Jak postawić ściankę działową z płyty gipsowej?

Jak postawić ściankę działową z płyty gipsowej?

Drukuj

- Kupiłem niedawno mieszkanie, w którym kuchnia połączona jest z salonem. Nie do końca odpowiada mi taki układ. Pomyślałem o postawieniu ścianki działowej oddzielającej te dwa pomieszczenia. Jak się do tego zabrać? – napisał do nas Pan Marek z Pisza. W odpowiedzi na pytanie, prezentujemy poradnik na temat stawiania ścianek działowych samodzielnie. Zapraszamy do lektury. 


Mężczyzna pakujący do samochodu walizki na wakacje

We współczesnym budownictwie oraz designie panuje tendencja do stawiania dużych pomieszczeń łączących różne funkcje, na przykład salonu z kuchnią czy łazienki z toaletą. Nie wszystkim to rozwiązanie przypada jednak do gustu. Problem z łatwością rozwiązać mogą ścianki działowe. Zobacz, jak samodzielnie je postawić.


Ścianki działowe wznosić można z różnych materiałów: betonu, cegły, a nawet szkła. Najprostsza do postawienia będzie jednak ścianka z płyty gipsowej, znana też jako ścianka GK. By ją zbudować, niezbędne będą metalowe narożniki zabezpieczające, profile do płyt gipsowych UW 50, CW 100 (inaczej profile do GK), wełna mineralna oraz płyty gipsowe. Na szczęście na rynku nie brakuje dobrej jakości narzędzi, które ułatwią pracę. Na szczególną uwagę zasługują te marki Hardy.


Przycinanie i mierzenie


Zanim zaczniemy, zwróćmy uwagę na powierzchnię, na której chcemy postawić ściankę. Powinna być równa i stabilna. Nie zaleca się stawiania ścianek GK na płytkach oraz parkiecie, a jeśli jest to konieczne – należy wyciąć w nich bruzdę o szerokości o ok. 2 cm większej niż planowana grubość ścianki.


Prace zaczynamy od dokładnych pomiarów. Przyda się do tego poziomica i dowolna miarka. W pierwszej kolejności musimy poznać długość, na jaką należy przyciąć nasze profile do płyt gipsowych. Profile do regipsów różnią się ze względu na grubość oraz szerokość blachy. Zaleca się wybranie profilów z grubszej blachy. Wpłynie to na stabilność i wytrzymałość szkieletu na obciążenia płytami. Grubsze profile ponadto zmniejszą ryzyko powstawania pęknięć na ścianach, które w przypadku płyt gipsowych są bardzo trudne do uniknięcia. Odpowiednia szerokość dla standardowej ścianki gipsowej oddzielającej kuchnię to szerokości 50 mm, w której zmieszczą się przewody elektryczne. Pamiętajmy, że ściany, podłogi i sufity nie zawsze są idealnie równe, warto zatem dokonać pomiarów w kilku miejscach.


Najpierw przykręcamy do ścian uchwyty pod pionowe profile. Optymalny rozstaw pojedynczych elementów w poziomie wynosi 55-65 cm, w pionie zaleca się przykręcać uchwyty co około 100-120 cm.


Następnie przycinamy i łączymy profile tak, by można z nich stworzyć metalowy szkielet dla naszej ścianki. Warto w tym miejscu wykorzystać obcęgi do zaciskania profili 300 mm marki Hardy. Gotową konstrukcję należy przymocować do podłogi, sufitu i prostopadłych ścian za pomocą kołków.

Apteczka pierwszej pomocy to niezbędne wyposażenie samochodu na krótkie i długie wyjazdy

Łączenie płyt


Kiedy połączyliśmy już profile do GK i tworzą one gotowy, stabilny szkielet ścianki, pora na przytwierdzenie płyt gipsowych. powierzchnia ścian, do której łączymy ściankę, musi być spójna, pozbawiona kurzu, luźnych fragmentów tynku, tapet, powłok malarskich itd. Profile do płyt gipsowych łączymy z płytami za pomocą blachowkrętów. Do szkieletu przytwierdzamy wcześniej przycięte płyty gipsowe, wkręcając blachowkręty od dołu do góry, w ten sposób zabezpieczymy płyty przed deformowaniem.


