Przyjęcie komunijne w domu – jak udekorować stół?

Drukuj

udekorowany stół komunijny

Dostąpienie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej to wyjątkowy moment w życiu dziecka, który zapamięta na całe życie. Aby uczynić ten niezwykły dzień, jeszcze bardziej magicznym, warto zadbać nie tylko o pyszne jedzenie, ale także eleganckie i gustowne ozdoby oraz elementy aranżacyjne stołu, które nawet nudny salon zamienią w ekskluzywną salę restauracyjną. Planujesz przyjęcie komunijne? Sprawdź, jakie dekoracje na komunie w domu muszą znaleźć się na uroczystości Twojej pociechy!


Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu? O tym koniecznie musisz pamiętać!

Pierwsze sprawy, na początku. Nim wpadniesz w ferwor zakupów, w pierwszej kolejności zajmij się sprawami organizacyjnymi, takimi jak:


  • ustalenie daty,
  • zorganizowanie ew. transportu spod kościoła,
  • wybranie cateringu,
  • zadbanie o gry i zabawy, które urozmaicą najmłodszym ten wyjątkowy dzień i nie pozwolą się nudzić.


Choć takie kwestie wydają się oczywiste do ustalenia, często z przyczyn losowych spychamy je na dalszy plan.. W konsekwencji może okazać się, że firma cateringowa nie będzie w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości talerzy, a sami nie dysponujemy wystarczającą ilością zastawy stołowej i zmuszeni będziemy pożyczać na ostatnią chwilę zestawy naczyń kuchennych od sąsiadów, czy rodziny.


Decydując się na wynajęcie animatora lub zorganizowanie zabaw dla dzieci na we własnym zakresie, warto zastanowić się nad wynajęciem dodatkowego sprzętu, jak dmuchany zamek, zjeżdżalnia, czy sprzęt do karaoke. Mimo iż moda na atrakcje dla dzieci na komunię w domu jest stosunkowo nowa, już zyskała spore zainteresowanie.


Przede wszystkim dzieci są stale pod nadzorem, doskonale się bawią i nie odliczają minut do powrotu do domu, kiedy zaczną się już nudzić. Dzięki wspólnym grom i zabawom tak ważna uroczystość, jak Pierwsza Komunia Święta zapisze się w ich pamięci do końca życia.


Kiedy wszystkie kwestie techniczne będą już zapięte na ostatni guzik, wtedy dopiero najbezpieczniej jest przejść do dekorowania i aranżacji zarówno wnętrza, jak i stołu. Planując przyjęcie komunijne, pamiętaj:


  • umiar i zdrowy rozsądek są zawsze dobrymi doradcami, bez względu na to, czy dobierasz obrusy i bieżniki na stół, kwiaty, dekoracje czy zastawę stołową,
  • zdecyduj się na dwa, maksymalnie trzy kolory przewodnie, dzięki temu wystrój będzie spójny i elegancki,
  • postaw na lekkie przekąski na komunię w domu, które nie zaszkodzą delikatnym żołądkom dzieci,
  • postaw na delikatne dekoracje na komunie w domu, które podkreślą wzniosłość wydarzenia, ale bez zbędnej przesady.


Komunia w domu — jak udekorować wejście i wnętrze domu?

Jeżeli organizujesz przyjęcie komunijne w domu, pamiętaj, że nie tylko stół i wnętrze, ale też wejście będą wymagały przyozdobienia. Dekoracja na komunię w domu powinna być subtelna, spójna i oczywiście musi nawiązywać bezpośrednio do charakteru uroczystości.


Pamiętaj!
Wybierając dekoracje zewnętrzne, zadbaj o to, by wykonane zostały z odpornych na niekorzystne warunki pogodowe materiałów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której ozdoby popsują się lub stracą na swojej jakości jeszcze przed pojawieniem się gości.


Klasyką, której z pewnością nie powinno zabraknąć, są balony, serpentyny i lampiony, tworzące razem wyjątkową atmosferę. Poza klasycznymi wariantami, do dekoracji świetnie sprawdzą się balony w kształcie kielicha lub liter IHS wypełnione helem.


