Jak dbać o wygląd tarasu kompozytowego?

Drukuj
Deski kompozytowe to bardzo popularny materiał wykończeniowy na tarasy i balkony. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią urok naturalnego drewna, ale nie mają ochoty na systematyczne wykonywanie zabiegów konserwacji, których wymaga naturalne drewno. Deski kompozytowe to także ceniony materiał wśród osób lubiących nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.


Cechy desek kompozytowych
 
Kompozyt to mieszanina drewna, które stanowi ok. 30 – 50% jego składu oraz wytrzymałego tworzywa sztucznego stanowiącego trwałe spoiwo. Taka mieszanka powoduje, że deski są nie tylko ładne i przyjemne w dotyku, ale są też bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury. Kompozyt nie jest atakowany przez szkodniki, grzyby czy pleśń, dlatego nie wymaga systematycznej konserwacji ani impregnowania. Deski kompozytowe są też łatwe w montażu, ponieważ są idealnie proste, nie wypaczają się z biegiem czasu pod wpływem warunków atmosferycznych i posiadają systemy montażowe w postaci zaczepów i klamer.
 
Mycie
 
Deski kompozytowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Aby były ładne, wystarczy co jakiś czas przemyć je myjką ciśnieniową. Należy tylko uważać, aby ciśnienie w urządzeniu nie było większe niż 100 bar, co mogło by uszkodzić ich powierzchnię. Jeśli na deskach pojawią się  trudne do usunięcia zabrudzenia, których nie zmyje sama woda, można użyć do ich zlikwidowania płynu do mycia naczyń lub zastosować specjalny preparat do mycia desek kompozytowych, który ma silniejsze działanie.

Ponieważ deski mają zazwyczaj powierzchnię ryflowaną, która powoduje, że nie są śliskie i lepiej spływa z nich woda, strumień wody z myjki należy kierować równolegle do ryfli. Pozwoli to sprawniej i dokładniej pozbyć się zabrudzeń. Czasami zdarza się też, że na deskach w pierwszym okresie po zamontowaniu pojawiają się zacieki wywołane spływającą wodą deszczową, jest to jednak zjawisko tymczasowe. Zacieki można usunąć ręcznie lub poczekać, aż same znikną po kilku tygodniach.
 
Uszkodzenia
 
Deski kompozytowe odróżnia od tradycyjnych drewnianych także to, że nie ma w nich sęków, spękań i innych niedoskonałości. Czasami może się jednak zdarzyć, że podczas przesuwania ciężkich mebli, czy donic ich idealna powierzchnia się porysuje. Wówczas można ją delikatnie zeszlifować drobnym papierem ściernym. Po takim zabiegu miejsce szlifowane będzie nieco jaśniejsze od reszty, ale po jakimś czasie ta różnica kolorów zniknie pod wpływem działania światła słonecznego.

Kwestia delikatnej zmiany koloru powierzchni desek może też pojawić się w pierwszym okresie użytkowania tarasu, ponieważ kompozyt uzyskuje ostateczny odcień po naświetlaniu go przez ok. 40 – 60 dni światłem słonecznym. Dlatego zaleca się co jakiś czas przestawiać stojące na nim meble i donice, aby cała powierzchnia była równomiernie naświetlona. 


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też