
Co zrobić gdy pomidory i ogórki chorują?
Chociaż uprawa pomidorów i ogórków nie należy do skomplikowanych, to trzeba liczyć się z tym, że dość często są one narażone na rozmaite choroby. Można się jednak przed nimi skutecznie zabezpieczyć, stosując kilka doskonale znanych przez wprawionych ogrodników trików. Poznaj szereg patentów, dzięki którym zabezpieczysz swoje pomidory i ogórki przed chorobami i będziesz cieszyć się w tym sezonie bujnymi plonami.
Najczęściej występujące choroby pomidorów
Uprawiasz pomidory i ogórki na działce lub w ogrodzie? Powinieneś wiedzieć, że mogą być one narażone na rozmaite choroby ogórków szklarniowych i choroby rozsady pomidorów.
Jako najczęściej występujące choroby pomidorów wymieniane są:
- zaraza ziemniaka na pomidorze;
- mączniak prawdziwy;
- szara pleśń.
Zatem jak rozpoznać choroby pomidorów? Wspomniana jako pierwsza zaraza ziemniaka zajmuje liście, na których występują szare plamy, a pędy zmieniają odcień na ciemny, czego efektem jest obumieranie. Choroba ta najczęściej pojawia się w okolicy czerwca, zwłaszcza gdy dominują deszczowe, stosunkowo chłodne dni.
Jako choroby pomidorów szklarniowych uznaje się też mączniaka prawdziwego, który objawia się jako biały nalot, sukcesywnie pokrywający liście i pędy. Tego typu choroby sadzonki pomidora mają niestety tendencję do przemieszczenia się, dlatego nieleczone będą przemieszczać się na kolejne, znajdujące się w okolicy rośliny.
Z kolei pojawiająca się szara pleń jest dobrze widoczna już na pierwszy rzut oka. Jest to grzyb, który zajmuje liście, kwiaty oraz łodygi. Postępuje stopniowo, przenosząc się na kolejne partie i sprawiając, że roślina umiera, a owoce zaczynają gnić.
Czy wiesz, że…
Jeśli chodzi o choroby pomidorów - objawy są zazwyczaj dobrze widoczne gołym okiem, dlatego, jeśli tylko pojawią się pierwsze sygnały, należy natychmiast przejść do stosowania odpowiednich preparatów.
Oprócz wspomnianych można wymienić także choroby pomidorów, gdzie zwijanie liści jest wyraźnym objawem. Zazwyczaj dzieje się tak wskutek nadmiernego nasłonecznienia, zbyt małej podaży wody, ale może to również świadczyć o zakażeniu bakteryjnym rośliny, podczas którego będzie ona stopniowo usychać. Za choroby pomidora w tunelu i nie tylko mogą być też odpowiedzialne szkodniki takie jak mszyce, na których obecność wskazuje lepka maź na liściach, czy łodygach.
Najczęściej występujące choroby ogórków
Podobnie wygląda to, jeśli chodzi o choroby ogórków. W ich przypadku również pojawić się może mączniak prawdziwy, który zaczyna się od niewielkich, jasnych przebarwień na liściach, które z czasem stają się coraz większe, a następnie żółkną. W kwestii tego typu choroby ogórków - zdjęcia przedstawiające mączniaka prawdziwego ukazują wyraźne zmiany. Jeśli więc liście ogórków żółkną, jest to najlepszy sygnał, że z sadzonkami dzieję się coś niedobrego.
Jako choroby ogórków gruntowych wskazuje się również mączniaka rzekomego, który również prowadzi do powstawania plam, a następnie usychania liści. Kolejną występującą u ogórków chorobą jest plamiastość kanciasta, która wyróżnia się charakterystycznym nalotem, który może przenieść się nawet na same ogórki. Podczas uprawy możesz spotkać się też z mozaiką ogórka. Ta wywołana jest nie bakterią, ale wirusem, który powoduje nieestetyczne zniekształcenia, a nawet namacalne narośle.
Choroby pomidorów – działania zapobiegawcze
Niestety choroby krzaków pomidorów bywają dość powszechne, dlatego najlepiej jest działać prewencyjnie i jeszcze zanim nastąpią wyraźne symptomy, sięgnąć po odpowiednie środki. Czym pryskać pomidory? Jest to zależne od tego, czy choroby pomidorów w gruncie są wynikiem szkodników, bakterii, czy może wpłynęły na nie inne czynniki takie jak złe warunki atmosferyczne.