Dekorację wejścia dopełnią ozdobne kwiaty doniczkowe, z kolei wewnątrz warto postawić na białe kwiaty cięte jak tulipany, hortensję lub goździki. Komunia w domu powinna być elegancka, jednak pozbawiona zbędnej przesady, dlatego zamiast ogromnych bukietów, lepiej stworzyć kilka mniejszych i ustawić je np. w równej odległości na stole.


Dopełnieniem całości będzie także sięgnięcie po firany gotowe, oczywiście obowiązkowo w białym kolorze. Dzięki nim każde wnętrze wyda się jaśniejsze, a wszystkie dodatki i ozdoby w kolorze złotym, srebrnym, błękitnym, czy różowym będą o wiele lepiej widoczne.


Jak zaprosić gości na Komunię? Zaproszenia komunijne

Podczas doboru designu i kolorystyki ozdób, konieczne będzie wybranie pasujących stylem zaproszeń. Komunia w domu powinna zostać poprzedzona oficjalnym, najlepiej osobistym zaproszeniem bliskich, przez dziecko, które przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej.


Czy wiesz, że…
Coraz większą popularnością cieszą się zaproszenia personalizowane, np. ozdobione zaprojektowaną na życzenie klienta grafiką. Organizując przyjęcie komunijne we własnym domu, warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal i zadbać o to, by podobał się przede wszystkim naszej latorośli.

symbole pierwszej komunii

Ponadczasowe zaproszenia komunijne są najczęściej białe, ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami. Często można również spotkać warianty z elementami delikatnego, pudrowego różu, lub błękitu. Warto zadbać także o to, by zaproszenia były spójne z kolorystyką i designem wnętrza, tworząc doskonale uzupełniającą się całość.


Przyjęcie komunijne w domu — dekoracje komunijne na stół

Ostatnim i jednocześnie niezwykle istotnym krokiem podczas planowania będzie oczywiście stworzenie menu i dobranie odpowiedniej zastawy. Jak udekorować stół na komunię w domu? Kluczem jest zadbanie o klasę i elegancję.


Oczywiście nie może zabraknąć dekoracji nawiązujących do charakteru uroczystości jak serwetki z kielichem, czy Hostią. W trendach ostatnio są dekoracje i ozdoby ekologiczne i minimalistyczne tj. gałązki eukaliptusa, małe bukiety z białych kwiatów i świeczniki dekoracyjne, zarówno na duże świece stojące, jak i niewielkie podgrzewacze.


Świece na stole i girlandy z lampek stworzą wspólnie wyjątkową atmosferę, z kolei kwiaty dodadzą lekkości. Idealną bazą pod ozdoby komunijne jest oczywiście biały obrus, który można urozmaicić bieżnikiem z napisami IHS lub Hostią.

tort na pierwszą komunię świętą

Bez względu na to, czy komunia w domu będzie na 20, czy nawet na 30 osób, zastawa stołowa powinna należeć do jednego kompletu. W przypadku tak sporej liczby gości oczywiście nie będzie to łatwe, jednak warto wiedzieć, że coraz więcej firm cateringowych, w swojej ofercie udostępnia także możliwość wynajęcia nawet większej ilości kompletów.


Inną opcją jest skorzystanie z usług wypożyczalni zastawy stołowej, które umożliwia idealny dobór modeli do ogólnego wystroju i dominującego motywu kolorystycznego, który wybrałeś wspólnie ze swoim dzieckiem.


Ostatnim elementem dekoracyjnym, powinna być karteczka z imieniem Twojej pociechy, która przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Ten subtelny akcent nie tylko wyłoni gościa honorowego, ale również sprawi, że będzie on czuł się ważny i wyjątkowy.


Komunia w domu to wielkie wydarzenie, które wymagać będzie nie mało pracy, czasu i zaangażowania. Jest to jednocześnie opcja pozwalająca zarówno Tobie, jak i Twojej latorośli na pełną swobodę, dobierając każdy, nawet najdrobniejszy element wystroju zgodnie z jej gustem i upodobaniami. Postaw na ponadczasową klasykę i minimalizm! Pamiętaj, że bardzo często mniej, znaczy więcej.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też