porady_z_pasja

Skuteczne mycie kokpitu samochodu i plastiku - jak to robić?

Drukuj
skuteczne mycie kokpitu samochodu i plastiku


Niezależnie od tego, czy jesteś wielkim miłośnikiem motoryzacji, czy traktujesz samochód wyłącznie jako środek transportu, wygląd jego wnętrza stanowi Twoją wizytówkę. Dbając o stan wizualny kokpitu pojazdu, zwiększasz też jego wartość i żywotność. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać czyszczenie auta, aby cieszyło oczy nienagannym wyglądem przez lata, a także, na jakie akcesoria samochodowe do czyszczenia kokpitu postawić.


Podstawy czyszczenia auta – po co Ci czysty kokpit?


Wielu osobom wydaje się, że na stan techniczny pojazdu wpływa wyłącznie jakość części pod jego maską. Nic bardziej mylnego – to, w jakim stanie jest kokpit samochodu, okazuje się niemal tak samo istotne. Żyjemy w klimacie, w którym duże zmiany temperatur są naturalne – upalne słońce sprawia, że plastik odbarwia się i traci kolor (więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie o letniej i zimowej konserwacji auta), a przez ostry mróz na kokpicie samochodu mogą pojawiać się niechciane pęknięcia. Wszystkie te zmiany obniżają wartość samochodu. Co więcej, kurz osadzający się w środku auta może przyczyniać się do rozwoju roztoczy i grzybów, które są prawdziwym utrapieniem, szczególnie dla alergików.

środki do czyszczenia plastików i wnętrza auta


Akcesoria i produkty do pielęgnacji kokpitu samochodu


Rynek kosmetyki samochodowej oferuje wiele różnorodnych produktów – z powodzeniem możesz więc dobrać preparat do czyszczenia każdego z materiałów. Pamiętaj, że zupełnie inaczej będziemy dbać o elementy skórzane, a inaczej o plastikowe. Pierwszym krokiem poprawnego czyszczenia auta w środku, będzie jego dokładne odkurzenie. Następnie należy użyć specjalnego środka do mycia kokpitu samochodu – dobrym wyborem będzie ten preparat do czyszczenia kokpitu Kokpit Błyszczący truskawka, który skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia. Do czyszczenia auta wewnątrz najlepiej wybierać ściereczki z mikrofibry, gdyż nie pozostawiają śladów po preparacie. Do kratek i wentylacji świetnie spiszą się z kolei mały pędzelek lub szczoteczka do zębów. Ostatnim etapem jest konserwacja powierzchni — sięgnij po środek, który zabezpieczy kokpit samochodu oraz ograniczy powstawanie zabrudzeń (np. Kokpit Protectant Błyszczący). Pamiętaj, aby preparat nakładać cienkimi warstwami, a jeżeli masz do czynienia z aerozolem – z odpowiedniej odległości. Pozwoli to na dokładne rozprowadzenie środka i nie narazi na usterki elektroniki czy elementów dotykowych.


czyszczenie kokpitu auta


Woda i płyn do naczyń, czyli domowe sposoby


Wiele osób wykonuje czyszczenie auta, stosując wyłącznie domowe sposoby. Oczywiście, użycie zwykłej ściereczki oraz wody z płynem do naczyń może zdać egzamin – niestety tylko jednorazowo i na chwilę. Domowe sposoby DIY nie sprawdzą się na dłuższą metę. Co prawda pozbędziemy się kurzu, jednak ten błyskawicznie do nas wróci. Nie uchronią też plastiku od powstawania odbarwień i odkształceń.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wnętrze Twojego auta będzie wyglądało nienagannie przez lata, warto zdać się na profesjonalne preparaty do jego czyszczenia. Mamy nadzieje, że z naszym poradnikiem cały proces pójdzie Ci gładko.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też