Jak dobrać szlifierkę pod kątem planowanych prac?

Drukuj

Szlifierki to nazwa dla całej grupy elektronarzędzi, które umożliwiają wykonanie wielu rodzajów prac wykończeniowych. Zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie szlifierki kątowe, taśmowe, mimośrodowe czy oscylacyjne. Wiedza taka jest niezbędna do tego, aby dobrać narzędzie najlepiej dopasowane pod kątem zaplanowanych prac.

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe używane są głównie do przecinania i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów, jak pręty zbrojeniowe, elementy ceramiczne czy betonowe. Mogą również posłużyć do robienia nacięć w murze. Potocznie nazywane są kątówkami. Doskonale nadają się do szlifowania zgrubnego twardych powierzchni. Dostępne są w szerokim zakresie mocy, co umożliwia dobranie odpowiedniego narzędzia do materiału. Ponieważ przeznaczone są dla nich tarcze o różnych średnicach, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniej do wielkości szlifowanej powierzchni. Łatwe zdejmowanie i zakładania tarcz umożliwia system przykręcania/odkręcania kluczykiem. W niektórych przypadkach montaż odbywa się za pomocą nakrętki. Jeśli cenisz komfort pracy, warto rozważyć nabycie szlifierki kątowej z systemem antywibracyjnym.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierki oscylacyjne stosowana są do pracy z powierzchniami płaskimi i równymi, jak blaty, drzwi itp., mogą sprawdzić się także na powierzchniach delikatnie zaokrąglonych, jak narożniki. Są optymalnym rozwiązaniem przy konieczności oszlifowania powierzchni drewnianych. Mają kształt stopy, który wpływa bardzo pozytywnie na komfort pracy. Ich odmianą są szlifierki oscylacyjne delta – w przypadku tych modeli stopa jest trójkątna i mniejsza, co pozwala na precyzyjne oszlifowanie niewielkich powierzchni lub powierzchni z detalami, np. ornamentów drewnianych na drzwiach. 

Szlifierka mimośrodowa

Szlifierki mimośrodowe są najbardziej uniwersalną odmianą tych narzędzi. Opcja wymiany tarcz umożliwia stosowanie ich nie tylko do szlifowania, ale również polerowania. Są przeznaczone do prac na powierzchniach każdego rodzaju – zarówno płaskich, jak i wklęsłych oraz wypukłych. Warto zauważyć, że praca na powierzchni płaskiej może być szybsza przy użyciu szlifierki mimośrodowej niż w przypadku zastosowania szlifierki oscylacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ płyta szlifierki mimośrodowej wykonuje równocześnie ruch oscylacyjny i obrotowy.

Szlifierka taśmowa

Szlifierki taśmowe przeznaczone są do wyrównywania dużych i płaskich powierzchni (np. podłogi, belki). Elementem zapewniającym ich prawidłowe działanie jest rozpięta między dwiema rolkami taśma szlifierska. Prędkość robocza taśmy w zastosowaniach domowych powinna wynosić ok. 200–280 m/min. W przypadku modelu przeznaczonego do zastosowań profesjonalnych będzie to co najmniej 400 m/s. Warto dodać, że szlifierka taśmowa po zamocowaniu przy pulpicie lub stole może posłużyć do oszlifowania drobnych elementów. Mniejsze gabarytowo szlifierki taśmowe mogą być użyte do szlifowania narożników, profili schodkowych czy miejsc trudno dostępnych. Jeśli myślisz o wykorzystaniu tego urządzenia do szlifowania materiałów różnego rodzaju, warto zainwestować w model mający wbudowany układ elektronicznej regulacji prędkości.

Szlifierki do specjalnych zastosowań

Oprócz wymienionych szlifierek istnieje również grupa wysoce wyspecjalizowanych narzędzi tego typu. Są to szlifierki zaprojektowane do konkretnej pracy i znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach produkcyjnych oraz serwisach. Najczęściej spotykane szlifierki tego rodzaju to szlifierki do gwintów, szlifierki do wałków i szlifierki do otworów. Istnieje także osobny rodzaj szlifierek – ostrzałki. Tutaj można znaleźć zarówno urządzenia uniwersalne, jak i wyspecjalizowane w ostrzeniu konkretnych elementów, np. noży, wierteł, głowic frezowych czy pił.

Szlifierka jest narzędziem, które we wprawnych rękach pozwala na osiągnięcie wspaniałych rezultatów. Oczywiście konieczne jest dobranie właściwego jej rodzaju. Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi będzie to łatwiejsze.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też