Jak często prać firany i zasłony?

Drukuj

Sprzątanie domu, kobieta w rękawiczkach ze szmatką do czyszczenia zasłon

Firany i zasłony to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Jednak, aby odpowiednio się prezentowały i nie wpływały negatywnie na nasze zdrowie, trzeba o nie zadbać. Jak często i w jaki sposób prać te delikatne tkaniny, aby nie uległy zniszczeniu? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.


Dlaczego pranie firanek i zasłon jest ważne?

Pranie zasłon i firan jest niezwykle ważną częścią domowych porządków, o której wiele osób zapomina. To duży błąd! Dlaczego istotne jest, aby proces czyszczenia wykonywać regularnie? Przede wszystkim na takich elementach w pomieszczeniu osadza się kurz, roztocza oraz bakterie. Wynika to z faktu, że stanowią one swego rodzaju filtr, który oddziela wnętrze mieszkania od zewnętrza i jako pierwszy zbiera wszystkie zabrudzenia. Unikanie prania zasłon i firan ma więc wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, użytkujących takie pomieszczenia. Właśnie ze względu na to, szczególnie ważne jest, aby regularne czyszczenie tego typu elementów wystroju wnętrza, odbywało się w domach alergików oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Poza tym trzeba także wziąć pod uwagę aspekty wizualne. Brudne firanki nie prezentują się estetycznie i blokują dostęp światła do wnętrza.


Jak często prać firany i zasłony?

Niektórzy mają zwyczaj, żeby prać firany na szczególne okazje, czyli zwykle przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Inni z kolei piorą zawsze na wiosnę – w ramach generalnych porządków. Warto jednak taki proces przeprowadzać znacznie częściej, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, to właśnie na tych elementach wystroju gromadzą się wszystkie nieczystości, których wdychanie na dłuższą metę jest bardzo niezdrowe. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że firanki i zasłonki należy prać częściej w pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na kurz i pyłki czy w przypadku okien wychodzących na ulicę. Ważne jest też regularne pranie firan i zasłon w pokoju palacza – dym papierosowy osiada na materiałach nie tylko w formie nieprzyjemnego zapachu, ale także powoduje ich żółknięcie. Również firany czy zazdrostki kuchenne wymagają częstszego prania – mimo używania okapu pochłaniać mogą bowiem tłuszcz i opary powstające w trakcie gotowania. W jakich odstępach prać więc firany i zasłony, aby ich obecność była dla nas bezpieczna? W przypadku pomieszczeń takich jak sypialnia, gabinet czy salon, czyszczenie może odbywać się raz na trzy lub cztery miesiące. W kuchni i łazience warto prać firany minimum raz na dwa miesiące.


Jak prać firany i zasłony?

Pranie firanek i zasłon nie jest trudnym ani skomplikowanym procesem, ale wymaga czasu i cierpliwości. Zazwyczaj te elementy wystroju są wykonane z delikatnych tkanin, dlatego obchodzić się z nimi należy niezwykle subtelnie. Niektóre materiały wymagają prania ręcznego i nie ma możliwości skorzystania z pralki, a inne mogą być czyszczone tylko w pralniach chemicznych. Zanim więc zdecydujesz się na jakiś krok, dokładnie sprawdź zalecenia producenta. Jeżeli jednak okaże się, że śmiało możesz wyprać swoje firany czy zasłony w pralce, pamiętaj, że środki czyszczące powinny być dopasowane do konkretnego rodzaju materiału. Jest to szczególnie ważne, jeśli w grę wchodzi lekka koronka czy gładka satyna.


Przygotowanie do prania

kobieta ściągająca niebieską zasłonę z karnisza

Firanki należy zdejmować z karnisza bardzo ostrożnie – szczególnie te delikatne (np. tiulowe czy żakardowe). Zanim wypierzesz firany – warto dobrze otrzepać je z kurzu i brudu. Możesz zrobić to w ogródku, ale jeśli mieszkasz w bloku, możesz wyjść na balkon lub na podwórko. Dokładnie wytrzepany materiał łatwiej się pierze. Aby uniknąć uciążliwych problemów z prasowaniem firan lub zasłon, dobrze jest też dokładnie je rozprostować, a następnie złożyć w równą, ale niezbyt drobną kostkę przed włożeniem do pralki.


W jakiej temperaturze prać firanki?

Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać firanki, aby uniknąć ich uszkodzenia? Gotowe firany oraz zasłony – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane (nie licząc tych, które wymagają czyszczenia chemicznego) – należy zawsze prać w pralce ustawionej na niską temperaturę. Optymalna temperatura prania to 30°C lub maksymalnie 40°C.


Pranie firan i zasłon w pralce – jaki program?

Temperatura to jednak niejedyny ważny czynnik przy czyszczeniu tak delikatnych materiałów. Istotny jest także tryb, który wybierzesz. Jak prać firany w pralce, aby mieć pewność, że nie skurczą się ani nie uszkodzą? Najlepszą opcją jest wybór prania ręcznego lub specjalnego programu przeznaczonego do zasłon i firan. Nie każde urządzenie jednak posiada takie możliwości. Jeżeli Twój sprzęt nie ma żadnej z tych opcji, możesz wybrać np. tryb delikatny. W przypadku częstego prania tych elementów wystroju np. co trzy tygodnie możesz także pokusić się o wykorzystanie szybkiego trybu prania na niskiej temperaturze bez wirowania. Dzięki temu odświeżysz firany, pozbędziesz się zanieczyszczeń, a przy tym ich nie zniszczysz.