Chociaż choroby pomidorów i ich zwalczanie nie należą do najprostszych, to postępując zgodnie z zaleceniami profesjonalnych ogrodników, można się ich skutecznie pozbyć i cieszyć dobrymi jakościowo plonami i pięknymi owocami. Patrząc na choroby pomidorów szklarniowych i analizując zdjęcia, można wychwycić, że proces zaczyna się zazwyczaj od zmiany odcienia liści lub łodygi, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja. Istotne jest także, aby zawsze wybierać nasiona warzyw wysokiej jakości ze sprawdzonych źródeł, aby zminimalizować ryzyko choroby pomidorów pod folią, w tunelu, czy ogrodzie.
Czy wiesz, że…
Aby uniknąć choroby pomidorów, nie powinno się uprawiać ich w okolicy ziemniaków ani papryki.
Jak chronić pomidory przed zarazą? Najlepiej jest podjąć się działań zapobiegawczych prewencyjnie, na długo, zanim pojawią się jakiekolwiek sygnały o ich chorobie. A jeśli nie chcesz, żeby choroby pomidorów w szklarni miały szansę się rozprzestrzeniać, powinieneś regularnie oczyszczać, a nawet dezynfekować używane narzędzia drobne do prac ogrodowych. Dzięki temu nie tylko można zabezpieczyć choroby łodygi pomidora, ale też uniknąć ewentualnego przenoszenia chorób na kolejne sadzonki. Chociaż ochrona pomidorów przed chorobami może wydawać się skomplikowana, to dzięki profilaktyce i odpowiednim działaniom można się przed nią zabezpieczyć.
Zaraza na ogórkach - jak zapobiegać?
Nie wiesz, jak zwalczać choroby ogórków w tunelu? Aby nie pojawił się mączniak prawdziwy, należy systematycznie dezynfekować wszystkie używane narzędzia. Specjaliści rekomendują też unikanie nadmiernego namaczania liści, a także używanie takich środków jak dedykowane nawozy naturalne do roślin, które pomogą w ich wzmocnieniu.
Czym pryskać ogórki od zarazy spowodowanej bakteriami? Najlepszym wyjściem będą środki miedziowe, jednak swoje opryskiwacze ręczne można też wypełnić ekologicznym roztworem, składającym się z ciepłej wody i sody oczyszczonej, czyli domowego, ale jakże niezawodnego patentu.
Jak uratować chore pomidory?
Zastanawiasz się, jakie opryski na pomidory mogą je uratować? Kiedy tylko zauważysz szarą pleśń, czy mączniaka prawdziwego, powinieneś sięgnąć po opryski zwierające fungicydy. To środki grzybobójcze, które są w stanie skutecznie zahamować lub nawet zneutralizować oznaki choroby. Wśród przynoszących rezultaty środków, warto wskazać takie specyfiki, jak:
- Amistar, Gwarant, czy Bravo, które sprawdzają się do walki z zarazą ziemniaka;
- Timorex Gold lub Nimrod - niezbędne w walce z mączniakiem prawdziwym;
- Switch, Polyarm, wspomniany już wcześniej Amistar, czy Dithane NeoTec, które przyjdą z pomocą podczas zwalczania szarej pleśni.
Uprawiając pomidory, dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym być może uda się nie dopuścić do rozwoju infekcji. Poza sadzeniem różnych odmian i zmianą miejsca uprawy należy pamiętać o tym, aby nie dopuszczać do moczenia liści, czy dbać o dokładne usunięcie pozostałości po uprzednim sezonie przed rozpoczęciem sadzenia. Trzeba też pilnować, aby liście nie miały bezpośredniego kontaktu z glebą, a także wykonywać regularne opryski, zapobiegające rozwojom chorób np. przy pomocy takich produktów jak koncentrat Amistar 250 SC.
Co stosować na zarazę ogórka?
Jeśli Twoje tunele foliowe z ogórkami opanowała zaraza, to znak, że czas sięgnąć po specjalne opryski. Czym pryskać ogórki, jeśli uprawa została zaatakowana przez mączniaka rzekomego? W tym przypadku sprawdzą się produkty takie jak Timorex Gold 24 EC, Previcur Energy 840 SL, czy Acrobat MZ 69 WG. Dobrym pomysłem jest stosowanie ich na przemian, aby rośliny nie zdążyły się na nie uodpornić.
Czym pryskać ogórki od zarazy wywołanej bakteriami? W tym przypadku konieczne jest postawienie na produkty miedziowe, takie jak Miedzian 50 WP lub Funguran A PLUS, których rolą jest hamowanie rozwoju grzybów i bakterii.
Jeśli nie wiesz, czym pryskać ogórki lub jak uratować swoje pomidory przed chorobami, zajrzyj na naszego bloga Bricomarche.pl, gdzie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące uprawy i pielęgnacji tych warzyw i nie tylko.
Może zainteresuje Cię też







