
Jak dobrać sztukaterię do wnętrz?
Jak dobrać sztukaterię? Źle dopasowane listwy mogą zniweczyć wszystkie wysiłki aranżacyjne. Podczas doboru tych elementów należy zwrócić uwagę na kilka aspektów w tym na rodzaj pomieszczenia i jego styl. Przestrzegając kilku wskazówek, które znajdziesz poniżej, stworzysz wyjątkowe wnętrza zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.
Czym jest sztukateria i jakie są jej rodzaje?
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać sztukaterię do wnętrza, pewnie wiesz, co to jest sztukateria. Pod słowem tym kryją się listwy przypodłogowe, sufitowe i ścienne, ale także rozety dekoracyjne czy maskownice karniszy. Każdy z tych produktów dokładnie określa miejsce montażu, więc w czym tkwi problem z doborem sztukaterii?
W słowie sztukateria mieści się jeszcze jedno „sztuka”. A to z kolei doskonale naprowadza na funkcję tego elementu wykończeniowego. Listwy przypodłogowe czy przysufitowe dekorują, są wartością dodaną, podnoszą estetykę aranżacji wnętrza. Mieszkania ze sztukaterią są także droższe, możesz więc za jej pomocą podnieść wartość nieruchomości. Na szczęście dobór sztukaterii nie jest sztuką dostępną tylko nielicznym. O czym musisz pamiętać?
- O pomieszczeniu, w którym chcesz umieścić sztukaterię.
- O rodzaju sztukaterii, którą chcesz użyć.
- O efekcie, jaki chcesz uzyskać.
Z pomocą wskazówek, które znajdziesz poniżej, stworzysz wyjątkowe wnętrze salonu, sypialni czy przedpokoju.
Z jakiego materiału wybrać listwy?
Sztukaterię wykonuje się z tworzywa sztucznego lub MDF. Wśród modeli plastikowych możesz znaleźć listwy ze styropianu, wytrzymałego i uniwersalnego polistyrenu lub PCV. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, a także sprawdzą się w nieco innych miejscach i pomieszczeniach.
We wnętrzach narażonych na zabrudzenia lub dużą wilgotność wybieraj listwy wykonane z tworzywa sztucznego. Pamiętaj jednak, że sztukateria styropianowa do wnętrza cechuje się małą wytrzymałością, dlatego warto ją montować poza zasięgiem ludzi i zwierząt np. przy suficie lub na nim. Listwy MDF z kolei świetnie pasują do sypialni czy salonu, gdzie możesz dopasować je do paneli podłogowych.
Jaki rozmiar listew jest najlepszy do małych pomieszczeń?
Sztukateria najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach o dużej powierzchni i wysokich. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej użyć do wykończenia ścian w mieszkaniu w bloku. Warto jednak wybierać modele węższe lub dobrze przylegające do ściany.
Warto wiedzieć…
Wybierając listwy przysufitowe tworzące dość spory łuk przy suficie, możesz optycznie skrócić ściany i obniżyć sufit, co w przypadku małych pomieszczeń da kiepski efekt.
Czy warto wybrać listwy dekoracyjne do malowania?
W wielu sklepach możesz natknąć się na listwy do malowania. Najczęściej wykonane są z twardego polistyrenu odpornego na wilgoć i szorowanie. Materiał ten stanowi doskonałe podłoże dla farb akrylowych, lateksowych czy ceramicznych. Możesz malować je dowolną ilość razy. Dzięki temu łatwo je odświeżysz i zwiększysz ich możliwości aranżacyjne. Stanowią doskonałą propozycję dla osób, które lubią eksperymentować z wystrojem i dbają o każdy szczegół aranżacji.
Jak ozdobić wnętrze sztukaterią?
Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta. Wystarczy listwy przypodłogowe zamontować przy podłodze, naścienne na ścianie a przysufitowe przy suficie. Sprawa komplikuje się, gdy zobaczysz liczbę dostępnych wzorów sztukaterii. Znajdziesz listwy zupełnie gładkie, a także ozdobione szczegółowymi motywami roślinnymi czy inspirowanymi epoką baroku. Odpowiedź na pytanie, jak dobrać sztukaterię okazuje się nie takie łatwe.
