Najbardziej kreatywne sposoby na oświetlenie wnętrz

Drukuj

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dotyczy ona nie tylko aspektu praktycznego ale też wkładu w budowanie atmosfery panującej w pomieszczeniu oraz jego ostatecznego wyglądu.


To światło w dużej mierze odpowiada za klimat panujący w naszym domu. W zależności od jego doboru możemy wizualnie ocieplać pomieszczenia, akcentować niektóre elementy wyposażenia, a także tworzyć oryginalne aranżacje. Oświetlenie jest wykorzystywane w projektowaniu wnętrz od bardzo dawna. W ostatnim czasie tradycyjne rozwiązania coraz częściej zastępują nowoczesne i innowacyjne propozycje. Dowiedzmy się, w jaki sposób wykorzystać je we własnym domu.

wybór lamp designerskich do salonu

Nowoczesna kuchnia skąpana w blasku światła

Rodzaj oświetlenia, które zastosujemy we wnętrzu, zawsze powinien zostać dopasowany do jego charakteru. W związku z tym, że oświetlenie centralne sufitowe, choć niezwykle praktyczne, jest jednak stosunkowo mało efektowne, warto uzupełnić je dodatkowymi źródłami światła. Najlepiej, aby były one umiejscowione w taki sposób, by swoim zasięgiem obejmować te obszary pomieszczenia, w których wykonujemy najwięcej czynności, jak m.in. kuchenka, zlewozmywak, czy też blaty robocze. Istotne jest również to, aby tzw. światło miejscowe dobrze wpisywało się w klimat kuchni, podkreślając jej najważniejsze punkty.

Doskonale sprawdzającym się w kuchni rozwiązaniem jest podświetlanie kuchennych blatów, które dzięki temu stają się jeszcze bardziej funkcjonalne. Do tego celu można wykorzystać lampki halogenowe lub listwy ledowe zamontowane na przykład w dolnej części górnych szafek kuchennych. W ten sam sposób możemy podświetlić też kuchenkę oraz zlewozmywak.

Nad stołem, powinna pojawić się duża wisząca lampa. Dzięki jej obecności pomieszczenie stanie się lepiej oświetlone i zapanuje w nim przytulna atmosfera, sprzyjająca spożywaniu wspólnych posiłków. Choć wydawać by się mogło, że to banalne rozwiązanie, dzięki wielu mocno wyróżniającym się modelom lamp możemy sprawić, że stanie się ono niezwykle oryginalne. Wybierać możemy spośród wyjątkowo fantazyjnych lamp z forniru o przeróżnych kształtach, lamp o dużych kolorowych abażurach, niebanalnych opraw halogenowych i wielu innych.

Klimatyczny salon i sypialnia

Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których doskonały klimat tworzy właśnie światło, oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaaranżowane. Dlatego w tych wnętrzach warto skupić się na oświetleniu dodatkowym. Możliwości w tej kwestii mamy naprawdę wiele – mogą to być lampy podłogowe, kinkiety lub też lampy stołowe idealne zarówno do salonu, jak i sypialni. Jednak nie warto ograniczać się wyłącznie do nich. W salonie możemy na przykład ustawić reflektor, którego snop światła nakierujemy na konkretny punkt na ścianie, w ten sposób go akcentując. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w salonach urządzonych w surowym, industrialnym stylu, ale nie tylko. Ważne, aby wybrany przez nas reflektor wpisywał się w wystrój całego wnętrza, tworząc z nim spójną całość.

Zarówno w salonie, jak i sypialni możemy też zastosować niewielkie źródła światła, które pomimo nieznacznych rozmiarów bardzo wiele wnoszą do klimatu panującego w pomieszczeniu. Mowa tu o małych światełkach ledowych, które często wykorzystujemy do ozdobienia choinki, a które jak się okazuje możemy na co dzień do aranżacji wnętrza wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. Oplecione wokół ramy łóżka, ramy obrazu, karnisza, rozłożone na blatach mebli i parapetach, a także umieszczone w szklanych słojach, wazonach, osłonkach to jedna z najbardziej efektownych, a zarazem najprostszych do wykonania dekoracji świetlnych. Sprawdzą się zawsze i wszędzie, zapewniając natychmiastowy efekt. W podobny sposób możemy wykorzystać światełka typu cotton które dzięki bogatej kolorystyce, dodatkowo wzbogacają wystrój wnętrza.

Wszystkie wymienione źródła światła sprawiają, że pomieszczenie nabiera kameralnego, przytulnego charakteru. Świetnym jego dopełnieniem wnętrza może być także światło świec. Rozstawione na tacach i podstawkach w sypialni i salonie sprawią, że po zmierzchu wnętrze rozświetli ciepłe i niezwykle przytulne światło – idealne nie tylko na chłodne wieczory.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też