natężenie oraz barwa światła użytego w pomieszczeniach także wpływa na ich wizualny odbiór i dodaje charakteru.
Uwaga!
Zarówno ciepłe, jak i chłodne kolory można wykorzystać do stworzenia pięknej przestrzeni, w zależności od pożądanej atmosfery. Wybierając kolory ścian, należy wziąć pod uwagę otoczenie i to, jakie odczucia chcemy przywołać w pomieszczeniu.
Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?
Kolory na ścianach można wykorzystać do wizualnego poprowadzenia pomieszczenia i stworzenia pożądanej atmosfery. Używając odważnych, jasnych kolorów, można stworzyć radosną, pełną energii atmosferę. Ciepłe kolory, takie jak czerwony i pomarańczowy, mogą wnieść do pomieszczenia poczucie entuzjazmu i zabawy, podczas gdy chłodniejsze kolory, takie jak błękity i fiolety, będą przywoływać spokój. Takie wnętrza sprzyjają odpoczynkowi i koją nerwy. Zielony, jako barwa kojarząca się z naturą nas zrelaksuje. Żółty z kolei pomoże się skupić i pobudzi do działania. Zaraz po kolorze białym, najlepiej odbija światło. Neutralne kolory, takie jak biel, szarość i beż, można wykorzystać do stworzenia bardziej klasycznego, ponadczasowego wyglądu. Ściany pomalowane farbami białymi do wnętrz pozwalają zebrać myśli i dają odpocząć oczom. Zatem warto naprawdę dobrze się zastanowić przed wyborem kolorów ścian do swojego mieszkania, nie tylko ze względów na ich optyczne działanie, ale również i dlatego, aby czuć się tam komfortowo.
Optyczne powiększenie wnętrz - jak powiększyć mały pokój?
Optyczne powiększenie pomieszczenia kolorem to technika stosowana do stworzenia wrażenia przestronności. Malując ściany i sufity w jasnych, neutralnych kolorach, pokój wydaje się większy i bardziej zachęcający. Efekt ten działa najlepiej, gdy ten sam kolor jest używany w całym pomieszczeniu, aby stworzyć poczucie ciągłości i jednolitości. Biały jest często preferowanym kolorem, ponieważ odbija światło i tworzy przewiewną atmosferę. Jednak inne jasne odcienie, takie jak pastele, bladożółte i niebieskie, mogą być również skutecznie stosowane. Użycie jednego odważnego koloru na ścianie akcentującej może być również wykorzystane do dodania centralnego punktu do pokoju i odwrócenia uwagi od przestrzeni. Choć nowoczesny styl temu sprzyja, to mało kto decyduje się na pomalowanie całego pomieszczenia wraz z sufitem na jeden kolor. Jak zatem powiększyć mały pokój? Odpowiednia aranżacja małego pomieszczenia wymaga zastosowania jasnych farb, które odbijają światło. Pastelowe odcienie idealnie się do tego nadają. Wówczas pamiętaj też o odpowiednim doborze płytek bądź paneli podłogowych. Zbyt duży kontrast zmieni perspektywę. Dodatkowo zastosuj kolorowe dodatki, powieś na ścianie obrazy oraz lustra. Odblaskowe powierzchnie także nadadzą wnętrzu złudnego odczucia powiększenia, a zarazem stylu.
Co zrobić, aby zmniejszyć duży pokój?
Może się zdarzyć, że zbyt duża przestrzeń będzie dla Ciebie mało przytulna. W takim wnętrzu łatwo czuć się zagubionym, czy samotnym. Niekiedy nawet i rozmaite meble nie pomogą wypełnić pustki, którą oddaje za duży pokój. Zacznij od zmiany kolorów rozległych ścian. Jakie dokładnie sztuczki warto zastosować, aby zmniejszyć optycznie pokój?
Wyraziste i kontrastowe połączenia to klucz do sukcesu. Nie obawiaj się nasyconych, ciemniejszych połączeń i miksu kolorów. Różnorodne wzory, czy poważne barwy to coś, na co spokojnie możesz sobie pozwolić w dużym pomieszczeniu. Jeśli chcesz zmienić proporcje zbyt dużego pokoju, to jego gabaryty zmniejszysz także przyklejając tapetę lub bawiąc się dodatkami. Podobny efekt uzyskasz malując ściany w poziome pasy. Zwróć jednak uwagę na to, żeby całość komponowała się dobrze z meblami i resztą wystroju w domu.
Jak optycznie podwyższyć sufit?
Jeżeli chcemy, aby niskie wnętrze nagle stało się wyższe, wcale nie musimy robić remontu, wystarczy zaczerpnąć lekcję ze sztuki iluzji. Jedną ze sprawdzonych metod jest przedłużenie koloru, który znajduje się na suficie na ścianę. Wówczas, ten delikatny pasek wizualnie oddali sufit od podłogi. Innym sposobem na podwyższenie sufitu w niskim pomieszczeniu jest pomalowanie ścian bocznych w paski pionowe. Tak samo, jak i ludzie ubrani w pionowe pasy wydają się wyżsi i smuklejsi, tak i taki zabieg na ścianie w sprytny sposób optycznie podwyższy sufit. Co więcej, będzie to interesujący akcent w aranżacji całego wnętrza, który zmieni proporcje całego wnętrza, to np. wyeksponuje też pewien kawałek ściany, czy podkreśli mebel, który się na niej znajduje. Wszystko kwestia kolorów, które czynią magię w pomieszczeniach.
