Jak urządzić łazienkę w rozmiarze S, a jak w rozmiarze L?

Drukuj
Mała czy duża łazienka – nigdy nie wiadomo, jak ją urządzić. Do tej w rozmiarze S nigdy nie zmieści się duża pralka i odpowiedni prysznic, a do tej w rozmiarze L bidet i narożna wanna. Aranżacja tego pomieszczenia nie musi być jednak problemem. Co warto wiedzieć, zastanawiając się, jak dobrać sprzęt sanitarny do łazienki?


Urządzanie małej łazienki

Mała łazienka powinna być funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Połową sukcesu jest pobranie dobrych wymiarów i stworzenie projektu. Wykonując projekt, zadbaj też o szczegóły, które optycznie powiększą
przestrzeń małej łazienki. Wybieraj zatem duże płytki ceramiczne w jasnych kolorach. Określ też, ile osób korzysta z łazienki i jakie są ich potrzeby. Zastanów się, co musi się w niej zmieścić: WC, prysznic, umywalka, pralka, półki – to na pewno. A może coś jeszcze?

Wybierz zestaw podtynkowy do samodzielnego montażu. Taka miska ustępowa zajmuje mniej miejsca. Nie możesz zmieścić wanny? Wybierz więc prysznic z głębokim brodzikiem. To idealne rozwiązanie, kiedy musisz wykąpać dzieci. Pamiętaj, że minimalne rozmiary brodzika to 70 na 70 cm, a wybór półokrągłej kabiny dodatkowo zaoszczędzi Ci przestrzeni. Jeśli chodzi o zlew, to najlepiej sprawdzi się prostokątny, ale uważaj: przy wyborze tego sprzętu zastanów się nad potrzebami wszystkich domowników. Być może będziesz potrzebował zlewu nie tylko do mycia rąk.

Pralka, która zajmuje najmniej miejsca, to ta ładowana od góry. Półki możesz zawiesić na wolnej powierzchni ścian, a pod sufitem i pod zlewem zrobić zamykane szafki, w których będziesz trzymał akcesoria rzadko używane. Zainwestuj też w szafkę połączoną z lustrem, ale jeśli nie brakuje Ci półek i szafek, to zrezygnuj z tego pomysłu na rzecz dużego lustra zamocowanego do ściany.

Urządzanie dużej łazienki

Duża powierzchnia daje nieograniczone możliwości, ale trudno jest ją urządzić pomysłowo i funkcjonalnie. Jak umieścić w niej wannę i prysznic? Czy bidet ulokować obok sedesu i zlewu? Może zrobić dwie umywalki? A może postawić w jednej części sprzęty do ćwiczeń albo zamiast nich pralkę i suszarkę? Priorytet jest jeden – wnętrze nie może być chaotyczne. Harmonijne zestawienie wszystkich sprzętów jest bardzo ważne.

Jeśli chcesz mieć funkcjonalny podział łazienki, umieść miskę ustępową i bidet w pobliżu umywalki. Z racji powiązania funkcji to wyposażenie łazienki powinno ze sobą sąsiadować. Dobre rozwiązanie w urządzaniu dużej łazienki stanowi też oddzielenie umywalki od reszty urządzeń niskim murkiem, na którym można zainstalować wieszaki i poręcze na ręczniki. Bardzo praktyczne jest umieszczenie w łazience dwóch umywalek, szczególnie gdy korzysta z niej więcej niż jedna osoba. Dwie umywalki pomagają rozładować poranną gorączkę przed wyjściem do pracy czy do szkoły. Dobrym sposobem na podział łazienki jest wolno stojąca wanna. Z jednej strony możesz umieścić sprzęty gimnastyczne lub pralkę i suszarkę, a z drugiej resztę armatury.
Urządzona łazienka niewielkich rozmiarów


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też