wiesiek_malowanie_szafek

Jak i czym pomalować szafkę kuchenną?

Drukuj
szafki kuchenne

Malowanie frontów szafek kuchennych to bardzo szybki, skuteczny i efektowny sposób na nadanie im nowego wyglądu i zmianę aranżacji całej kuchni. W zasadzie może to zrobić każdy, a być może okaże się to wspaniałą wspólną rodzinną zabawą i prawdziwą metamorfozą wnętrza.


Przygotowanie do malowania szafek


Najpierw opróżnij szafki, wyjmij półki i całość umyj. Szafki zawieszane możesz zdjąć i malować wygodnie na zabezpieczonej podłodze. Kuchnie wykonane na wymiar, bez możliwości zdjęcia, łatwo pomalujesz z drabiny. Twoją decyzją jest, czy chcesz zmienić kolor tylko frontów szafek, czy także cokołów albo boków, jeżeli są widoczne. Frontów nie trzeba odkręcać, choć oczywiście można.

jak malować szafki?


Jeżeli zależy Ci tylko na szybkim odświeżeniu kuchni, taśmą dokładnie zabezpiecz zawiasy i rozłóż folię na elementach, których nie chcesz pobrudzić. Trudnością dla niektórych może być kuchnia w zabudowie i odkręcenie frontu od lodówki czy zmywarki, dlatego też dopuszczamy możliwość malowania bez demontażu.

Jeżeli chcesz dodatkowo wymienić np. popsute zawiasy i wyrównać drzwiczki, zdejmij je i zaplanuj malowanie w garażu lub na podłodze. W zasadzie nie musisz wtedy nawet opróżniać szafek, metamorfozie możesz poddać tylko widoczne z zewnątrz elementy. Pamiętaj też o odkręceniu uchwytów!


Ocena stanu frontów i ich przygotowanie


Oczyszczone i umyte fronty dokładnie obejrzyj. Jeżeli są stosunkowo nowe i nie mają żadnych uszczerbków, można je przeznaczyć do malowania. Odtłuszczamy fronty benzyną ekstrakcyjną lub acetonem, by mieć pewność, że są gotowe do zabiegu. Jeśli okaże się, że mają wgniecenia – użyj szpachli do drewna lub plastiku (w zależności od bazy frontów), która wyrówna płaszczyznę.

Starsze drewniane fronty warto obejrzeć i ocenić stan drewna, czy się nie kruszy, nie wystają nigdzie drzazgi. Takie drobne nierówności i rysy można przetrzeć delikatnie papierem ściernym w kierunku włókien drewna. Jeżeli z frontów na brzegach odchodzi okleina, trzeba ją podkleić. Gdy schodzi ona z dużej powierzchni – należy ją całkowicie usunąć. Pomocna będzie np. opalarka (do MDF) albo szpachelka (do laminatu). Po zdjęciu okleiny powierzchnię trzeba wyrównać papierem ściernym i zlikwidować klej. Przed malowaniem delikatnie zmatowić powierzchnię lakierowaną drobnoziarnistym papierem ściernym (ale nie porysować!), odpylić ją i odtłuścić ponownie.


Jaka farba do szafek kuchennych?


Szukając farby do mebli kuchennych, zawsze czytaj etykietę i znajdź informację, jakiego rodzaju materiał może ona pokryć. Dostępne są już bardzo wszechstronne farby kolorowe do MDFu, do malowania po uprzednio lakierowanej powierzchni, laminatach czy drewnie.

Należy zwracać uwagę też na odporność na wysoką temperaturę czy wilgoć, jeżeli szafka wisi w pobliżu kuchenki. Dobrze jest też zdecydować się na ekologiczną emalię, w końcu szafki kuchenne przechowują żywność. W zależności od pożądanego efektu do wyboru jest cała gama kolorystyczna farb kredowych i akrylowych (np. Dulux Rapidry lub Śnieżka Supermal), albo typowo renowacyjnych np. od V33. Niektóre będą wymagać dodatkowego zabezpieczenia lakierem lub woskiem, inne nie – informacje producent podaje na opakowaniu.


Narzędzia do malowania szafek kuchennych


Poza dobrą farbą wewnętrzną, dedykowaną także do mebli, do samego malowania przyda się dobry pędzel. Dużą płaszczyznę szybko pokryjesz, wykorzystując pędzel płaski lub wałek z krótkim włosiem. Do frontów lakierowanych sprawdzi się wałek flokowy, a do laminowanych piankowy. Jeżeli fronty są zdobione lub żłobione detalami, przyda się mały precyzyjny pędzelek z krótkim włosiem. Warto wyposażyć się w akcesoria do malowania: kuwetę dopasowaną rozmiarem do wałka, taśmy i folię.


Uchwyty


Do malowania frontów uchwyty należy odkręcić. Natomiast być może jest to dobry czas na ich całkowitą wymianę. Gałki nie są drogie, można kupować je na sztuki, a będą dodatkowym odmienionym elementem. Pamiętaj tylko żeby kupić je przed renowacją mebli, gdyż dobrze wiedzieć, jakie mają mocowanie i czy będzie trzeba powiększyć otwór lub wywiercić dodatkowy. Jeśli zmieniasz uchwyty meblowe mocowane dwoma śrubkami na gałki z jedną śrubką, jedną dziurkę możesz zaszpachlować. Jeżeli zdecydujesz się pozostawić dotychczasowe, po prostu je umyj i po wyschnięciu frontów przykręć ponownie.

jaką farbę wybrać do malowania szafki kuchennej?


Malowanie szafek kuchennych


Malowanie jest bardzo łatwe – w zależności od wybranej farby, pokryj szafki taką ilością warstw, która pozostawia satysfakcjonujący efekt. Proponujemy, by nakładane warstwy nie były zbyt grube, co powinno ograniczyć problemowe ściekanie farby.

Pamiętaj o zapoznaniu się z zaleceniami producenta odnośnie czasu wysychania. Dobra wentylacja sprzyja szybkiemu schnięciu, ale latem należy szczególnie uważać na owady, by nie przykleiły się do schnącej farby. Odkręcone fronty najlepiej położyć w pozycji poziomej.

Malowanie szafek kuchennych jest łatwym sposobem na niskobudżetową zmianę. Bardzo polecamy podjąć się takiej próby, zamiast od razu decydować się na wymianę frontów czy wszystkich mebli. Może okazać się, że kuchenne DIY pozwoli zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, pozwoli kreatywnie spędzić czas, a efekt będzie piorunujący.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też