
Schody wewnętrzne – jakie wymiary schodów?

W budynkach dwukondygnacyjnych zamieszkanych przez ludzi konieczny jest montaż schodów wewnętrznych. Dzięki nim zapewniasz bezpieczny korytarz komunikacyjny prowadzący na drugą kondygnację. Ich wymiary są ściśle regulowane przepisami budowlanymi. Jak powinny wyglądać schody? Wymiary dokładnie określane przez normę znajdziesz w naszym artykule.
Wymiary schodów – norma
Każdy, kto jest w trakcie budowy własnego domu, dobrze wie, że poszczególne etapy i elementy konstrukcji budynku są ściśle regulowane przez kolejne rozporządzenia. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa przyszłym mieszkańcom tego budynku. Nie każdy jednak wie, że także wiele elementów wewnętrznych również pod nie podlega. Określone w nich zostały np. wymiary schodów. Norma, która o tym mówi, zawarta została w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dotyczącej warunków technicznych budynków zamieszkanych przez ludzi.
Norma określa dokładnie wysokość stopnia, jego szerokość, ilość stopni w pojedynczym biegu czy nawet wymiary podestów, które rozpoczynają i kończą schody. W wyższych stopniach ważne jest także umieszczenie spoczników, czyli szerszych stopni, na których można odpocząć przed dalszym wchodzeniem.
Schody – wymiary konkretnych elementów

Normy określają zawsze przedział, w którym powinny się mieścić wysokość schodka czy jego szerokość. W normie tej mogą znaleźć się schody komfortowe lub mniej wygodne, ale dalej bezpieczne dla wchodzących i schodzących osób.
Wewnętrzne schody powinny być nie tylko bezpieczne, ale także wygodne, a na komfort poruszania się po schodach wpływa przede wszystkim wysokość schodka. Ta powinna mieścić się w przedziale 15–18 cm. Wysokość stopnia schodów powinna być taka sama na całym biegu schodów. Od niej tak naprawdę również zależy wysokość całych schodów, liczba stopni i ewentualnych spoczników. Czasami warto zwiększyć o centymetr wysokość stopnia schodów, aby np. uniknąć budowania spoczników i zmieścić się w wymaganej liczbie 17 stopni na jeden bieg.
Wygodny stopień to także taki, który umożliwia pewne postawienie stopy, zatem bardzo ważna jest także głębokość pojedynczego stopnia, która powinna wynosić 29–30 cm.

Kolejnym wymiarem jest szerokość schodów. Tutaj powinno wziąć się pod uwagę nie tylko komfort jednej osoby, ale także ewentualne wymijanie z osobą schodzącą z dołu. Szerokość schodów powinna mieścić się w przedziale 25–32 cm. Jednak wymagana szerokość biegu schodów wynosi już min. 80 cm. Tę samą szerokość powinny mieć spoczniki umieszczone co 17 stopni lub w miejscu zmiany kierunku schodów.
Podesty znajdujące się przed pierwszym i po ostatnim stopniu powinny mieć szerokość 80 cm i długość 100 cm.
Rodzaje schodów wewnętrznych i sposoby ich aranżacji
Do budowy schodów drewnianych przydadzą Ci się deski, łaty i kantówki. W nowoczesnych budynkach bardzo często wykonuje się schody żelbetonowe. Jeśli jednak chcesz umieścić schody na środku pomieszczenia, najlepiej sprawdzą się konstrukcje metalowe w kształcie wąskiej spirali. Dzięki temu schody wewnętrzne nie zajmą tak dużo miejsca, a pozwolą swobodnie wejść na drugie piętro.
Trzymając się norm określających dokładnie wymiary schodów, masz pewność, że tworzysz bezpieczny i wygodny korytarz komunikacyjny w swoim budynku. Pamiętaj także o budowie balustrady i odpowiednim zabezpieczeniu wykończenia schodów, aby zniwelować niebezpieczeństwo upadku.
Może zainteresuje Cię też







