Montaż paneli podłogowych - poradnik Bricomarché

Drukuj
Panele podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i biurach, a nawet sklepach. Są odporne na ścieranie, a szeroki wachlarz kolorów pozwala na dobór odpowiedniego do każdego pomieszczenia. Na które panele warto się zdecydować i jak je montować?


Panele – jak dobierać?


Wybierając panele, można poczuć lekką dezorientację ze względu na ich liczne rodzaje. Najlepiej dobierać je pod kątem stylu, w którym pomieszczenie ma zostać urządzone. Jeśli stawia się na klasykę, wówczas warto wybrać panele drewnopochodne lub drewniane o strukturze synchronicznej, która imituje naturalną podłogę. W przypadku pomieszczeń mających na ścianie kafelki, dobrze postawić na panele przypominające płytki podłogowe, które doskonale będą z nimi współgrały. W obydwu sytuacjach należy zwrócić uwagę na grubość panelu, która określa jego wytrzymałość. Do użytku w pomieszczeniach domowych, gdzie panuje normalne natężenie ruchu wystarczy 8-10 mm.  W sypialniach może być to nieco mniej, 6-7 mm. W pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych zarówno w domu, jak i biurach czy firmach, zaleca się od 10 mm wzwyż.


Montaż paneli – zasady ogólne


Niezależnie od rodzaju, panele przez położeniem powinny przejść proces aklimatyzacji. Należy je umieścić w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone, na co najmniej 48 godzin przed montażem. Uwaga – nie należy wyjmować ich z opakowania! Czynność tę trzeba wykonać dopiero po rozpoczęciu pracy. Panele należy układać w temperaturze wynoszącej minimum 18° C i przy wilgotności powietrza 40-65 %. Podłoże musi być uprzednio oczyszczone z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i bezwzględnie płaskie. Panele podłogowe zawsze należy układać w kierunku wzdłużnym do padania głównego źródła światła.

Panele podłogowe

Podłoga pływająca – jakie ma wady i zalety?


Podłoga pływająca to parkiet stworzony z paneli, które nie są połączone ze ścianami. Między skrajnymi panelami a ścianą pozostawia się niewielką szczelinę. Dzięki temu, gdy zmienia się temperatura oraz wilgotność powietrza, podłoga taka może swobodnie rozszerzać się lub kurczyć. Jako jej podkład stosuje się specjalną folię, która zapobiega przenikaniu wilgoci zarówno z wylewki, jak i samego powietrza. Pewną wadą może być odgłos, który powstaje przy chodzeniu po podłodze pływającej. Można jednak poradzić sobie z tym przez zastosowanie dodatkowego podkładu, jak np. płyt z włókien drzewnych lub mat korkowych. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest specjalna pianka pod panele. Jednak ma ona zastosowanie tylko w przypadku posadzek z tworzyw sztucznych, ponadto szybko zużywa się i traci swoje właściwości, dlatego polecana jest do paneli w pomieszczeniach o słabszym natężeniu ruchu.

Zalety podłogi pływającej to łatwy i szybki montaż (oraz demontaż w razie potrzeby).


Montaż parkietu – jak się do tego zabrać?


Układanie paneli należy rozpocząć w oddalonym od okna rogu pomieszczenia, a następnie kłaść kolejne zgodnie z kierunkiem padania światła. Między panele a ściany należy wsadzić specjalne podpórki, tworząc w ten sposób szczelinę dylatacyjną o szerokości 10-15 mm. Dzięki temu podłoga będzie mogła swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatur. Panele do pierwszego rzędu można specjalnie przygotować - należy usunąć z nich pióra lub wpusty, a układać obciętą stroną do ściany. Zabieg ten nie jest jednak konieczny.  Ostatni panel w rzędzie należy odpowiednio dociąć, a następnie zacząć pozostałością kolejny rząd – nie może być ona krótsza niż 40 cm. Pozwoli to na ułożenie paneli „na zakładkę”. W ten sposób kładziemy je na całej podłodze. W celu usprawnienia pracy warto zaopatrzyć się w specjalną gilotynę do cięcia paneli. Jeśli jej nie mamy lub nie chcemy kupować – wystarczy wyrzynarka lub zwykła piła.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też