Jak prać firany i zasłony?

Drukuj
Firanki i zasłony to ważny element aranżacyjny wnętrza, nic dziwnego więc, że obawiamy się często prać te delikatne tkaniny. Z tego względu wiele osób decyduje się na oddawanie ich do pralni – w ręce profesjonalistów. Uwielbiam w domu zapach świeżo wypranych firan, należę więc do tych, którzy starają się prać je samodzielnie. Przedstawiam Wam kilka rad dotyczących tego tematu


Jak często prać firany i zasłony?
 
Niektórzy mają zwyczaj, żeby prać firany na szczególne okazje, czyli zwykle przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Inni z kolei piorą zawsze na wiosnę – w ramach generalnych porządków. Wydaje mi się jednak, że to dość rzadko. Sama nigdy nie piorę firan oraz zasłon według ogólnego założenia, w konkretnych odstępach czasu (np. co 3 miesiące), ale wtedy, kiedy widzę, że zaczynają się źle prezentować. Wypada to różnie i dla każdego pewnie będzie oznaczało coś innego.
 
Firanki i zasłonki należy prać częściej w pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na kurz i pyłki czy w przypadku okien wychodzących na ulicę. Ważne jest też regularne pranie firan i zasłon w pokoju palaczadym papierosowy osiada na materiałach nie tylko w formie nieprzyjemnego zapachu, ale także powoduje ich żółknięcie. Również firany czy zazdrostki kuchenne wymagają częstszego prania – mimo używania okapu pochłaniać mogą bowiem tłuszcz i opary powstające w trakcie gotowania.
 
Przygotowanie do prania
 
Firanki należy zdejmować z karnisza bardzo ostrożnie – szczególnie te delikatne (np. tiulowe czy żakardowe). Zanim wypierzesz firany – warto dobrze otrzepać je z kurzu i brudu. Ja zwykle robię to w ogródku, ale jeśli mieszkasz w bloku, możesz wyjść na balkon lub na podwórko. Dokładnie wytrzepany materiał łatwiej się pierze.
 
Aby uniknąć uciążliwych problemów z prasowaniem firan lub zasłon, dobrze jest też dokładnie je rozprostować, a następnie złożyć w równą, ale niezbyt drobną kostkę przed włożeniem do pralki.
 
Pranie firan i zasłon
 
Firany oraz zasłony – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane (nie licząc tych, które wymagają czyszczenia chemicznego) – należy zawsze prać w pralce ustawionej na delikatny cykl prania oraz niską temperaturę. Optymalna temperatura prania to 30°C lub maksymalnie 40°C. Dobrą opcją może być także wybór trybu prania ręcznego, jeżeli Twoja pralka taki posiada. Nie zapomnij o używaniu dopasowanych środków przeznaczonych do tkanin delikatnych.
 
Piorąc firanki lub zasłonki osobiście pamiętam też o radach, które udzielane mi były w domu rodzinnym:

» Kolor tkaniny pomoże zachować na dłużej płukanie w chłodnej wodzie z dodatkiem octu.

» Pozbycie się nikotynowego zapachu z tkaniny ułatwi dodanie do prania soku z cytryny (w proporcji mojej babci, czyli 2 łyżeczki do herbaty na litr wody).

» Na tłuste plamy (które mogą pojawiać się na zasłonach lub firanach zdobiących kuchnię) pomoże dodatek płynu do mycia naczyń.
» Biel firan doskonale odświeża roztwór z wody oraz proszku do pieczenia lub sody (w proporcji jedno opakowanie na 5 litrów wody).
 
Suszenie firan i zasłon
 
Wyprane firanki lub zasłonki suszy się zawsze w postaci rozwieszonej – zawieszam je na karniszu tuż po wyjęciu z pralki, dzięki czemu unikam ich nadmiernego wygniecenia i odkształcenia.
Mokrego materiału nigdy nie wyciskam, a podłogę w pomieszczeniu chronię folią malarską (zawsze mam jej zapas w domu) lub po prostu rozkładam na niej łazienkowe ręczniki.
Poprawne pranie firan


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też