Kiedy położymy płyty z jednej strony szkieletu, jaki stworzyły profile do GK, nim przejdziemy do drugiej strony, układamy między profilami przycięte kawałki wełny mineralnej. Dzięki temu zyskamy wypełnienie ściany o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych

Sprawdzanie poziomu oleju przed wyruszeniem autem na wakacje

Szpachlowanie i gruntowanie ścian


Do poprawnego spoinowania łączeń płyt GK należy sfrezować krawędzie niestandardowych rozmiarów płyt dopasowanych do stelaża strugiem kątowym marki Hardy lub ostrym nożem do tapet po obu stronach o szerokości 6 mm i 5 mm głebokości w celu lepszego związania gipsem płyt GK.. Aby połączyć płyty, bierzemy gips szpachlowy i rozrabiamy go w wiaderku z wodą – według przepisu na opakowaniu. Po sfrezowaniu łączeń płyt GK i wycięciu miejsc na gniazdka, gruntujemy używając gruntu polimerowego, głęboko penetrującego, który wzmocni i ujednolici podłoże. Masę szpachlową nakładamy szpachlą serii 82 i dokładnie wypełniamy łączenie płyt GK, wyrównując do powierzchni płyt. Pamiętaj, by wybrać taką wykonaną ze stali nierdzewnej z rączką dwukomponentową gwarantującą wygodę pracy.


W warstwę masy szpachlowej wtapiamy materiał zbrojący w postaci siatki maskującej lub używamy taśmy flizelinowej serii 238 50 mm firmy SCLEY – jest ona używana do maskowania pęknięć, rys i innych niedoskonałości ściany, ale nadaje się też doskonale do łączenia płyt GK. Wykonana z flizeliny, bardzo elastyczna i niewymagająca kleju, będzie szczególnie wygodna w użyciu. Po zabezpieczeniu i wyschnęciu łączeń płyt gipsowo-kartonowych należy nałożyć gładź na całą ściankę działową pacą 

Odświeżacz powietrza to większy komfort podczas jazdy autem

Po wyschnięciu gładzi rozpoczynamy szlifowanie.  Należy przeprowadzić proces szlifowania całych płyt GK papierem ściernym najlepiej zamontowaną na plastikowej pace oraz dokładnie oczyścić powierzchnię z różnego rodzaju zabrudzeń. Najlepiej czynność tą wykonać przy użyciu wody z dodatkiem detergentu. Malowanie ścian gipsowych nie jest najłatwiejsze, ponieważ płyty są zwykle innego koloru, niż ich łączenia, a na dodatek ścianka GK ma bardzo dużą chłonność, więc w ten sposób można zużyć naprawdę sporo farby.

Odpowiednia nawigacja pomoże trafić do zaplanowanego celu podróży


Gruntowanie ścian przed malowaniem ułatwia równomierne pokrycie farbą, uzyskanie jednolitego koloru oraz ekonomiczne zużycie farby.

W zależności od rodzaju farb i powierzchni wybieramy odpowiedni wałek malarski polecamy sprawdzone produkty Nuance, dzięki któremu ścianka GK zostanie pomalowana szybko i równo. Należy koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu pomieszczenia, w którym znajduje się malowana ściana – na przykład wytrzymałą folią ochronną Nuance.


Ścianka GK to wspaniałe rozwiązanie, które pozwala ci samodzielnie zmienić rozkład pomieszczeń. A jeśli nabierzesz wprawy, najprawdopodobniej polubisz rozwiązania z płyty gipsowo-katronowej i zechcesz wrócić do tego materiału także przy innych okazjach (jak podwieszanie sufitu, stawianie półek, wnęk, regałów itd.), przy których także przydadzą się te same narzędziaPolecane artykuły


Może zainteresuje Cię też