porady_z_pasja

Poznaj kilka sposobów, jak usunąć kamień!

Drukuj
Poznaj kilka sposobów, jak usunąć kamień!

Najczęściej można go zauważyć w czajniku w postaci białych kamyczków zalegających na dnie kubka z herbatą. Można go też zobaczyć wokół kranu czy prysznica. Skutecznie zatyka otwory w perlatorze kranu, a także przyczynia się do awarii ekspresu do kawy. O czym mowa? Oczywiście o kamieniu wytrącającym się z twardej wody. Jak pozbyć się kamienia? Czy lepiej zrobić domowy odkamieniacz czy sięgnąć po gotowe produkty?


Odkamienianie octem – jak to zrobić?


Wiele osób preferuje domowe sposoby walki z kamieniem ze względu na ochronę środowiska i ekosystemów. Wiele gotowych preparatów zawiera w składzie toksyczne substancje, które trudno usunąć z wody. Jaki domowy odkamieniacz będzie jednak równie skuteczny, co gotowy preparat?

Odkamienianie octem było już znane naszym babciom. Ocet gospodarczy skoncentrowany Natural jest doskonałym sposobem na walkę nie tylko ze smugami po mydle na kabinie prysznicowej, ale także właśnie z kamieniem osadzającym się na ściankach czajnika czy wokół kranu. Jak wygląda odkamienianie czajnika octem?

Najpierw należy połączyć ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie należy wlać tę mieszankę do czajnika i zagotować. Następnie pozostawić mieszankę w czajniku przez godzinę. Odkamienianie czajnika octem jest proste i szybkie. Należy jednak pamiętać, że w czajniku może pozostać zapach octu. Aby się go pozbyć, należy dokładnie umyć czajnik i kilkukrotnie zagotować w nim wodę.

Odkamienianie octem jest skuteczne także w przypadku kamienia w łazience. Jeśli sama mieszanka octu z wodą jest nieskuteczna, można dodać do niej kilka łyżek sody oczyszczonej gospodarczej Natural. Tak przyrządzona pasta skutecznie zlikwiduje ocet wokół kranu czy na perlatorze prysznica.


Czy kwasek cytrynowy na kamień rzeczywiście działa?

kwasek cytrynowy i soda oczyszczona na odkamienianie


Do usuwania kamienia często wykorzystuje się także kwasek cytrynowy. Odkamienianie czajnika za pomocą kwasku wygląda bardzo podobnie. Wystarczy do czajnika wlać wodę, wsypać do niej 5 łyżek kwasku cytrynowego, zagotować i zostawić na 30–60 min. Zaletą tej metody jest brak przykrego zapachu. Po wylaniu wody z kwaskiem można zagotować raz wodę w czajniku, aby pozbyć się ewentualnego kwaśnego posmaku.

Kwasek cytrynowy rzadko wykorzystywany jest do odkamieniania łazienki. W tym miejscu lepiej sprawdza się ocet. 


Gotowe preparaty na odkamienianie czajnika i nie tylko


soda oczyszczona odkamienianie


Gotowe środki czystości do odkamieniania cechują się dużą skutecznością. W naszym sklepie znajdziesz wiele odkamieniaczy w różnej formie. Do małego AGD najlepiej wykorzystać preparat w proszku np. odkamieniacz do urządzeń domowych koncentrat ORO.

Do ekspresu zalecany jest preparat w płynie np. płyn odkamieniacz urządzeń AGD ORO.  Z kolei w łazience kamień często jest najtrudniejszy do usunięcia. Z tego powodu warto wykorzystać odkamieniacz super mocny Feda Expert. Pakowany jest w wygodne opakowanie z pompką, która ułatwia nakładanie go także na powierzchnie pionowe. Dzięki niemu usuniesz kamień zalegający wokół baterii umywalkowych, prysznicowych czy ze ścian kabiny.


Kamień wytrącający się z twardej wody pod wpływem temperatury nie musi już dłużej szpecić Twojej łazienki czy psuć smaku herbaty. Wystarczy, że sięgniesz po domowe odkamieniacze wykonane na bazie octu lub kwasku cytrynowego. Możesz także wybrać gotowe preparaty do odkamieniania, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też