Jesienne sprzątanie w ogrodzie

Drukuj

Jesień to czas spadających z drzew liści. Choć mogą one wyglądać pięknie i malowniczo, wiążą się z nimi dodatkowe prace w przydomowym ogrodzie. Gruba warstwa liści ma zły wpływ na stan trawników, a ponadto grozi poślizgnięciem. Nie zapominajmy, że sprzątanie liści z chodnika lub pasa zieleni, który znajduje się przed wejściem na posesję prywatną, należy do ustawowych obowiązków. Jego nieprzestrzeganie może skutkować karą grzywny. Podpowiadamy, jak sprawnie sprzątać jesienne liście.


Grabie

 

Podstawowe narzędzie ogrodowe, które przychodzi na myśl przy porządkowaniu liści, to oczywiście grabie. Nie sprawdzą się jednak do tego zadania standardowe grabie uniwersalne, sięgnąć należy raczej po specjalne wachlarzowe grabie do liści. Wyglądem przypominają one nieco miotłę do zamiatania, posiadają długie i elastyczne zęby, dzięki którym mogą delikatnie przesuwać się po grabionej powierzchni. Grabie wachlarzowe umożliwiają sprawne zbieranie liści, a jednocześnie nie naruszają gleby. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena, jednak ręczne sprzątanie liści może być bardzo męczące i czasochłonne w przypadku większych powierzchni.

 

Odkurzacze do liści

 

Duża przestrzeń ogrodu wymaga w większości przypadków sięgnięcia po inne urządzenia, takie jak odkurzacze do liści. Odkurzacz ogrodowy zasysa liście do specjalnego worka o dużej pojemności. Pozwala na szybkie i sprawne uprzątnięcie nawet sporych ilości opadłych z drzew i krzewów liści.

 

Zależnie od wybranego modelu, odkurzacze mogą posiadać różne funkcje: moduł dmuchawy, odkurzania, a także rozdrabniania liści. Dobry odkurzacz umożliwi zasysanie nie tylko samych liści, ale także innych odpadów ogrodowych, takich jak drobne gałązki, szyszki czy piasek. Funkcja rozdrabniająca sprawi, że zbierane elementy zajmą w worku zdecydowanie mniej miejsca, dzięki czemu nie będzie wymagał szybkiego opróżnienia w trakcie pracy. Rozdrobnione odpadki ogrodowe będzie też można łatwiej wykorzystać na kompost.

 

Do posesji o mniejszych powierzchniach najbardziej polecany jest odkurzacz elektryczny do liści – działa cicho i nie wymaga specjalnej konserwacji. Przy wielkich terenach jednak niezbędny będzie wybór odkurzacza spalinowego.

 

Dmuchawy

 

Dmuchawa do liści to alternatywa dla odkurzacza – różni się przede wszystkim tym, że nie zasysa liści do pojemnika, tylko zagarnia je silnym podmuchem powietrza w jedno miejsce, z którego później można je uprzątnąć.

Urządzenie to sprawdzi się zwłaszcza do liści mocno zawilgoconych po jesiennych deszczach, a także do liści rozproszonych po różnych zakamarkach naszego ogrodu. Strumień powietrza z dmuchawy osusza liście, dzięki czemu łatwiej będzie je później zebrać (ręcznie lub za pomocą odkurzacza).

 

Wykorzystanie liści

Jesienne sprzątanie ogrodu pozostawia nas ze sporymi stertami liści i drobnych odpadków ogrodowych. Przy ich porządkowaniu niezwykle pomocna może okazać się taczka, która umożliwi przewiezienie dużych partii liści z miejsca na miejsce. Zbieranie liści usprawni także kosz na liście – najlepiej o dużej pojemności, wykonany z wytrzymałej plandeki.

Uprzątnięte liście możemy zebrać do worków i mogą one zostać wywiezione przez pracowników porządkowych – warto jednak się upewnić, jakie konkretne ustalenia funkcjonują w danej gminie.

Liście można jednak praktycznie wykorzystać na własny użytek. Z powodzeniem możemy przeznaczyć je do osłaniania zimą roślin wrażliwych na niskie temperatury. Nie wolno przy tym zapomnieć o usunięciu ich resztek na wiosnę – w przeciwnym razie mogą bowiem hamować wegetację roślin.

Zebrane liście świetnie sprawdzą się też przy zakładaniu kompostownika, który pozwoli nam później uzyskać naturalny nawóz. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje kompostowników – otwarte, zamknięte oraz rotacyjne. Kompostownik otwarty to najprostsza forma – skrzynka wykonana z drewnianych desek, ale pozbawiona dna. Kompostownik zamknięty jest gotowym pojemnikiem, który wyróżnia się właściwościami przyspieszającymi proces biorozkładu, a kompostownik rotacyjny – typem obracanej beczki, która dodatkowo umożliwia napowietrzenie masy.


Jesienne sprzątanie w ogrodzie


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też