Jak zabezpieczyć dach przed zimą?

Drukuj
Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni dachu przez wiele dni) mogą wyrządzić niemałe szkody w budynku. Warto poważnie podejść do tego zadania, ponieważ wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą być niebezpieczne w skutkach. Podpowiadamy, na co koniecznie należy zwrócić uwagę.


Przegląd zimowy
 
Pierwszą rzeczą, jaką należy bezwzględnie zrobić, jest udrożnienie i oczyszczenie rynien oraz rur spustowych. W poziomych odcinkach odwodnienia dachu zalegają liście i drobne gałęzie, które z biegiem czasu rozkładają się, tworząc tym samym doskonałe podłoże dla rozwoju roślin. Gromadząca się masa roślinna nie tylko utrudnia spływ wody z dachu, ale także przyspiesza korozję rynien. Do wypłukania zanieczyszczeń z rynien wykorzystać można strumień z węża ogrodowego lub np. myjkę ciśnieniową. Czyszczenie rynien może jednak w niektórych przypadkach okazać się czynnością dość niebezpieczną, dlatego czasami lepiej poprosić o pomoc firmę dysponującą fachowym sprzętem, takim jak na przykład podnośnik koszowy.
 
Rury spustowe należy czyścić poprzez rewizję ich dolnej części. Należy także zadbać, aby spływająca z dachu woda miała swobodne ujście, a jej spływ skierowany był w odpowiednie miejsce. Może to być studnia chłonna, zestaw skrzynek rozsączających lub chociażby ogrodowa rabata.
 
W suchy, ciepły i słoneczny dzień należy – najlepiej w towarzystwie dekarza – udać się na dach w poszukiwaniu wszelkich rozszczelnień papy, obluzowanych opierzeń i pozrywanych wkrętów. Każde rozwarstwienie pokrycia dachowego może być dla domowników przykrą niespodzianką. Pogoda podczas naprawy dachu musi być sprzyjająca, aby preparaty do naprawy pokryć dachowych mogły dobrze skleić się z podłożem. Przerdzewiałe, dziurawe parapety i opierzenia muszą być bezwzględnie wymienione na nowe.
 
Wszelkie nieszczelności w pokryciu dachowym, które skutkują przedostawaniem się wody do wnętrza budynku, należy naprawiać na bieżąco bez względu na porę roku. Szczególnym przypadkiem, na który narażony jest dach wyłącznie zimą, będzie nawiewanie w różne zakamarki dachu suchego śniegu.
 
Warto pamiętać!

»  Suchy śnieg jest lekki i sypki, a hulający na dworze, porywisty wiatr może łatwo go przemieścić w miejsca, w które woda normalnie nigdy nie dochodzi. Przy wzrastającej temperaturze powietrza zalegający śnieg będzie się roztapiał, a woda może przedostawać się do budynku. Należy uwzględnić również i taką ewentualność i dokonać przeglądu nie tylko tych najbardziej oczywistych miejsc.

»  Podstawą bezpieczeństwa dachu zimą jest zawsze jego regularne odśnieżanie!

» Dodatkową ochroną przed osuwaniem się śniegu z dachu może być zamontowanie płotek przeciwśniegowych – mogą zabezpieczyć one przechodniów przed nagłym osunięciem śniegu, ale w żaden sposób nie zastąpią systematycznego ściągania śniegu!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też