Jak jeszcze optycznie podwyższyć sufit? W dużych pokojach ważną rolę odgrywają okna i lustra. Ich ilość może także potęgować wrażenie metrów kwadratowych. W niskim pokoju warto, aby okna wypełniały całą ścianę - od samego sufitu, aż do podłogi. Tak samo drzwi. Zakładając skrzydła drzwiowe aż po sam sufit, osiągniemy rezultat wysokiego sufitu. Co więcej, takiej wielkości otwory pozwolą na lepsze warunki oświetleniowe. Czyli efekt 2 w 1.
Kolejna odpowiedź brzmi: podłoga. Taka przyziemna sprawa, a jaki może mieć wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia! Jeżeli zastosujesz na niej delikatne wzory, ściągnie na siebie uwagę i oślepi niski sufit. Wybierz zatem kolorowe, piękne dywany lub efektywną posadzkę na wzór szachownicy, czy nowoczesne płytki gresowe ze zdobieniami, a oszczędzisz sobie malowania.
Jak optycznie obniżyć sufit?
Mimo tego, że zazwyczaj pożądany jest całkiem odwrotny efekt, to może się zdarzyć, że zbyt wysoki sufit będziemy chcieli obniżyć. Jeżeli chcesz podjąć się tego zadania, wcale nie musisz od razu nadkładać pieniędzy na podwieszany sufit z płyty gipsowo kartonowej, czy doklejaniu styropianu. Kilka sztuczek optycznych zmyli ludzkie oko na tyle, że wysoki sufit nie będzie już niszczyć kreacji wnętrza. Najprostsze rozwiązanie, jakie możesz zastosować to pomalowanie sufitu na ciemniejszy kolor niż ściany. Tym samym stonowanym odcieniem pociągnij około 30-centymetrowy pas na ścianie zaraz pod sufitem. Kolejno, działając odwrotnie niż w przypadku omawianym powyżej, pomaluj ściany w pasy poprzeczne. Będzie to doskonałe tło na salonową kanapę czy łóżko w sypialni albo naścienny telewizor. A może słyszałeś o panelach tapicerowanych na ścianę? To kolejne z designerskich dodatków, które urozmaicą Twoje wnętrze i optycznie dostosują do Twoich wymagań.
Jak poszerzyć i skrócić długi i wąski korytarz?
W przypadku długiego i wąskiego korytarza możesz pomalować krótsze ściany ciemnym kolorem, a długie jasnym. Stworzy to efekt, tzw. tunelu. Jasne ściany odbijają światło, powiększając przy tym przestrzeń małego korytarza. Kiedy pomalujesz ściany i sufit tak, aby stworzyć wizualną ramę - skrócisz wnętrze. Z kolei jeden kolor od podłogi do połowy ściany – rozszerzy je. Aby uzyskać taki efekt, nie ma znaczenia, jakie odcienie zastosujesz, sprawdzą się zarówno lekkie pastelowe, jak i te intensywniejsze. By spotęgować efekt, powieś lustra na dłuższych ścianach. Kolejny trik, jaki możesz zastosować w małym korytarzu, to pomalowanie sufitu i delikatnego paska łączącego go ze ścianą na nieco jaśniejszy odcień niż ściany. Dzięki temu korytarz stanie się przestronniejszy i wyższy. Ten kawałek przestrzeni w domu wcale nie musi być nudy u niezagospodarowany. Monotonne, jasne kolory można przełamać dodatkiem cegły, czy drewna, lub zawiesić ciekawe obrazy. Jeżeli w korytarzu nie masz żadnych okien, a zdecydujesz się na ciemniejsze barwy, pamiętaj, aby zadbać o dobre oświetlenie. W tym wypadku doskonale sprawdzą się kinkiety ścienne, dające efekt rozbłysku lub halogeny sufitowe w nietypowych kondygnacjach. Nie bójmy się stosować w wąskich i pozbawionych okien wnętrzach także ciemnych kolorów.
Jak oddalić ścianę w krótkim korytarzu? Jak optycznie stworzyć efekt odległości? Spokojnie, nie musisz być magikiem! Wystarczy, że sięgniesz po pastelowe kolory, jak Cotton Candy Beckers - lekkie i świeże. Ogólny efekt powiększenia zbuduje głębię. Z kolei krótszą ścianę i sufit pokryj tą samą barwą, aby była wyrazista.
Teraz już wiesz, co zrobić, gdy pomieszczenie jest zbyt małe, za duże, bardzo wąskie lub niskie! Dobierz odpowiednie kolory ścian i bez zbędnego burzenia ścian zmień proporcje pokoju. Umiejętne operowanie paletą barw pozwoli Ci w szybki sposób dopasować wnętrze pod wymiar i inne elementy wyposażenia!
Może zainteresuje Cię też







