Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Drukuj
Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich czterech ścianach. Dotyczy to zarówno osób mieszkających w bloku, jak i w domach wolnostojących. Na szczęście są sposoby, które pozwalają na skuteczną redukcję hałasu we wnętrzach. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Meble i dodatki
 
Jedną z najprostszych i nieinwazyjnych metod na wyciszenie domu lub mieszkania jest odpowiednie wyposażenie wnętrza. Z pomocą przychodzą przede wszystkim wszelkiego rodzaju tekstylia – zarówno meblowe, jak i w formie dodatków.
 
Bardzo dobrą zaporę dźwiękową stanowią sofy (zwłaszcza te z dużą liczbą poduszek) oraz wyściełane fotele. Stosunkowo dużą izolację mogą także zapewnić grube dywany (szczególnie z długim włosiem) czy puszyste dywaniki podłogowe. Znakomicie sprawdzają się także ciężkie zasłony, wykonane z wytrzymałych materiałów. Podobną funkcję będą także pełnić rolety zewnętrzne (w przypadku hałasu, którego źródło zlokalizowane jest na zewnątrz).
 
Wyciszone drzwi
 
Wśród osób narzekających na permanentny hałas dużą popularnością cieszy się akustyczna izolacja drzwi – przede wszystkim zewnętrznych, ale czasem także i wewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych drzwi dźwiękoszczelnych, które są grube, solidne i bardzo ciężkie. Zdarza się, że ich montaż może wymagać użycia profesjonalnego sprzętu.
 
Alternatywą dla kupienia drzwi z profesjonalnym wyciszeniem pozostaje wybór tapicerki wyciszającej. Obicie drzwi odpowiednim materiałem również może przynieść zadowalający efekt. Jeszcze inne opcje to wytłumienie drzwi za pomocą pasków, które przykleja się wzdłuż wszystkich brzegów lub zainstalowanie grubego progu pod drzwiami.

Maty i podkłady
 
W przypadku bardzo uciążliwego hałasu w domu lub mieszkaniu, warto pomyśleć o zamontowaniu specjalnych mat oraz podkładów, które skutecznie zmniejszą dyskomfort z nim związany. Mogą być one przeznaczone do wyciszania zarówno ścian, jak i podłóg.
 
Jeśli źródło hałasu ulokowane jest za ścianą, należy wybrać matę akustyczną przeznaczoną do izolacji pionowych. Można umieścić ją np. pod tapetą, ale dostępne są również warianty dekoracyjne, które same w sobie stanowić będę element aranżacji wnętrza. Na ścianach sprawdzą się również podkłady korkowe lub ozdobne panele akustyczne, wykonane z różnych materiałów.
 
Jeśli hałas dochodzi z dołu, konieczne jest odpowiednie wyciszenie podłogikorkiem, podkładem gumowym, matą poliuretanową lub styropianem akustycznym. Rozwiązania te nadają się do podłóg wykończonych różnymi materiałami – drewnianymi panelami, parkietem, płytkami ceramicznymi czy wykładziną. Warto jednak uwzględnić i dobrze obliczyć łączną grubość warstwy podkładu i wykończenia.
 
Wełna mineralna i skalna
 
Niezwykle efektywne jest zastosowanie do izolacji akustycznej wełny. Specjalna wełna skalna lub mineralna doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku sufitów, choć nie tylko. Wełnę umieścić można pomiędzy sufitem właściwym a sufitem podwieszanym, ale także np. między ścianą a obudową z płyt gipsowo-kartonowych. Wełna umożliwia dodatkowo docieplenie pomieszczenia, ale jednocześnie może zmniejszać jego kubaturę. Warto pomyśleć o jej zastosowaniu już na etapie budowy – zwłaszcza przy stawianiu ścian działowych. 


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też