Wykładzina PCV bez klejenia – jak to zrobić?

Drukuj

Nakładanie wykładziny PVC zwykle wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznego kleju. Istnieją jednak jego zamienniki. Układanie wykładziny PCV bez kleju ma szereg zalet. Trzeba natomiast wiedzieć, jak to zrobić, by nie popełnić podstawowych błędów.


Zalety układania wykładziny PVC bez klejenia


Układanie wykładziny PCV bez kleju ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze jest to tańsza opcja. Nie wymaga kupowania kleju, którego trzeba dużo zużyć w przypadku np. powierzchni biurowych. Drugim udogodnieniem jest to, że po zdjęciu wykładziny znajdujący się pod nią parkiet lub panele nadają się do dalszego użytku. Wystarczy użyć tylko odpowiednich środków chemicznych, by przywrócić im blask. Stosowanie wykładziny PCV bez klejenia jest więc znakomitą opcją dla osób, które planują w przyszłości zmianę aranżacji określonego pomieszczenia.

Wykładziny PCV bez klejenia

Jak ułożyć wykładzinę PVC bez klejenia?


 Wykładziny PVC bez odpowiedniego przymocowania w formie kleju mogą się fałdować i przesuwać. Pojawia się zatem ryzyko potknięcia się i upadku, co może się skończyć przykrą kontuzją. Rozwiązaniem w takim przypadku są odpowiednio dobrane taśmy dwustronne.

jak ułożyć wykładziny PCV bez klejenia?

Przed położeniem takiej taśmy należy pamiętać o dokładnym odkurzeniu, a także wyczyszczeniu powierzchni, na której będzie leżała wykładzina. W ten sposób zmniejszy się ryzyko odczepienia się wykładziny od podłoża. Wystarczy do tego zwykła woda. Środki chemiczne mogą spowodować w dłuższym czasie odklejenie się taśmy. Taśmę dwustronną trzeba przykleić tuż przy ścianie oraz przy progach, przy czym te ostatnie warto zabezpieczyć specjalną listwą progową. Jeśli chodzi o łączenia poszczególnych kawałków wykładziny, oprócz przyklejenia tam także taśmy dwustronnej warto je dodatkowo zgrzać na gorąco z wykorzystaniem sznurka termoplastycznego. Dzięki temu pod materiał nie będzie się dostawać wilgoć mogąca pochodzić z obuwia i parasola czy też z rozlanych płynów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla powierzchni drewnianych, w przypadku których po zdjęciu wykładziny może się okazać, że zgniły. Po naklejeniu taśmy dwustronnej na podłogę wystarczy usunąć papier ochronny i rozłożyć wykładzinę. Należy przy tym pamiętać, by dobrze ją docisnąć. Można się w tym zakresie posłużyć specjalnymi wałkami do dociskania.


Czy można taśmę dwustronną wykorzystać ponownie?


Dużą zaletą nowoczesnych taśm dwustronnych stosowanych do wykładzin PCV jest to, że możliwe jest ich ponowne wykorzystanie. Dotyczy to produktów do powierzchni o ekstremalnym obciążeniu. W takim przypadku wystarczy zwinąć starą wykładzinę i rozwinąć na starej taśmie zupełnie nową, mocno ją dociskając. Dzięki takim taśmom możliwe staje się częste zmienianie aranżacji pomieszczenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zakupów w sklepie budowlanym.


Jak dobrać odpowiednią taśmę dwustronną do wykładziny PCV?


Zakup taśmy dwustronnej niedostosowanej do obciążeń, z jakimi musi sobie radzić wykładzina PCV, może się skończyć jej szybkim rozwarstwieniem oraz pozostawieniem trudnych do usunięcia śladów. Do mocowania wykładzin najlepsze rozwiązanie stanowią specjalne taśmy wzmocnione dodatkowo tkaniną. Zapewniają one trwałe oraz niezawodne mocowanie, także w przypadku stosowania ich przy ogrzewaniu podłogowym oraz w pomieszczeniach, które bywają często zawilgocone (czyli np. w przedpokoju lub w pomieszczeniach sanitarnych).

Przed wykonaniem zakupów warto skorzystać z pomocy ekspertów z Bricomarche, którzy fachowo doradzą, jakie produkty do przymocowania wykładziny oraz akcesoria należy kupić, by profesjonalnie wykonać swoją pracę.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też