Odnowa drzwi drewnianych w 5 krokach

Drukuj
Dobrze zachowane drewniane drzwi wewnętrzne to ozdoba każdego domu. Jeżeli jednak mają kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, pomyśl o ich renowacji. Zabieg ten możesz z powodzeniem przeprowadzić samemu. Drzwiom przywrócisz piękny wygląd, a dodatkowo nadasz im charakteru pasującego do obecnego wystroju wnętrza.

Drzwi wykonane z wysokiej jakości drewna są bardzo cenne. Ich najważniejszą zaletą jest trwałość – mogą służyć domownikom nawet przed kilkadziesiąt lat. Dodatkowo zachwycają swoim wyglądem i pasują zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu. W porównaniu do drzwi wykonanych z innych materiałów łatwo możesz je odnowić i przywrócić im dawny blask.

Odnowa drzwi drewnianych w 5 etapach:

1.Na samym początku prac wyjmij drzwi z futryny i zdemontuj wszystkie metalowe elementy: zawiasy, klamki i zamek. Następnie oceń stan drzwi. Jeżeli nie są zniszczone, wystarczy, że je odmalujesz. Porysowane i bardziej wysłużone drzwi będą wymagały większego nakładu pracy.

2.Drugim etapem jest usunięcie starej farby. Nie musisz korzystać z profesjonalnych metod, takich jak piaskowanie czy opalanie elektryczną opalarką. Wystarczy, że kupisz specjalistyczny preparat do usuwania farby, naniesiesz go na drzwi, a następnie usuniesz szpachelką złuszczoną powłokę.

3.Gdy pozbędziesz się starej farby, przejdź do wygładzenia powierzchni drzwi. Przetrzyj ją drobnoziarnistym papierem ściernym przy pomocy szlifierki lub ręcznie.

4.Jeżeli na tym etapie prac zauważysz w drzwiach jakieś ubytki, to dobry moment, aby je uzupełnić. Do tego celu użyj szpachli – gotowej masy przeznaczonej do drewna i materiałów drewnopochodnych. Szpachlę mocno ubij i pamiętaj, że jedna warstwa nie powinna być grubsza niż 4 mm. Kiedy masa całkowicie stwardnieje, naprawiane fragmenty drzwi wyszlifuj.

5.Ostatnim krokiem renowacji drzwi jest ich pomalowanie. Zastanów się, jaki końcowy efekt chcesz otrzymać i dobierz odpowiedni preparat. Lakierobejca podkreśli naturalny rysunek drewna i nada drzwiom naturalny odcień. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej zdecydowany kolor, zdecyduj się na emulsję do drewna, która całkowicie pokryje podłoże i zabarwi je na wybraną przez Ciebie barwę.

Chociaż renowacja drzwi drewnianych może wydawać się pracochłonna i mozolna, jej efekty są zdumiewające i warto poświęcić dla nich trochę swojego czasu i energii. Dzięki temu Twoje mieszkanie zyska niepowtarzalny charakter, którego zazdrościć będą Ci wszyscy goście!
Jak odnowić stare drzwi?


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też