Jak samodzielnie zbudować półkę z płyt g-k?

Drukuj
Półki z płyt kartonowo-gipsowych to ciekawe rozwiązanie, jeśli mamy nowoczesne wnętrze i nie chcemy zagracać pomieszczenia meblami. Sami możemy zaprojektować ich wygląd oraz dobrać kolor według własnych upodobań. Jedyny mankament, jaki nasuwa się na myśl, to demontaż, który wiąże się niestety z burzeniem, bałaganem i ponownym remontem.

Narzędzia i materiały

Do wykonania półek z płyt g-k potrzebne są płyty gipsowe: zielone (do pomieszczeń narażonych na wilgoć) albo białe – do pozostałych. Konstrukcję wykonujemy z profili aluminiowych, do których przykręca się płyty, a całość wykańcza się narożnikami aluminiowymi, gipsem oraz farbą.

Potrzebne będą jeszcze materiały do montażu, czyli kołki i wkręty. Narzędzia to wiertarka i wiertła, wkrętarka, nożyce do cięcia blachy, tarnik do płyt gipsowych, młotek oraz miarka i ołówek.

Pierwsze prace

Najpierw musimy mieć jakąś wizję, jak półki mają wyglądać, gdzie je zamontować i ile ma ich być. Dobrze jest rozrysować sobie to na kartce papieru. Montaż półek zaczynamy od konstrukcji. Do prostych półek najlepsze będą najwęższe profile sufitowe UD 30. Z płytą gipsową z obydwu stron półka będzie miała grubość około 5 cm. Profile UD mocujemy do ściany kołkami i tworzymy z nich obramowanie półek. Na wierzch i spód docinamy odpowiedniej długości kawałki z płyt i przykręcamy do profili wkrętami 25 mm do metalu. Nie ma potrzeby skręcania profili razem, wystarczy że połączy się je płytą gipsową.

Od strony frontowej również docinamy wąskie kawałki płyt i przykręcamy do stelaży. W ten sposób mamy pierwszą prostą półkę z płyt g-k. Konstrukcje mogą być oczywiście o wiele bardziej skomplikowane, ograniczyć nas może w tym przypadku tylko wyobraźnia. Należy pamiętać o tym, że tworząc bardziej skomplikowane półki, lepiej i solidniej będzie je skręcać przez płyty gipsowe półka po półce.

Prace wykończeniowe

Wykańczanie półek, czyli gipsowanie, obstawienie narożników i malowanie, to zajęcie bardziej pracochłonne niż sam montaż. Zaczynamy od zagruntowania wszystkich łączeń. Na narożniki wewnętrzne wtapiamy siatkę i szpachlujemy gipsem, natomiast narożniki zewnętrzne zakrywamy narożnikiem perforowanym aluminiowym.

Półki pierwszy raz szpachlujemy mocniejszym gipsem, później dwukrotnie łatwą w obróbce białą gładzią szpachlową. Na koniec szlifujemy drobnym papierem ściernym, gruntujemy i malujemy.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też