Domowe sposoby zwalczania pleśni

Drukuj

Pleśń to zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób przebywających często w pomieszczeniu, w którym występuje. Do rozwoju potrzebuje temperatury od 4 do 54 st. C, a pożywką dla niej może być zarówno drewno, jak i płyta kartonowo-gipsowa, tkaniny, a nawet plastik. Wydzielane przez pleśń mikotoksyny są toksyczne dla organizmów żywych, do których dostają się drogą oddechową. W przypadku człowieka ich wdychanie prowadzi najczęściej do bólów głowy, podrażnienia oczu, uporczywych kaszlów, a podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniu z pleśnią – nawet astmy, uszkodzenia nerek, a także rozwoju nowotworu.


Jak walczyć z pleśnią?

 Aby skutecznie walczyć z pleśnią, należy przede wszystkim odkryć przyczyny jej powstawania. Główną jest zawsze wilgoć, a drugą najczęściej spotykaną – brak przewiewu. Gdy już pojawi się pleśń, nie wystarczy tylko osuszenie ścian czy wentylowanie pomieszczenia przez jakiś czas, ponieważ pleśń z pewnością wniknęła w strukturę ściany.

Sposoby na zwalczanie pleśni

W przypadku jej występowania na niewielkich powierzchniach nie trzeba wzywać do pomocy specjalistów – wystarczy nabycie odpowiedniego środka do zwalczania pleśni, który pomoże ją usunąć. Zanim przystąpi się do działania, należy zeskrobać wierzchnią warstwę, co można wykonać przy użyciu szpachelki lub szczotki – powinno maczać się ją w wodzie z mydłem lub detergentem. Jednym z zalecanych sposobów jest także użycie wody wymieszanej z octem (w proporcjach 4:1). Na samym usunięciu warstwy jednak nie koniec – konieczna będzie likwidacja zarodników, które dostały się do struktury ściany oraz zabezpieczenie jej przed rozwojem kolejnych.

Skuteczny sposób na zwalczanie pleśni

Dlatego niezbędna jest farba grzybobójcza. Należy przemalować nią zainfekowany obszar – substancja wniknie w strukturę i zabije istniejącą w niej pleśń oraz pozostawi warstwę uniemożliwiającą ponowny rozwój. Warto postawić na farby grzybobójcze z właściwościami hydrofobowymi – ograniczą one dodatkowo wchłanianie wilgoci. Poleca się je zwłaszcza do kuchni i łazienek, czyli miejsc, gdzie wilgoć występuje najintensywniej. Jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć farby, można sięgnąć po środki w sprayu, którymi należy opryskać pleśń na ścianie. W tym przypadku pryskamy i niczego nie ścieramy – preparat należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

W obydwu przypadkach należy wykonywać pracę w rękawicach i z maseczką ochronną, aby unoszące się w powietrzu zarodniki nie docierały do dróg oddechowych. Zarówno po malowaniu, jak i pryskaniu, należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie, tym bardziej że większość ze środków do zwalczania grzybów i pleśni bazuje na chlorze, który pozostawia po sobie bardzo nieprzyjemny zapach.


Jak zapobiegać pleśni?

Jeśli skutecznie oczyściliśmy ścianę z pleśni i nie chcemy, aby sytuacja taka się powtórzyła, należy pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim potrzebne są środki zaradcze przeciwko wilgoci – zależą one od konkretnej sytuacji i mogą być nimi zarówno odpowiednie ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń, jak również odpowiednie ocieplenie całego budynku. W każdym przypadku należy pamiętać o starej lekarskiej zasadzie – lepiej zapobiegać, niż leczyć.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też