montaz_baterii_wiesiek

Samodzielny montaż baterii łazienkowej

Drukuj
montaż baterii łazienkowej

Podczas remontu łazienki wiele zadań musimy zlecić specjalistom. Jednak część prac montażowych z łatwością wykonamy samodzielnie. Należy do nich między innymi mocowanie baterii łazienkowej w obrębie umywalki i prysznica. O czym pamiętać podczas prowadzenia takich prac?


Dobór odpowiednich baterii łazienkowych


Rozwój technologii produkcyjnych doprowadził do zalania rynku wieloma produktami przeznaczonymi do wykańczania wnętrz. Również baterie umywalkowe czy prysznicowe dostępne są w wielu wariantach. Jest to korzystne z punktu widzenia klienta, ponieważ pozwala dobrać odpowiedni produkt do pomysłu aranżacyjnego. Rodzi jednak pewne wątpliwości z punktu widzenia montażu akcesoriów. Dlatego, żeby uniknąć błędów, warto najpierw ocenić swoje potrzeby.

 W przypadku baterii prysznicowych problem jest minimalny, ponieważ z reguły przyłącza wodne wypuszczane są ze ściany. Na nieco więcej problemów można natknąć się w przypadku baterii umywalkowych. Najpopularniejszymi konstrukcjami baterii umywalkowych są pionowe stojące, które mocuje się do otworu w umywalce. Inne konstrukcje to baterie ścienne, które należy przykręcić do gwintów przyłączy wychodzących ze ściany.


Montaż baterii umywalkowej ściennej


Pamiętaj, przed rozpoczęciem prac zakręć zawory z wodą dochodzącą do łazienki. Co dalej?

Baterie umywalkowe ścienne uznawane są za najłatwiejsze w montażu. Przy tych konstrukcjach jedyny problem może dotyczyć dokładnego zgrania ze sobą rozstawu przyłączy ściennych z gniazdami w baterii. Najczęściej ze ścian nad umywalką wychodzą przyłącza zakończone przedłużkami przesuniętymi mimośrodowo. Przekręcenie ich o kilka milimetrów sprawi, że rozstaw się zmieni. Dzięki regulacji obu przyłączy bez problemu uda się ustawić baterię dokładnie w pozycji poziomej - użyj poziomicy, aby mieć pewność, że elementy są równo ustawione. Do wielu zestawów dołączane są przedłużki, które można zamontować na gwintach rur, jeśli brakowałoby ich wewnątrz obiektu. 

 Po dopasowaniu średnicy można przejść do montażu. Przed przykręceniem baterii warto pokryć gwint taśmą teflonową. Uszczelni to połączenie i zapobiegnie powstawaniu przecieków. Zamiast taśmy możesz użyć pakuł. Trzeba pamiętać także o nałożeniu wcześniej rozet osłonowych, które później zasłonią połączenie. Następnie z użyciem klucza nastawnego lub płaskiego o odpowiednim rozstawie mocno dokręcamy nakrętki. Po chwili nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzenie szczelności połączenia.

bateria umywalkowa


Montaż baterii umywalkowej pionowej


Baterie pionowe nie są montowane do ściany, a do otworów w umywalce. Dlatego w tym wypadku kluczem do sukcesu jest umieszczenie umywalki w odpowiedniej odległości od przyłączy wodnych i kanalizacji. Do głowicy baterii wkręca się rurki elastyczne oraz uchwyt zaworu spustowego, które następnie przepuszczane są przez wspomniany otwór.

Od spodniej części umywalki montuje się nakrętkę z uszczelką, a rurki trafiają dalej do przyłączy. Największą trudność może sprawić zgranie ze sobą uchwytu zaworu spustowego z automatycznym korkiem. Prawidłowe połączenie ze sobą obu elementów musi być pod kątem prostym i może wymagać kilku prób.

bateria prysznicowa


Bateria prysznicowa - o czym pamiętać?


W przypadku baterii prysznicowej sytuacja jest podobna, jaką mieliśmy przy okazji baterii umywalkowych ściennych. Trudności nie sprawi nawet montaż węża i słuchawki do baterii. Ten proces ogranicza się do uszczelnienia gwintu i przykręcenia śruby. Jedyną trudność może powodować montaż akcesoriów w postaci uchwytów na słuchawkę. Żeby je przykręcić potrzebne będzie wywiercenie otworów montażowych w ścianie. Przy wierceniu w płytkach ceramicznych warto pamiętać o odpowiednich wiertłach diamentowych lub koronkowych.

 Jak widać, montaż baterii łazienkowych nie jest skomplikowany. Posiadając klucz nastawny oraz taśmę teflonową lub pakuły można bez obaw podjąć się tego zadania. Wszystkie zestawy dostępne w Bricomarche zawierają już uszczelki i akcesoria potrzebne do montażu. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych i wykonać montaż samodzielnie.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też