Jesienne sadzenie cebul kwiatowych od A do Z

Drukuj
Jakie gatunki wybrać?

Wśród roślin cebulowych jest wiele gatunków, które różnią się od siebie zarówno wielkością, kolorem, jak i porą kwitnienia. Najlepiej zaplanuj rabatę w ten sposób, aby rośliny kwitły naprzemiennie i długo utrzymywał się ładny efekt. Sadź poszczególne gatunki w większych grupach, dzięki czemu uzyskasz spektakularny efekt, a pojedyncze cebule, które nie zakwitną, nie będą widoczne. Pamiętaj, aby podczas zakupu wybierać cebule dobrej jakości, bez widocznych uszkodzeń na powierzchni, plam i śladów pleśni. Cebule muszą być jędrne, ale dobrze przesuszone i nieprzechowywane w szczelnych opakowaniach. Cebule narcyzów i lilii muszą mieć zachowane korzenie.

Najpopularniejsze cebulowe rośliny kwitnące od wczesnej wiosny do połowy lata to: tulipany, narcyzy, szafirki, czosnki, krokusy, ranniki, szachownice, przebiśniegi, hiacynty, kosaćce, cebulice, lilie. Preferują one zazwyczaj stanowiska jasne do lekko zacienionych. Można je sadzić pod koronami niewielkich drzewek, aby miały zapewniony dostęp światła w wystarczającej ilości. Dobrze wyglądają na rabatach bylinowych i jako wypełnienie pomiędzy niedużymi krzewami.

Kiedy sadzić?

Generalnie zwróć uwagę na warunki atmosferyczne panujące w danym roku, ponieważ pogoda lubi płatać figle i nie zawsze zima przychodzi w tym samym momencie. Zasadniczo jednak zaleca się sadzenie:

–  koniec sierpnia, początek września – cebule lilii białej i szachownicy,
–  w pierwszej połowie września – narcyze, hiacynty, przebiśniegi,
– koniec września – tulipany, szafirki, czosnki, bulwy krokusów oraz cebule lilii azjatyckich i trąbkowych.

Jak sadzić?

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce, zadbaj o dobre spulchnienie gleby i jej nawiezienie. Zasada sadzenia cebul mówi, aby przykryć je warstwą gleby dwa razy wyższą od ich wysokości, tak więc dołki powinny być głębokie na trzykrotną wysokość cebuli. Odległość pomiędzy poszczególnymi cebulami zależy od wielkości roślin, jakie z nich wyrosną. Zasadniczo odstępy między cebulkami powinny wynosić 2-3 szerokości cebul. Do wykopania dołków i sadzenia możesz użyć małej szpiczastej łopatki lub specjalnej sadzarki do cebul. Posadzone cebule dokładnie zasyp ziemią, a przed nadejściem przymrozków najlepiej zabezpiecz rabatę warstwą torfu, liści czy gałązkami świerku, aby nie dopuścić do przemarzania gruntu i zmarznięcia roślin. Okrywę zimową usuń wraz z nadejściem wiosny.
Cebule kwiatów do sadzenia jesienią


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też