Jak uporządkować garaż?

Drukuj
Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad odpowiednim ich uporządkowaniem i organizacją.


Zacznij od segregacji

Jeśli pogoda pozwoli wynieś wszystkie rzeczy na zewnątrz, a następnie dokładnie oczyść garaż i półki. To dobry moment na wstawienie nowych szafek narzędziowych, półek lub haków. W ten sposób nie tylko rozplanujesz nowe rozmieszczenie mebli garażowych, ale posegregujesz rzeczy.

Zanim zaczniesz wyrzucać niepotrzebne przedmioty, poukładaj je kategoriami, np. rower, części do niego i pozostały sprzęt sportowy ułóż oddzielnie. Ważne, aby rzeczy zostały pogrupowane w taki sposób, aby ułatwić podjęcie decyzji – wyrzucić czy zostawić.

Często zatrzymujemy zepsute sprzęty AGD i RTV w nadziei, że kiedyś wykorzystamy jakąś ich część. Niestety w większości przypadków po prostu zagracają one tylko garaż. Stary telewizor, niedziałające radio lub inne sprzęty. Warto szczerze podejść do kwestii porządków i pozbyć się wszystkich nieużywanych dłużej niż pół roku przedmiotów. Skoro przez taki okres czasu ich nie potrzebowałeś możesz się ich pozbyć bez wyrzutów sumienia.

Bardzo ważne! Jeśli nie wiesz, co zrobić z odpadami elektronicznymi, pustymi butelkami po olejach lub innych substancjach sprawdź Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Funkcjonuje on w każdym mieście i mniejszych miejscowościach, gdzie część odpadów można oddać bezpłatnie.
Porządkowanie narzędzi w garażu

Regały i skrzynki na narzędzia


Nic tak nie ułatwia organizacji, jak uporządkowanie narzędzi w specjalnie stworzonych do tego skrzynkach z przegrodami. W ten sposób wszystkie potrzebne przedmioty zgromadzone będą w jednym miejscu, a dodatkowo łatwo będzie je przenosić.

Na mniejsze elementy – śrubki, nakrętki, gwoździe – przydatny będzie organizer wykonany z przezroczystego materiału. Dzięki temu nic nie zginie, a w razie potrzeby od razu wybierzemy właściwą rzecz.

W małych garażach rozwiązaniem będą półki podsufitowe lub haki do zawieszenia na ścianie. Oszczędzą one przestrzeń i pozwalają na przechowywanie dużej ilości przedmiotów.

Dla prawdziwych majsterkowiczów polecamy wózek warsztatowy, czyli półkę na kółkach z mniejszymi i większymi przegrodami. W zależności od rozmiaru są naprawdę pojemne oraz ułatwiają pracę przy naprawach różnego sprzętu.

Zwykłe regały i półki warto wstawić do dużego garażu. Można na nich ustawić podpisane, tekturowe pudła z rzadziej używanymi przedmiotami lub związane ze sportami zimowymi, np. nartami lub snowboardem. Ułatwią też przechowywanie puszek z farbami, olejów czy cięższych sprzętów elektromechanicznych (kosiarek, wiertarek lub piły).


Jak zorganizować swoją pracę w garażu?


Kiedy już uporządkujesz swój garaż przestrzegaj poniższych zasad, aby ułatwić sobie prace i utrzymanie porządku.

1. Dbaj o wolną przestrzeń – wykorzystaj ściany i sufity do montażu dodatkowych półek.

2. Do przechowywania drobnych narzędzi i materiałów wykorzystaj skrzynki i organizery.

3. Zawsze odkładaj narzędzia na ich wyznaczone miejsce.

4. Zostawiaj tylko potrzebne rzeczy, pozostałe od razu wyrzucaj.

Jeśli dopiero zaczynasz kompletować swoje narzędzia zapraszamy do stacjonarnych sklepów Bricomarché. Znajdziesz tam specjalne organizery, metalowe i plastikowe regały oraz szeroki asortyment narzędzi.

Porządkowanie akcesoriów w garażu


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też