Zastanawiasz się, do jakich wnętrz pasuje sztukateria i czy aby na pewno jest dobrym elementem do wystroju salonu, który zaplanowałeś. Duża różnorodność wzorów pozwala dopasować listwy zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Kluczem do sukcesu jest dobór modelu, ale także liczby sztukaterii we wnętrzu, a także sposób jej zaaranżowania.
Sztukateria do klasycznych wnętrz
W klasycznych wnętrzach sztukateria doda barokowego przepychu lub kolonialnego monumentalizmu. We wnętrzach utrzymanych w tym stylu sprawdzą się zarówno listwy przypodłogowe, jak i przysufitowe ozdobione licznymi żłobieniami lub szczegółowymi motywami roślinnymi. Możesz wykorzystać także dekoracyjne rozety pod okazałe lampy sufitowe lub listwy ścienne, które ułożone w ramy będą stanowiły ciekawą dekorację ścienną.
Sztukateria do nowoczesnych wnętrz
Nowoczesne wnętrza często łączą cechy kilku stylów aranżacyjnych. Swoisty eklektyzm może pomieścić w sobie zarówno cechy barokowego przepychu, jak i schludność stylów minimalistycznych. Doskonałym przykładem są aranżacje glamour, które w luksusowym przepychu odnajdują umiar i harmonię.
Nowoczesne wnętrza także świetnie przyjmują oryginalne wykorzystanie sztukaterii. Zastanawiałeś się, czy sztukateria pasuje do lameli? Jak najbardziej! Z wykorzystaniem tych materiałów możesz stworzyć nowoczesną aranżację industrialną. Warto wybrać wówczas listwy gładkie i pozbawione dużej liczby żłobień.
Listwy ścienne mogą tworzyć nowoczesną lamperię lub modelować ścianę. Wystarczy, że zamontujesz je na skos, a otrzymasz ciekawą strukturę ściany tworzącą niepowtarzalną dekorację.
Sztukateria do minimalistycznego wnętrza
Czy sztukateria jako element dekoracyjny pasuje do wnętrz minimalistycznych, gdzie redukuje się wszelkie ozdoby? Warto pamiętać, że listwy pełnią także praktyczne funkcje. Za ich pomocą estetycznie zakryjesz okablowanie biegnące wzdłuż ściany i przerwę dylatacyjną na podłodze. Do minimalistycznych wnętrz wybieraj jednak minimalistyczne listwy. Ogranicz liczbę sztukaterii do listew przypodłogowych i ewentualnie maskownicy karnisza.
Zasada kontrastu
W aranżowaniu sztukaterii warto pamiętać o zasadzie kontrastu. Sztukateria może być elementem wprowadzającym dodatkowy kolor do monotonnego wnętrza. Pozostawione w białym kolorze będą ładnie odcinać się na tle kolorowej ściany. W odważniejszych aranżacjach możesz je pomalować na czarno, dzięki czemu również uzyskasz ciekawy efekt kontrastu i ożywisz wnętrze.
Sztukateria – jak montować elementy dekoracyjne?
Istnieją dwa sposoby montażu sztukaterii. Wielu producentów zaleca montaż na klej. Dzięki temu zyskasz najlepsze efekty i najszybciej uporasz się z montażem. Tylko na klej montuje się listwy ścienne, przysufitowe i rozety dekoracyjne.
Listwy przypodłogowe możesz zamontować także na zaczepy. Wymaga to jednak wiercenia w ścianie, więc cały montaż zajmie Ci znacznie więcej czasu. Zaletą jest jednak szybki demontaż listew w razie przemalowywania ściany lub uszkodzenia kabli, które biegną w listwach.
Przy montażu listew pamiętaj o odpowiednim ich docięciu i zakończeniu. Do listew PCV przydadzą Ci się złączki do listew i narożniki. W ten sposób ukryjesz estetycznie miejsce łączeń. W przypadku listew z polistyrenu czy MDF użyj silikonu do wypełnienia łączeń.
Sztukateria do wnętrz podniesie estetykę aranżacji i wartość mieszkania. Zadbaj o każdy szczegół wystroju i zamontuj listwy przy podłodze czy suficie we wnętrzach minimalistycznych. Wszystkie niezbędne elementy do montażu sztukaterii znajdziesz w ofercie sklepu Bricomarché.
Może zainteresuje Cię też







