Jak dobrze dobrać kolor i szerokość fug do płytek?

Drukuj
Fugi, zwane spoinami, są najważniejszym elementem wykończenia podłóg i ścian. Ich dobór wpływa nie tylko na efekt wizualny płytek, ale także na właściwości użytkowe pomieszczenia. Jakimi kryteriami kierować się przy doborze fug? Jeśli zastanawiasz się nad tym, to przeczytaj ten artykuł.

Rodzaje fug

Aby kupić właściwą spoinę, odpowiedz sobie na pytanie: w jakich warunkach będzie używana położona powierzchnia kafelków.


Fugi i ich właściwości:

- cementowe – używane do łączenia małych płytek ceramicznych lub kamiennych, które układane są na ścianach, ale uwaga: nie narażaj tej spoiny na silne działanie środków chemicznych, gdyż może się wypłukać lub przebarwić;
- epoksydowe – bardziej wytrzymałe niż cementowe, dzięki temu nadają się do spoinowania płytek ściennych i podłogowych, nawet w przypadkach silnego narażenia na środki chemiczne. Nie wchłaniają pary wodnej ani innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia, na przykład tłuszczu, dlatego łatwo je utrzymać w czystości przy użyciu typowych środków myjących;
- cementowo-epoksydowe – przeznaczone do nieporowatych płytek ceramicznych, narażonych na dużą eksploatację (np. pod prysznicem, w basenie). Są bardzo odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne;
- na bazie cementu z dodatkami z tworzyw sztucznych – najbardziej odporna na wszelkie uszkodzenia i najbardziej uniwersalna fuga. Szczególnie nadaje się na podłoża ulegające odkształceniu, czyli na płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, ogrzewane podłogi albo cokoły, tarasy czy balkony.

Szerokość fugi

Szerokość spoin powinieneś dostosować nie tylko do Twoich upodobań, ale przede wszystkim do wymiarów płytek i różnic temperatury. Im większe kafelki, tym szersze powinny być spoiny. Choć nie ma jednej uniwersalnej recepty, która określa szerokość fug, to ogólnie przyjmuje się:
- dla mozaiki – 1 mm;
- dla płytek średnich – 3-5 mm;
- dla płytek wielkoformatowych – 7-10 mm.
Podczas układania ważne jest zachowanie tej samej szerokości spoin, w tym celu zastosuj krzyżyki dystansowe.

Kolor fugi

Istnieją dwie możliwości doboru koloru fugi: dopasowane kolorystycznie do płytek lub wręcz kontrastujące z nimi. Pamiętaj jednak, że w przypadku okładzin kamiennych kontrasty nie są wskazane – głównie ze względów estetycznych. Do płytek kamiennych wybierz fugę w kolorze zbliżonym do barwy okładziny, ponieważ kolorowa fuga będzie dominować i odwracać uwagę od naturalnej tekstury i wzorów kamienia.

Do fugowania płytek podłogowych należy używać ciemnych odcieni spoiny, ponieważ w tych miejscach fuga narażona jest na ciągłe zabrudzenia. Producenci spoin oferują szeroką kolorystykę fug, więc jest w czym wybierać. Na rynku znajdują się także fugi dekoracyjne lub dodatki do fug, np. fuga z efektem brokatowym, dzięki którym okładziny ceramiczne zyskują dodatkowy akcent dekoracyjny i efekt refleksów.

Pamiętaj też o odpowiednim doborze fugi pod kątem użytkowania. Płytki położone na zewnątrz wymagają mrozoodpornej spoiny. Na opakowaniu znajdziesz stosowną informację o możliwościach wykorzystania fugi.
Różnokolorowe fugi do płytek


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też