Jak dobrać odpowiednią kosiarkę?

Drukuj
jak dopasować i wybrać kosiarkę

Wiosenne i letnie miesiące to czas, kiedy trawa rośnie błyskawicznie, a koszenie potrzebne jest co kilka dni. Dla wielu osób konieczność koszenia trawnika wokół domu w każde sobotnie popołudnie może być nie lada problemem. Na szczęście nie musi to być przykry i czasochłonny obowiązek. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednią kosiarkę, a koszenie stanie się przyjemnością – i nie zajmie zbyt wiele czasu! Sprawdź, jak dopasować i wybrać kosiarkę, aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie.


Dobra jakość kosiarki zapewni Ci komfort pracy


Producenci kosiarek prześcigają się w tworzeniu urządzeń, które zagwarantują nie tylko maksymalny komfort pracy, ale też pełne bezpieczeństwo. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju modele kosiarek, wyposażone w bardzo ciekawe rozwiązania, na przykład specjalne blokady czy mechanizmy, zmniejszające poziom hałasu i emisji spalin. Co istotne, wiele nowoczesnych kosiarek jest bardzo lekkich i wygodnych w użytkowaniu. Dzięki temu skoszenie trawnika nie musi już wiązać się z przenoszeniem potężnej maszyny. Istotne jest również to, że dobrej jakości kosiarki posiadają także zaawansowane rozwiązania techniczne, dzięki czemu niemalże same wiedzą, co mają robić – bez konieczności dopasowywania mocy, ilości obrotów itp. Jedno jest pewne – wybór odpowiedniej kosiarki może sprawić, że koszenie trawnika przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się przyjemnością. Pytanie tylko, jaką kosiarkę wybrać?


Jaką kosiarkę wybrać?


Wybór kosiarki – na co zwrócić uwagę?


To, jaką kosiarkę wybierzesz, zależy od kilku czynników. Warto dobrze zastanowić się przed zakupem, ponieważ sposób pracy kosiarek bywa bardzo różny. Powinna ona być maksymalnie dopasowana między innymi do rozmiarów trawnika i częstotliwości koszenia. Oto kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć.Jak duży jest trawnik?


Jeśli przy Twoim domu znajduje się tylko niewielki trawnik, nie potrzebujesz potężnego sprzętu. Wystarczy kosiarka z napędem ręcznym lub elektrycznym. Jeżeli natomiast obszar do koszenia jest spory, najlepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa o dużej mocy. Istotna jest również szerokość kosiarki – im będzie większa, tym mniej kilometrów pokonasz w czasie koszenia trawnika. Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy lepiej sprawdzi się kosiarka z napędem, czy bez niego. Jeśli trawnik jest duży i nie ma na nim zbyt wielu zakamarków, kosiarka z napędem pozwoli usprawnić pracę. Jeśli natomiast w ogrodzie znajduje się dużo ozdób, ścieżek czy roślin, manewrowanie potężną kosiarką z napędem może okazać się bardzo męczące, a czasem wręcz niewykonalne. Wtedy lepszym wyborem będzie kosiarka bez napędu, ze skrętnymi kołami.


Warto również zastanowić się nad zakupem podkaszarki. Pozwoli ona na wyrównanie trawnika czy przycięcie trawy w trudniej dostępnych miejscach bez konieczności używania dużej kosiarki.

.


Wybór odpowiedniej kosiarki


Jak często kosisz trawę?


Niektórzy z nas koszą trawę dwa razy w tygodniu, a inni raz na dwa tygodnie. Zależy to m.in. od tempa jej wzrostu, a także od upodobań. Jeśli trawę koszę co kilka dni, a trawnik jest niewielki, wystarczająca będzie kosiarka bębnowa. Co prawda koszenie trwa trochę dłużej, ale jest delikatniejsze dla trawy, dzięki czemu jest ona zdrowsza i lepiej wygląda. Im rzadziej kosisz trawę, tym mocniejsza musi być kosiarka, ponieważ ma ona więcej pracy do wykonania.


Wybór kosiarki – podsumowanie


To, jaką kosiarkę wybierzesz, zależy przede wszystkim od powierzchni trawnika, od tego, jak często kosisz trawę i czy teren jest mocno zróżnicowany. Koniecznie weź pod uwagę ilość zakamarków czy przeszkód, które będziesz musiał ominąć w trakcie koszenia – duża kosiarka spalinowa może nie zdać egzaminu. Pamiętaj też o uwzględnieniu czynników dodatkowych, na przykład zmniejszonej emisji spalin, hałasu czy dodatkowych udoskonaleń, mających wpływ na bezpieczeństwo.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też