Nawożenie roślin jesienią

Drukuj
Jesień to bardzo intensywny czas w ogrodzie. Choć czasami może się wydawać, że z końcem lata sezon ogrodowy się kończy, to tak naprawdę pracy przy przygotowaniu roślin do zimy pozostaje niemało. Oprócz typowo porządkowych zadań, jakie czekają nas w tym okresie, bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie ogrodu przed nadchodzącymi mrozami, a jednocześnie zapewnienie roślinom składników pokarmowych, które pozwolą w następnym sezonie na ich bujny rozwój i umożliwią im dobrą kondycję.

Jaki nawóz wybrać?
 
Nawozy mineralne to zdecydowanie najbardziej popularne i dostępne w wielu wariantach środki odżywcze dla roślin ogrodowych. Wpływ na to ma ich wygodna w aplikacji forma granulatu, który dzięki dużemu stężeniu składników nie wymaga stosowania większej ilości produktu. Wybierając nawóz jesienny, należy jednak pamiętać o unikaniu nawozów azotowych, które pobudziłyby rozwój roślin tuż przed zimą, nie dając im tym samym czasu na przygotowanie się do mrozów.
 
Nawóz używany o tej porze roku powinien za to zawierać fosfor, potas i magnez, czyli pierwiastki, które pomagają w drewnieniu pędów i zwiększają odporność roślin na przemarzanie. Regulują też gospodarkę wodną roślin, co pomaga im przetrwać okresy suszy. Do wyboru mamy uniwersalne nawozy jesienne, które sprawdzą się do roślin różnego typu i o różnych potrzebach, ale także nawozy jesienne o konkretnym przeznaczeniu – np. nawóz jesienny do iglaków czy nawóz jesienny do trawnika. Iglaki – szczególnie młode – bardzo potrzebują wzmocnienia przed nadejściem mrozów, a w niektórych przypadkach również ochrony przed brązowieniem w tym okresie, którą zagwarantuje właśnie odpowiedni nawóz. Trawnik z kolei na jesień wymaga właściwej regeneracji po gwałtownym wzroście i użytkowaniu w czasie letnim.
 
Do jesiennego nawożenia przydadzą się także kompost i obornik, czyli naturalne nawozy organiczne. Jeśli nie mamy możliwości użycia naturalnych środków w postaci nieprzetworzonej, to możemy wspomóc się obornikiem granulowanym lub nawozami organicznymi w płynie, które są dostępne w ofercie różnych producentów. Takie nawozy można stosować na nowo zakładane rabaty, a kompostem dodatkowo podsypywać rosnące już rośliny. Po użyźnieniu ziemi nawozem organicznym warto przekopać glebę i pozostawić do wiosny w postaci tzw. ostrej skiby. W przypadku nawozów zawierających azot pamiętajmy, że można je stosować tylko tam, gdzie jeszcze nic nie rośnie.
 
Wapnowanie
 
To dodatkowy zabieg poprawiający jakość gleby, który najlepiej przeprowadzić jesienią. Stosuje się go tylko w przypadku, gdy gleba w ogrodzie ma zbyt kwaśny odczyn w stosunku do wymagań roślin, które chcemy na niej uprawiać. Po przeprowadzeniu zabiegu rośliny w następnym sezonie będą lepiej rosły, łatwiej przyswajały fosfor i potas. Wapnowanie przeprowadza się jednak tylko raz na kilka lat, ponieważ zmiana pH to proces długotrwały. Po zastosowaniu odpowiedniego środka glebę przekopujemy i pozostawiamy do wiosny.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też