Pielęgnacja trawnika przed zimą – poradnik od A do Z

Pielęgnacja trawnika przed zimą – poradnik od A do Z

Drukuj

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem w kolejnym sezonie, powinniśmy o niego zadbać przed zimą. O czym należy pamiętać? Między innymi o odpowiednim nawożeniu, właściwym usunięciu liści, chwastów i mchu, skoszeniu trawy ostatni raz przed nadejściem zimy oraz zlikwidowaniu szkodników. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji trawnika przed zimą. 

Usuwanie liści z trawnika jesienią


Nawożenie trawnika przed zimą


Dzięki regularnemu nawożeniu trawnika możemy utrzymać jego system korzeniowy w należytej kondycji. Gdy nawozimy trawnik przed zimą, musimy pamiętać o używaniu do tego celu nawozów jesiennych. Mają one w swoim składzie odpowiednią ilość fosforu i potasu, które stymulują wzrost korzeni i pozwalają im przystosować się do niskich temperatur. Nawozy wiosenne nie będą w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, ponieważ znajduje się w nich azot stymulujący wzrost trawy. Przy nagłym przymrozku może to spowodować różne choroby (np. pleśń śniegową), które spowodują konieczność uzupełnienia ubytków w trawniku na wiosnę.


Usuwanie liści z trawnika


Jesienią usuwanie liści z trawnika powinno się odbywać sukcesywnie, najlepiej co kilka dni. Jest to konieczne, ponieważ liście odcinają dostęp światła słonecznego do trawnika. W połączeniu z wilgocią prowadzi to do jego żółknięcia i powstawania groźnych dla niego chorób. Liście powinniśmy usuwać delikatnie, aby nie uszkodzić trawy.


Można do tego użyć klasycznych grabi lub miotłograbi, choć wówczas, przy dużej powierzchni do oczyszczenia, grabienie trawnika będzie czasochłonne. Alternatywą jest dmuchawa do liści. Zdecydowanie najwygodniejszy będzie jednak odkurzacz do liści, który wciągnie także drobne gałązki, a nawet szyszki.


Jesienne grabienie zgniłych liści z trawnika


Usuwanie chorych źdźbeł, filcu, chwastów i mchu z trawnika


Zanim pojawią się pierwsze przymrozki, a więc pod koniec października lub na początku listopada, powinniśmy usunąć z trawnika chore źdźbła traw i martwe fragmenty roślin (które powodują powstawanie filcu, czyli zbitej masy). W tym celu trawnik należy wyczesać specjalnymi drucianymi grabiami o ostrym zakończeniu. 


Równie ważne jest w tym okresie usuwanie chwastów i usuwanie mchu. Tak oczyszczony trawnik będzie idealnie przygotowany na przyjście zimy. Chwasty można usunąć ręcznie, pomagając sobie nożykiem, choć można do tego celu wykorzystać także herbicydy (środki chwastobójcze). Usuwanie chwastów i mchu będzie łatwiejsze, jeśli wykonamy taki zabieg jak wapnowanie gleby, najlepiej pod koniec października. 


Do wapnowania gleby, na której rośnie trawnik, stosuje się specjalny nawóz wapniowy węglanowy, zawierający co najmniej 30% tlenku wapnia. Dzięki temu nie tylko łatwiej usuniemy chwasty i mech, ale również poprawimy wygląd trawy w kolejnym roku.


Wapnowanie trawnika w listopadzie


Koszenie trawy przed zimą – o czym pamiętać?


W okresie wiosennym trawę kosimy zwykle co kilka tygodni. Gdy przychodzą chłodniejsze dni, zaczynamy się jednak zastanawiać, kiedy powinniśmy wykonać ostatnie jesienne koszenie trawnika. Optymalna będzie w takim przypadku połowa października, choć przy wyższych temperaturach dopuszcza się drugą połowę tego miesiąca. Nawet przy niewielkich przymrozkach trawa może wzrastać do połowy listopada. Jeśli postanowimy zakończyć koszenie zbyt szybko, grozi to gniciem trawnika. Zanim spadnie śnieg, trawa nie powinna mieć więcej niż 4-5 centymetrów. 


Przycinanie trawnika na jesień


Szkodniki w trawniku – jak sobie z nimi poradzić?


Bardzo częstym problemem, z którym musimy się mierzyć przy pielęgnacji trawnika, są szkodniki. Z nimi również warto rozprawić się jeszcze przed zimą, by uniknąć wczesną wiosną jeszcze większej ilości „niemiłych gości” w naszym ogrodzie. Szczególnie groźne dla trawnika są krety, aktywne także w drugiej połowie roku. Czy można się ich skutecznie pozbyć? Tak – nabywając produkty do ich zwalczania. Zanim na dobre się ochłodzi i pojawią się pierwsze przymrozki, wystarczy do kopca wlać odpowiedni preparat. Innym, równie skutecznym środkiem na krety są świece gazowe, które umieszcza się w kopcu, zakrywając otwory wiązką trawy.


Walka z kretami w ogrodzie


Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest pułapka na krety z sygnalizatorem w formie plastikowej rurki. Umieszcza się ją w tunelu między kopcami. Gdy kret dostanie się do wnętrza, uruchamia się zapadka, która nie pozwala mu wydostać się z pułapki. Jeśli nie chcemy stosować chemii, możemy się zdecydować także na odstraszacz kretów emitujący fale dźwiękowe. Działa on po odkręceniu nakrętki i umieszczeniu wkładu w kopcu.Podsumowując - jeśli chcemy, by nasz trawnik był zdrowy i prezentował się pięknie w kolejnych latach, powinniśmy pamiętać o tym, by zadbać o niego również tuż przed przymrozkami poprzez:

  1. skoszenie go do odpowiedniej długości i użycie specjalnego nawozu,

  2. oczyszczenie z chorych źdźbeł, chwastów i mchu, a także opadających z drzew liści,

  3. usunięcie szkodników.


Dzięki temu wiosną nasz trawnik będzie nadal wyglądał pięknie!
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też