Pracowity wrzesień w ogrodzie – co zaplanować na wczesną jesień?

Drukuj
Wczesna jesień to intensywny czas w przydomowym ogrodzie. Istnieje szereg prac, które należy wykonać we wrześniu, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem w następnych miesiącach. Dla ułatwienia zbieramy najważniejsze z nich, które koniecznie trzeba sobie zaplanować w tym okresie.

Roślinność ozdobna
 
Jednym z zadań przewodnich we wrześniowym ogrodzie jest sadzenie roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Do najważniejszych z nich należą: krokusy, narcyzy, hiacynty, a przede wszystkim – tulipany. Niezwykle przydatnym narzędziem do tego celu może okazać się sadzarka do cebulek.
Ogólna zasada sadzenia cebulek zaleca umieszczanie ich w ziemi piętką do dołu, odliczając głębokość zbliżoną do trzykrotnej wysokości danej cebulki. Cebulki mniejszych rozmiarów należy sadzić gęściej, a większe – rzadziej.
 
Wrzesień to także dobry moment na wysadzanie iglaków, berberysów czy rododendronów, a także na założenie wrzosowiska.

We wrześniu należy też rozmnażać przez podział i sadzić na nowo te byliny, które zakwitły wiosną lub latem.

Owoce i warzywa

 

Wrzesień jest niezwykle obfity w owocowe zbiory – przede wszystkim jabłek, gruszek oraz śliwek. W jesiennym sadzie bez wątpienia cała rodzina może mieć ręce pełne roboty!

 

Pierwsze wrześniowe przymrozki mogą zaszkodzić warzywom ciepłolubnym, koniecznie pamiętaj więc m.in. o zbiorze pomidorów, papryki, ogórków czy cukinii – najlepiej już na samym początku miesiąca!

 

W ostatnich dniach września z kolei należy zebrać warzywa korzeniowe, które są przeznaczone do przechowywania. Należą do nich m.in. marchew, seler czy burak ćwikłowy.

 

Na wrzesień planuje się także wysiew sałaty zimowej, zimowego szpinaku oraz sadzenie zimowych odmian czosnku. Na początku miesiąca możesz także wysiać wprost do gruntu rzodkiewkę.

 

Koniec września to idealny moment na przekopanie gleby w warzywniku.

Trawnik

 

We wrześniu możesz pomyśleć o założeniu nowych trawników lub o potrzebnych renowacjach. To także czas na to, żeby zaplanować ostatnie nawożenie trawnika przed zimą – używając do tego nawozu jesiennego. Niezbędne będzie także jego częste koszenie.

Jeżeli wrześniowe temperatury powietrza są nadal bardzo wysokie, pamiętaj o regularnym podlewaniu trawy.

Staw i oczko wodne

 

Początek września to również czas pracy przy stawach i oczkach wodnych. Jeśli opadają już liście – nie wolno zapominać o regularnym oczyszczaniu z nich wody.

 

Warto pamiętać o zasadzeniu lub dzieleniu roślin bagiennych, ale przede wszystkim o stopniowym przygotowywaniu do zimy roślin wodnych. Pędy należy przycinać o kilka centymetrów ponad miejscem, z którego wyrasta korzeń rośliny.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też