Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych – na co zwrócić uwagę podczas ich kupowania?

Drukuj
Funkcjonalność i estetyka
 
Z pewnością większość z nas zgodzi się, że w przypadku klamki istotne jest przede wszystkim to, aby była elementem praktycznym – ma umożliwiać bowiem wygodne otwieranie oraz zamykanie drzwi.

Klamka powinna być poręczna, nie zacinać się, powinna sprawnie i cicho działać, a także nie posiadać ostrych krawędzi, którymi można się skaleczyć (to szczególnie ważne w domach i mieszkaniach, gdzie są małe dzieci).

Warto jednak połączyć walory funkcjonalne i estetyczne, dobierając klamkę tak, aby pasowała do materiału, z jakiego wykonane są drzwi, współgrała (lub – opcjonalnie – kontrastowała) z ich kolorystyką, a także odpowiednio komponowała się z wnętrzem, do którego prowadzą drzwi.
 
Dobra klamka – czyli jaka?
 
Chcąc wybrać dobrą i wygodną w użytkowaniu klamkę, zwróć uwagę na jej konstrukcję. Najlepiej, jeśli wyposażona jest po obu stronach w sprężyny. Mocowane są one na specjalnych nitach, dzięki czemu unikniesz kłopotliwej sytuacji, w której klamka mogłaby zostać Ci w ręce.

Dobra klamka powinna być dopasowana do grubości drzwi – im są one grubsze, tym klamka powinna być solidniejsza. Ciężkie drzwi wymagają masywnych klamek, lżejsze – pozwalają na większą dowolność wyboru.

Wśród najczęściej stosowanych materiałów wykonania klamek należy wymienić aluminium, stal nierdzewną oraz mosiądz, ale także tworzywa sztuczne.
 
Jak zamontować klamkę?
 
1. Montaż nowej klamki zacznij od demontażu poprzedniej – jeżeli był to model o krótkim szyldzie, musisz zdjąć również rozetę, która osłania zamek.
2. Następnym krokiem jest wywiercenie otworów na śruby do mocowania klamki – o ile stare otwory nie będą pasować. Trzpień klamki osadź i umieść w pozycji poziomej, a później dobrze dokręć śruby.
3. Nałóż i zamocuj osłonę szyldu – czynność tę musisz wykonać również z drugiej strony. Upewnij się, że montowana klamka na pewno znajduje się we właściwym położeniu. Jeżeli wybrałeś klamkę, której pochwyt składa się z dwóch elementów, przykręć rękojeść klamki. Szyld zamka przymierz do otworów znajdujących się w skrzydle, a następnie spróbuj, czy w zamku można umieścić klucz. Szyld zamocuj używając najlepiej dwóch śrub, a na koniec zamocuj też z obydwóch stron osłonę. Klamka zamontowana!
 
Klamki do drzwi wejściowych

Zewnętrzne drzwi wyposaża się w najtrwalszą klamkę w domu czy mieszkaniu. Powinna być skonstruowana w taki sposób, aby optymalnie zabezpieczać zamek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przed potencjalnym włamaniem. Przy zakupie klamki do domowych drzwi zewnętrznych pomyśl też o pasujących dodatkach – takich jak kołatki czy łańcuchy.
 
Klamki do drzwi wewnętrznych
 
Wybierając klamkę do drzwi wewnętrznych, przede wszystkim uwzględnij to, do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczona.

W przypadku łazienki czy toalety zdecydujesz się na klamkę z zamkiem z blokadą od środka, a np. w pomieszczeniu gospodarczym – na klamkę zamykaną na klucz z zewnątrz.

Klamki wewnętrzne nie muszą być aż tak solidne i wytrzymałe, jak klamki do drzwi wejściowych, dlatego przy wyborze możesz bardziej skupić się na ich designie. Jednocześnie jednak uwzględnij także czynnik częstotliwości otwierania danego pomieszczenia. Zbyt delikatna klamka umieszczona w drzwiach szczególnie często otwieranych w krótkim czasie może ulec wypracowaniu.
 
Klamka do drzwi


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też