Suszenie firan i zasłon

Wyprane firanki lub zasłonki suszy się zawsze w postaci rozwieszonej. Możesz np. zawiesić je na karniszu tuż po wyjęciu z pralki, dzięki czemu unikniesz ich nadmiernego wygniecenia i odkształcenia. Mokrego materiału nigdy nie należy wyciskać, a podłogę w pomieszczeniu można ochronić folią malarską lub ręcznikami. Jeśli jednak nie masz możliwości, aby w ten sposób rozwiesić zasłony, skorzystaj z suszarki na pranie. Musi być ona jednak na tyle szeroka, aby materiał można było swobodnie rozciągnąć.


Jak prać firanki, żeby nie prasować?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w tej kwestii jest „jak prać firanki, aby się nie były pogniecione?”. Nie zawsze da się taki efekt osiągnąć, ale w przypadku większości tkanin, z jakich wykonuje się tego typu elementy wystroju wnętrz, faktycznie można uniknąć używania żelazka. Tak jak wspomnieliśmy, jeśli chcesz pominąć prasowanie zasłon czy firan, należy przed włożeniem ich do pralki, wytrzepać je i złożyć w kostkę. Im lepszy będzie wygląd zasłon przed praniem, tym lepiej będą prezentować się one po wyjęciu z bębna. Poza tym zaraz po wypraniu (jeszcze na mokro) musisz je strzepać i jak najszybciej rozwiesić. Pamiętaj również, aby nie używać wirowania w ogóle lub ustawiać bardzo niską jego moc, ponieważ ten proces zawsze powoduje dodatkowe zagniecenia. Nie wkładaj także do bębna zbyt dużo firanek i zasłon na raz. Nawet jeśli udźwig Twojej pralki pomieści wszystko, co planujesz wyprać, warto zadbać o to, aby wewnątrz zostało trochę wolnego miejsca.


Co dodać do prania firanek, żeby były białe?

kobieta odchyla białe zasłony na oknie

Co w przypadku, gdy białe firany tracą swój blask, a kolor ciemnych zasłon blednie z każdym praniem? Spróbuj wykorzystać domowe metody przywracania odpowiedniego odcienia! Biel firan doskonale odświeża roztwór z wody oraz proszku do pieczenia lub sody (w proporcji jedno opakowanie na 5 litrów wody). Wystarczy umieścić w nim tkaniny i doczekać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a później całość wyprać. Z kolei kolor zasłon pomoże zachować na dłużej płukanie w chłodnej wodzie z dodatkiem octu.


Prasowanie firan i zasłon tradycyjnym żelazkiem - podstawowe zasady

Czasami zdarza się, że mimo usilnych starań, firany lub zasłony okienne po praniu są pogniecione. Co wtedy zrobić? Oczywiście w ruch musi pójść tradycyjne żelazko. Zanim jednak zaczniesz prasować, upewnij się, że materiał się do tego nadaje. Np. takie tkaniny jak jedwab i tiul nie najlepiej znoszą kontakt z żelazkiem i lepiej jest go unikać. Jeśli jednak uznasz, że konkretne elementy mogą zostać potraktowane wyższą temperaturą, pamiętaj, aby proces przeprowadzać bardzo delikatnie. Przede wszystkim zacznij od niskiej temperatury, a później stopniowo, w razie potrzeby ją zwiększ. W przypadku bardzo delikatnych tkanin możesz spróbować prasowania przez bawełnianą ściereczkę. Warto też wspomnieć, że do prasowania firan świetnie sprawdza się parownica, którą można stosować pionowo. Wtedy wystarczy zawiesić je na karniszu i przesunąć kilka razy urządzenie od góry do dołu. To świetna alternatywa dla tradycyjnego żelazka.

kobieta prostująca zasłonę okienną rękami

Jak prać firany i zasłony? 5 wskazówek ułatwiających cały proces!

Na koniec zostawiliśmy 5 sprawdzonych porad, które pomogą Ci uporać się praniem firanek i zasłon jeszcze sprawniej. Koniecznie się z nimi zapoznaj!


  1. Zastanawiasz się, jak prać zasłony welurowe lub inne „ciężkie materiały”? Wyłącznie w pralni chemicznej! Pamiętaj, że takie tkaniny podczas zetknięcia z wodą i detergentami natychmiast mogą ulec uszkodzeniu, dlatego jeśli nie chcesz ich stracić, zdecydowanie lepiej jest oddać je w ręce specjalistów.
  2. W przypadku firan zdobionych, które mają takie elementy jak frędzle, guziki czy koraliki, ważne jest, aby zabezpieczyć je woreczkiem z siatki przeznaczonym do prania. Dzięki temu struktura materiału nie uszkodzi się, a i pralka w żaden sposób nie ucierpi. Zastanawiasz się, jak prać zasłony z kółkami? Dokładnie w ten sam sposób!
  3. Jak prać firanki panelowe? Wyłącznie ręcznie. Wszystkie tego typu usztywnione propozycje trzeba traktować wyjątkowo delikatnie.
  4. Nie pierz w pralce ciężkich zasłon. Takie materiały pod wpływem wody zwiększą ciężar kilkukrotnie, co może uszkodzić pralkę.
  5. W przypadku ciężkich plam np. z tłuszczu, zastosuj namaczanie za pomocą roztworu wody i płynu do mycia naczyń.


Teraz wiesz już, jak ważne jest, aby Twoje zasłony i firany były regularnie prane. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, sprawnie poradzisz sobie z czyszczeniem.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też